FARSANGI PROJEKT és BOLDOGSÁG ÓRA a
Mesevár Óvoda Marton Utcai Óvodájában.
Régen farsang idején a fonóházakban minden este zajlott valamilyen vidám esemény, énekeltek, játszottak. Jellemzője ennek az ünnepi időszaknak, hogy a hétköznapi élettől eltérő dolgok történhetnek, felbomolhat a szokásos rend. Ahogy ilyenkor mondani szokták: „ A feje tetejére áll a világ.”
Úgy döntöttünk, hogy a farsangi időszak az óvodánkban 3 hét lesz és „feje tetejére áll a világ”. Minden nap készültünk a gyerekeknek farsangi tevékenységgel, meglepetéssel, játékkal, mesével.
1.hét
Ez a hét volt a rá hangóldás hete. Volt olyan csoport , aki mackó hetet tartott, és a Méhecske csoport pedig Cirkuszi héttel vezette fel az ünnepi hangulatot. Beszélgettünk a közelgő ünnepről, hagyományokról, megismertettük velük az ehhez tartozó szokásokat.
Péntek volt a hét csúcspontja, hiszen ezen a napon tartottuk a PIZSAMA NAPUNKAT. Ezen a napon minden gyermek és felnőtt is pizsamába bújt, és abban töltötte a napját. A mulatozás a „Pizsi Party” előhírnöke volt a következő heti farsangi bálnak.
2.hét
A farsang hete. A csoportokban a gyerekek készítették a farsangi díszeket, álarcokat, szemüvegeket, maszkokat. Az ünnep minden tevékenységet átölelt. Erre a hétre gondoltam belecsempészem a BOLDOGSÁGÓRA megtartását is, nem is akárhogyan. A Téma ebben a hónapban a célok, célkitűzések volt. A saját csoportomban megbeszéltük a gyermekekkel, hogy ebben a hónapban a célunk az, hogy az egész óvoda megismerje a kedvenc dalunkat, táncunkat, a cd-ről, és a „nagy napon” a szülőkkel is megismertessük. Feladatunk a célunk eléréséhez az volt, hogy előkészítsük a terepet ehhez. Izgatottak voltunk, sokszor eltáncoltuk, gyakoroltuk de nem muszájból, hanem , mert boldogsággal töltött el minket.
Elérkezett a várva várt nap, a farsang. Az óvónők, daduskák színészi tehetséggel dramatizáltak el egy mesét. Majd ezután következett a Boldogság táncunk! Óriási sikere volt, gyermekek, szülők is beálltak, mozogtak együtt velünk. Egy óriási szeretetbombát robbantottunk fel. Elértük a célkitűzéseinket. Csodás hetet zártunk .
3.hét
Télbúcsúztatás, és kisze báb égetés hete. Ez a régi, kedvelt téltemető népszokás a kiszebáb égetés. A kisze többnyire menyecskének öltöztetett szalmabáb, melyet kici, kiszőce, kicevice, banya néven is emlegettek. A bábu a különböző magyarázatok szerint a tél, a böjt, a betegség megszemélyesítője lehetett. Elégetésével e kellemetlen dolgokat igyekeztek távolra űzni maguktól az emberek. A gyermekek is lerajzolták, mitől félnek, mit nem szeretnek. Készültek a héten mindenféle télbúcsúztatással kapcsolatos dolgok: Busók, Kiszebábok, rügyezett ágból hajtott kapu.stb. De sajnos az időjárás nem volt kegyes hozzánk a kiszemelt napon. Az égetés elmaradt, a szakadó esős napok miatt. De kellőképpen elűztük úgy gondoljuk a telet, hangos skandálásokkal, kereplőkkel, mondókákkal, énekekkel. Úgy érzem, a mi óvodánk boldog nemzedéket nevelget.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
Új év, új év újesztendő
Bár még lelkünket, szívünket átjárta az ünnepi hangulat nyugalma, lelkesen tértünk vissza az óvodai hétköznapokba. Elsőként újévi jókívánságainkat adtuk át egymásnak, hiszen csak így lesz igazán szép ez az esztendő.
