A Biztonságos Óvoda program megvalósulása a Mesevár Óvodában
Óvodánkban 2023. szeptemberének harmadik hete a biztonságos közlekedés jegyében telt.
A hét folyamán szóba került: ki milyen közlekedési eszközöket ismer, melyik járművel hol és hogyan lehet közlekedni, melyiket próbálta már ki személyesen.
Átismételtük a gyalogos közlekedés szabályait: megneveztük az út részeit, hol van a biztonságos gyermekoldal, hol és hogyan kelhetnek át az úttesten a legbiztonságosabban. Megnéztünk és megneveztünk néhány alapvető közúti jelzőtáblát.
Megbeszéltük azt is, hol és hogyan utazhatnak biztonságosan az autóban, majd szállhatnak ki abból.
Megfigyelték és megnevezték a kerékpár kötelező és ajánlott részeit, a biztonsági felszereléseket.
Járművekről, közlekedésről szóló meséket, énekeket hallgathattak a gyerekek a téma feldolgozásakor és kézműves tevékenységeik során is megjelenítették alkotásaikban a különféle közlekedési eszközöket.
A mozgásos és énekes tevékenységek színesítésére is olyan játékokat választottunk, amiben közlekedési eszközök szerepeltek, illetve ahol az irányokat, térérzékelést gyakorolhatták a gyerekek.
Szeptember 20-án, szerdán a Biztonságos Óvoda program keretében közlekedési napot tartottunk.
Erre a napra minden kisgyerek behozhatta saját járművét. Érkeztek is reggel a kismotorok, rollerek, biciklik, futóbiciklik, és sokaknál a védősisak is.
Reggeli után a csoportszobákban oldhattak meg különböző, a közlekedéshez kapcsolódó játékos feladatokat, többek között: járművek csoportosítása közlekedési helyük szerint, papírrepülők reptetése karikán át, kisautók, teherautók versenye, színes személyautók sorba rendezése a megadott minta szerint… Akinek pedig alkotni volt kedve: színezhetett, készíthetett autót papírból, rajzolhatott kisautóra szerelt filctollal óriás lapra.
10 órától birtokba vettük az óvoda előtti utcát, ahol közlekedési pályát alakítottunk ki. A gyerekek boldogan rótták a köröket, aki pedig elfáradt: leparkolt és megpihent, vagy ezután gyalogosként vett részt a közlekedésben.
Célunk az volt, hogy közvetlen tapasztalatszerzés és játékos tevékenykedtetés közben óvodásaink felidézzék a közlekedéssel kapcsolatos emlékeiket, élményeiket, valamint a már meglévő ismeretek mellé új ismereteket is nyújtsunk; rögzüljenek a biztonságos közlekedés szabályai, no meg egy vidám, jó hangulatú hetet töltsenek a gyerek óvodánkban. Ez maradéktalanul teljesült is!
A nevelési év során a biztonságos közlekedéshez szükséges képességek fejlesztését (figyelem, emlékezet, problémamegoldó gondolkodás, testséma, szín- és iránydifferenciálás, vizuális és auditív percepció, térérzékelés, mozgáskoordináció), a mindennapok során, a tevékenységekbe építve valósítjuk meg.

Parizek Tamásné
óvodapedagógus

A Biztonságos Óvoda Program megvalósításának első lépése óvodánkban

A megvalósulás helye: Mesevár Óvoda, Tárnok, Templom utcai Telephely

Micimackó csoport: középső/nagy csoport (5-6 éves korosztály)

Csoportunkban szeptember közepén foglalkoztunk a biztonságos közlekedéssel.