„Új esztendő érkezik,
szóra nyílik szája,
bárcsak teljesülne
minden kívánsága:
– Lányok mindig nevessenek!
– Fiúk bajuszt növesszenek!
– Asszony, férfi boldog legyen,
másnak rosszat sose tegyen!”
Január első ünnepe a vízkereszt. Ilyenkor sajnos búcsút kell vennünk a szép karácsonyfától, de nem csak emiatt fontos ez a nap, ugyanis január 6. az év első jósnapja is. A néphagyomány úgy tartja: „Ha Vízkereszt vizet ereszt, a tél soká ki nem ereszt.”
„Január jégpáncélt szorít az utakra,
északi szeleknek dudáját fuvatja.
Kéményünkben éjjel zúgnak, marakodnak,
jégcsap-sárkányfogak harapják a holdat.”
Majd miután végleg véget értek az ünnepek, bele is vágtunk a tanulásba, persze csak játékosan. Az elmúlt hónapban az idő körforgásával, a hét napjaival, a hónapokkal és az évszakokkal, újévi szokásokkal, téli öltözködés, téli sportokkal foglalkoztunk. E témaköröket komplexen , minden tevékenységet egymásba integrálva jártuk körül. Közeleg a farsangi időszak, melyet nagyon várunk, a következő hónap erről fog majd szólni.
„TÖK JÓ NAP” MESEVÁR ÓVODA MARTON UTACAI ÓVODÁJÁBAN
Az évek óta hagyományosan megrendezett Tök jó napi mulatság, az egyik legnépszerűbb eseménye a Marton utcai Óvodának, hiszen mindenki számára ad egy kis feladatot, ezáltal szórakozást is nyújt az összes résztvevőnek, mind gyermek részről, mind a pedagógusok, daduskák részéről is. Idén nem nyílt rendezvényként jelent meg ez az esemény az intézményben, hanem zárt ajtókon belül hajtottuk végre a projektet. Folyamatosan évről –évre megújuló játékos feladatokkal tűzdeltük meg a gyermekek élményhez juttatását.
A várva várt eseményre nagyon sokféle alakú, színű tök került összegyűjtésre a szülők jóvoltából, így bőven volt alapanyag a faragáshoz, a mozgásos játékokhoz, ügyességi, és finommotorikai tevékenységekhez is. A mulatságot egy közös mesehallgatással nyitottuk meg, Kiki egy mesebeli varázsszőnyeggel eljuttatta őket Meseországba, ahol ez a csodás délelőtt megkezdődött. Meseválasztás is a témához vágó volt, Mazsola és Tádéból, „Az ehető házat ” mesélte el nekik. Ez megteremtette a megfelelő hangulatot a további csodás programokhoz. A projekt végére elkészültek a megfaragott tökök is, melyek közül, nem tudtuk eldönteni, melyik csoporté legyen a győztes. Így mindenki első helyezettként ünnepelhetett.
Izgalmas, tartalmas hetünk volt ismét. Büszke vagyok rá, hogy Óvodánk ilyen sok élményteli, színes innovatív programokkal tarkítja a gyermekek életét évről évre.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejl. Óv.ped.
Márton napi ludaskodás a Marton Utcai Óvodában.
A Szent Márton nap, november 11. jeles dátum a népi kalendáriumokban: ekkorra híznak meg a fiatal libák, érik meg az újbor. Márton napjához számos időjóslás is fűződik: Márton olykor fehér lovon jár – tehát fel kell készülni a havazásra; ha pedig Márton lúdja jégen áll, karácsonykor sárban botorkál, vagy ha jókedvű Márton, kemény lesz a tél. A közmondás úgy tartja, aki Márton napján libát nem eszik egész éven át éhezik.
Óvodánkban idén is megrendezésre került a Márton nap, november 11-én.
Beszélgettünk a gyermekekkel Márton-legendájáról, megismertettük őket Szent-Márton püspök élettörténetével, a személyét övező különböző mesés történetekkel, a nevéhez fűződő népszokásokkal, hiedelmekkel. A témakörök témákra bomlottak és tevékenységekben valósultak meg. Mind a négy csoportban, minden nap változatos tevékenységekkel kedveskedtünk a gyerekeknek. Libás játékokkal, versekkel, kreatív dolgokkal, énekekkel, közmondásokkal, lett gazdagabb az ismeretük. Kiállítottuk az óvoda folyosójára azokat a sokszínű libás dolgokat , amit a gyerekek a napok folyamán készítettek. A hét fénypontja a lampionos felvonulás volt. Ezt megelőzően már kora délután meginvitáltuk a szülőket, egy kis családi kreatívkodásra, ahol közösen a gyermekükkel együtt, egy libás kitűzőt, liba álarcot készítettek el, a saját csoportjukban. Eközben libazsíros, libamájas kenyeret , liba formájú süteményt, liba tepertős pogácsát és teát is szolgáltak fel a szülők, melyet ezúton is hálásan köszönünk. Miután már tele volt a pocak és elkészültek a kreatív libás dolgok, a héten tanultakból összeszedve egy kis csokrot, mondtuk és énekeltük el a szülőknek, nagy örömükre. Kiki néni egy Márton napi verset szavalt el, az udvaron, majd lámpásainkat meggyújtva, elindultuk a H.A.. Közösségi Szintérbe. Ott várt minket a néptáncos oktatónk Évi néni , aki gondoskodott , hogy egy közös tánccal, ledolgozzuk a sok finomságot , amit megettünk. Hálásan köszönjük neki. A lámpánkból ragyogó fény a jó cselekedet jelképe, amelyet Szent Márton napján minél több emberhez próbáltunk eljuttatni a gyermekekkel, felnőttekkel karöltve.
Köszönjük mindenkinek, akik részt vettek e csodás délutánon.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
KRUMPLI HÉT A MESEVÁR ÓVODA, MARTON UTCAI ÓVODÁJÁBAN
Október közepén az óvodánkban egy új projekthetet tartottunk. Krumpli hétnek neveztük el, de mellette kiemelt helyet kaptak a zöldségfélék is.
Az egész hetünket átszőtték a színes, ízletes zöldségfajták, kiemelten a burgonya. Minden tevékenységünket ebben a témakörben terveztük, és valósítottuk meg. Megfigyeltük külső tulajdonságaikat, kóstoltunk, tapintottunk, szagolgattunk és sok, izgalmas játékot játszottunk velük, elmentünk a helyi zöldégeshez is…stb A projekt lezárásaként, egy közös krumpli napot tartottunk. Krumplis akadálypályával, krumplis ételekkel, a burgonya kreatív felhasználásával tarkítottuk a napot. Újabb színes, izgalmas, ismeretanyaggal gazdagodhattak a gyerkőceink.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejl.Óv.Ped.
„Érik a szőlő, hajlik a vessző…”-szól a dal.
Alig ért véget a nyár, az ősz eleje ismét elhozta a jó hangulatot, az immár hagyománnyá vált szüreti, családi délelőttünket. Az idei évben a Katica nagycsoport szervezte a műsort. Újításként a többi csoport is részt vett egy dalos, verses betéttel és ezzel együtt lett kerek egész , az őszi szürettel kapcsolatos műsorcsokor.
A szülők által hozott szőlőt kosárba gyűjtöttük. A szőlő önfeláldozóan húzódott meg az Éva néni által prezentált szőlődaráló, szőlőpréselő árnyékában. Örömmel, ügyesen préselték, darálták a szülőkkel, pedagógusokkal a gyermekek a szőlőt. A jutalom nem maradhatott el, mindenki megkóstolhatta a csordogáló, zamatos nedűt, a mustot.