Célunk az volt, hogy közvetlen tapasztalatszerzés és játékos tevékenykedtetés közben óvodásaink felidézzék a közlekedéssel kapcsolatos emlékeiket, élményeiket, valamint a már meglévő ismeretek mellé új ismereteket is nyújtsunk. Tudják az utca részeit, ismerjék fel a fontosabb közúti jelzőtáblákat. Jegyezzék meg a közlekedési lámpák színeinek jelentését. Ismerjék fel a látási viszonyok, láthatóságot biztosító eszközök, a védőfelszerelések és a biztonságos közlekedés közötti összefüggéseket. Próbálják meg pontosan megítélni a távolságokat. Figyeljék meg a téri irányokat (előre-hátra, jobbra-balra) és gyakorolják azokat. Rögzüljenek a biztonságos közlekedés szabályai. Kiemelt feladatunknak tekintettük a biztonságos közlekedéshez szükséges képességek fejlesztését: figyelem, emlékezet, problémamegoldó gondolkodás, testséma, szín- és iránydifferenciálás, vizuális és auditív percepció, térérzékelés, mozgáskoordináció.

A témára való ráhangolódást beszélgetéssel kezdtük. A gyerekek elmondhatták, ki hogyan érkezik az óvodába, illetve hogy a nyáron milyen járművekkel utaztak, milyen közlekedési eszközöket használtak.

Az óvoda környékén tett séta során megfigyeltük az utcán közlekedő járműveket, gyalogosokat.

Megneveztük az utca részeit, megbeszéltük, hol és hogyan közlekedhetnek az óvodások gyalogosan vagy kerékpárral. Hol kelhetnek át legbiztonságosabban az úttesten, mit kell tenniük, mielőtt lelépnének a járdáról.

Az út mellett található jelzőtáblák fontosságáról és egy-egy adott tábla jelentéséről is beszélgettünk.

A keresős játék során az udvaron elrejtett fényvisszaverős tartozékokat, védőfelszereléseket, elemlámpákat, ruhadarabokat gyorsan megtalálták és ügyesen a kosarakba rendezték a megadott szempontok szerint.

Megbeszéltük, hogyan legyünk jól láthatóak közlekedés során, mi szükséges ehhez, kiemelve a látási viszonyokat nehezítő körülményeket (szürkületben, sötétben, ködben). Milyen védőfelszereléseket kötelező és ajánlott felvenniük, használniukgyalogosan közlekedve, kerékpározáskor, illetve autóban utazva.

Tisztáztuk néhány szó, kifejezés pontos jelentését is. Pl.: gyalogátkelőhely, járdaszegély, megkülönböztető jelzés,szürkület, fényvisszaverő mellény.

A mozgásos és énekes tevékenységek színesítésére is olyan játékokat választottunk, ahol az irányokat, térérzékelést is gyakorolhatták a gyerekek. (Ziki-zaka, zakatol…, Csacsi húz kicsi kocsit…, Megy a gőzös…, A kállói szőlőbe…, Előre jobb kezedet…)

” Előre jobb lábadat, utána hátra…”

Járművekről, közlekedésről szóló meséket, énekeket hallhattak a gyerekek a téma feldolgozása során.

Kedvelt játék volt, amikor néhány járművet hangjuk alapján próbáltak beazonosítani, majd képükkel párosítani.

Tevékenységek során többek között, az autós szőnyeghez barkácsoltunk jelzőtáblákat. Mielőtt felraktuk azokat a szőnyegre, megbeszéltük a felhelyezendő tábla jelentését és hogy miért arra a helyre tesszük.

A jelzőtáblákat ábrázoló memóriajátékkal és kirakóval is szívesen játszottak a gyerekek.

Rendőreink irányítják a gyalogosokat.

Távolság megítélése, majd lelépése.​Az út részeinek színezése

A téma sikerét mutatja, hogy délutáni udvari játéknál is megjelentek a közlekedési színterek, szabályok.

Elmondhatjuk, hogy a biztonságos közlekedésre neveléssel töltött napok jó hangulatban teltek, a gyerekek szívesen vettek részt a kezdeményezéseken. A szabályok tiszteletére és a felelős közlekedési magatartásra nevelés megvalósult. A térérzékelés- távolság megítélése nehézséget okozott gyermekeinknek, valamint a jobb és bal irány megkülönböztetését is sokat kell még gyakorolnunk. Ezen részképességeket más témákkal kapcsolatban is fejleszteni fogjuk. Tavasszal megismételjük, bővítjük a biztonságos közlekedéssel kapcsolatos ismereteket, játékokat.

Parizek Tamásné

Óvodapedagógus