Mindeközben az aulában különféle kézműveskedés folyt az óvodapedagógusok és daduskák irányításával. Jó volt látni, hogy dolgoznak együtt anya, apa és gyermekük. A kreatív dolgokat és a nehéz munkát is a Kolompos együttes cd.-je tette még hangulatosabbá.
E csodálatos délelőttön mindenki szíve feltöltődött , amire szükség van e rohanó világunkban.
Szeretnénk megköszönni, a jó szándékú, lelkes szülők munkáját, hozzájárulását.
Marton utcai óvoda dolgozói
Március 22. Víz világnapja Óvodánkba
Ezen a napon a gyerekekkel közösen kék színű ruházatba öltözve ünnepeltük a Víz Világnapját. Kísérleteztünk, játszottunk, versekkel mesékkel színesítve a napot.
Március 15.
Farsangi projekt a Mesevár Óvoda Marton Utcai Óvodájában
Régen farsang idején a fonóházakban minden este zajlott valamilyen vidám esemény, énekeltek, játszottak. Jellemzője ennek az ünnepi időszaknak, hogy a hétköznapi élettől eltérő dolgok történhetnek, felbomolhat a szokásos rend. Ahogy ilyenkor mondani szokták: „ A feje tetejére áll a világ.”
Úgy döntöttünk, hogy a farsangi időszak az óvodánkban 3 hét lesz és „feje tetejére áll a világ”. Minden nap készültünk a gyerekeknek farsangi tevékenységgel, meglepetéssel, játékkal, mesével.
1.hét
Ez a hét volt a rá hangóldás hete. Beszélgettünk a közelgő ünnepről, hagyományokról, megismertettük velük az ehhez tartozó szokásokat.
A csoportokban a gyerekek készítették a farsangi díszeket, álarcokat, szemüvegeket, maszkokat. A folyosó hópelyheit felváltották a színes vidám díszek.
Szerda volt a hét csúcspontja, hiszen ezen a napon tartottuk a PIZSAMA NAPUNKAT. Ezen a napon minden gyermek és felnőtt is pizsamába bújt, és abban töltötte a napját. E napot még Mikola Péter zenés műsora koronázta meg. Tánc, terem disco, dramatizálás, állatutánzós játékok is voltak e héten. A mulatozás előhírnöke volt a következő heti farsangi bálnak.
2.hét
A farsang hete. A szülők már reggel a kis királylányokkal, indiánokkal, cicákkal, serifekkel, szuperhősökkel érkeztek az oviba. Ezután kezdetét vette a tánc, a mulattság. A vigasság szünetében süteményt ettek és üdítőt ittak a jelmezbe bújt gyerekek. Az egész óvodában átjárhatóság jellemezte az intézményt. Egyik teremben ment az OVI DISCO, másikban kreatív dolgok készültek, és játszószoba is volt, a megpihenni vágyóknak. A bál egészen ebédig tartott, amikor a gyerekek fáradtan bújtak ki jelmezükből és változtak újra óvodásokká.
3.hét
Télbúcsúztatás, és kisze báb égetés hete. Ez a régi, kedvelt téltemető népszokás a kiszebáb égetés. A kisze többnyire menyecskének öltöztetett szalmabáb, melyet kici, kiszőce, kicevice, banya néven is emlegettek. A bábu a különböző magyarázatok szerint a tél, a böjt, a betegség megszemélyesítője lehetett. Elégetésével e kellemetlen dolgokat igyekeztek távolra űzni maguktól az emberek. A gyermekek is lerajzolták, mitől félnek, mit nem szerettek, és betűztük a Banya mellé, hogy a tűz feleméssze, és megszabaduljunk ezektől. Kiki néni Busónak öltözött be, hogy tovább gazdagítsa tudástárukat ezzel a hagyománnyal kapcsolatban. Mesélt erről a népszokásról, megmutatta milyen öltözékük, kellékeik vannak. Majd egyvízbe mártott zöld ággal meglocsolt mindenkit, hogy ne csak betegség mentesek, hanem szépek is legyenek. Majd meggyújtottuk a kisze bábot. A gyerkőcök számos hangszerrel felszerelkezve állták körül a tüzet, és hangosan kiabálták a télűző és tavaszváró verseket, rigmusokat. Csak úgy zengett az udvaron a „Jöjjön a tavasz, vesszen a tél” mondóka, bízva abban, hogy a tavasztündér is meghallja, és minél hamarabb beköszönt a meleg, napfényes időszak.
„Kisze, kisze, szalmabáb,
égj el minél hamarább,
füsttel írd a kéklő égre:
Jöjj el, tavasz, jöjj már végre!”
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
Márton nap
TÖK JÓ NAP
Nagyon szép napsütéses időnk volt, ezért az ügyességi feladatokat az udvaron játszhattuk.
A madárijesztőket is kint készíthették el a csoportok. Jó hangulatban telt a délután.
Állatok Világnapja az óvodában
Apanap a Pitypang Óvodában 2018
Ebben az évben is megtartottuk immár hagyománnyá vált APANAPUNKAT, igyekeztem olyan játékokat kitalálni, amely központi témája a házimunka volt, gyermeki segítséggel. Már a teregetés is volt, akin kifogott, mivel jeti talpakon, összehangolt lépésekkel kellett eljutni a ruhaszárítóig, és vissza, hogy ki legyen teregetve. Aki úgy érezte, hogy a konyha az ő világa, húscsipesszel vihette haza a boltból a tojásokat, ahol a megfelelőn szín szerint még a helyét is meg kellett keresni. A gyerekek itt is profi segítségnek bizonyultak. Akadt még efféle feladat más is. Színes tésztákat kellett a gyerekeknek felfűzni az apa által tartott hurkapálcára a megadott szín összeállítás szerint. Ennek a napnak elmaradhatatlan kelléke volt a pattogatott kukorica, amit szívószállal kellett saját edénybe átszedni. Ez a feladat annyira jól sikerült, hogy a végére elfogyott az összes kukorica. Aki a kertben érezte magát otthonosan, annak jelek szerint kellett virágokat keresnie a gyermekkel együtt, és ha megvolt mindkét virág, együtt „ültették el”. Volt azért egy férfias feladat is, amikor is egy hosszú zsinóron levő kisautót háttal guggolva kellett minél hamarabb feltekerve magához csalogatnia. Aki ülőmunkára vágyott, azt a szabóság várta odabent, ahol cilindert, nyakkendőt és szemüveget barkácsolhattak maguknak.
Reméljük nem bánta meg, aki eljött erre a különleges, játékos délutánra.
Kardos Ildikó
munkaközösség vezető
Így tevékenykedtünk a héten a Süni csoportban
Március 28-án meglátogatott minket a nyuszi, felelevenítettük óvodánkban a Húsvéti népszokásokat.
Víz világnapja
A Marton utcai óvodában 02.28.szerdám, felelevenítettük az immár hagyománnyá vált régi télűző népszokást a KISZEBÁB égetést.
A menyecskének öltöztetett szalmabábot az udvar közepére állítottuk és távolabb félkörbe álltuk.
A bábu a különböző magyarázatok szerint a tél, a böjt a betegség megszemélyesítője, elégetésével a kellemetlen dolgokat igyekeztek távolra űzni elődeink és mi is így tettünk.
A kiszebáb meggyújtásakor a gyerekek zajkeltő szerszámokkal- hangszerekkel: csörgőkkel, dobokkal kísérve télűző rigmusokat kántáltak.
Farsang ide, hótoló oda, ahelyett, hogy tavaszodna a tél huncutkodva ismét hideg fricskát nyomott az orrunk hegyére. Reméljük az utolsót!
ITT A FARSANG ÁLL A BÁL , A PITYPANGOS OVISOKNAK
Február 2-a, vagyis Gyertyaszentelő napja szintén az óvodai jeles napok egyikéhez tartozik. A néphit szerint ugyanis ezen a napon ébred fel először téli álmából a medve. Kijön a barlangjából és megnézi, hogy milyen az időjárás.
Február első hetében Pitypang Óvoda minden csoportja Medve-hetet tartott, melynek során megpróbálták kicsalogatni az álmos macit a barlangjából.
Az óvodapedagógusok kreativitása és leleményessége is azt bizonyította, hogy a gyermekek változatosan és tevékenyen tudtak megismerkedni a jeles nap hagyományaival és magával a medvével. Természetesen a hétre tervezett foglalkozások is erre a témakörre épültek. Szabadjáték ideje alatt a gyermekek maguk is igazi mackóvá válhattak, hiszen ki-be bujkálhattak a csoportszobákban felépített barlangokban.
A gyerekek a közös beszélgetések során felidézhették eddigi ismereteiket a medvével kapcsolatosan, emellett még bemutathatták az otthonról hozott, kedvenc plüss macijukat is.
Ezekből mackó-kiállítást szerveztek, így a barna bundások is részesévé válhattak a csoportok mindennapi életének.
Az együttes verselések, éneklések és mozgásos tevékenységek alkalmával minden gyermek megtáncoltathatta és megtornáztathatta saját dörmögőjét.
A vizuális foglalkozásoknak köszönhetően szebbnél-szebb medvék kerültek ki az ügyes kezek alól, mivel festés, hajtogatás, színezés és barkácsolás formájában is megmutathatták legjobb tudásukat az óvodások.
Csemegézésből sem volt hiány, mivel megkóstolhatták a cammogó kedvelt nyalánkságait, mint például a mézet, málnaszörpöt, különféle gyümölcsöket, puszedlit és még a mézes kalács macikat is.
Február nemcsak a MEDVÉZÉS, hanem a FARSANG tekintetében fontos. Február 9-én
izgalommal készültünk idén is a farsangra. Már napokkal az ünnep előtt elkezdtük a készülődést. Feldíszítettük az óvodát, a csoportokat, és érdekesebbnél érdekesebb dolgokat barkácsoltunk a héten. Tanultunk verseket, dalokat a farsangi ünnepkörben. Titkolóztunk, sugdolóztunk, hogy vajon ki milyen jelmezbe bújik majd. A farsang előtti napon tartottuk meg a Pizsama Napunkat, mikor minden gyermek hálóruhába, pizsamába, köntösbe, öltözött, és belophatta az óvoda falai közé a családi estéket. Ez a program már előkészíti a másnapi mulatozás hangulatát, mivel ez is más, mint a többi megszokott napunk. Aztán elérkezett a várva várt nagy nap. A Művelődési Ház megtelt hercegnőkkel, sárkányokkal, dínókkal, szuper hősökkel stb.
Az óvónők és daduskák meglepetéssel készültek a vendégeknek. Takarítónővé változtak, és egy nagyon vicces táncot mutattak be. Ami nagy sikert aratott. Ezután sorra jöttek a csoportok bemutatkozásai, a kicsiktől-egészen a nagyokig. A nagycsoportos Méhecskések verssel prezentálták, hogy mivé változtak a nagy napon, majd egy farsangi tánccal zárták le a felvonulást. Hatalmas tapssal jutalmaztak minden egyes résztvevőt. Ezt követően kezdődött a mulatság. A büfé a szülők jóvoltából, telis –tele volt mindenféle finomsággal. Mondhatjuk, hogy reform, modern büfénk volt, hiszen a szénhidrátcsökkentett sütiktől kezdve a cukormentes üdítőkig, nassolnivalókig megfordult minden az asztalon. Jókat ettünk, jókat ittunk, táncoltunk és a végén elfáradtunk. Együtt voltunk mindannyian, kis óvodánk apraja-nagyja, a szülőkkel, nagycsaládot alakítva.
Reméljük, a tél elhagy minket és a tavasz gyorsan itt lesz.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
Így játszottunk a Dózsa Gy. úti óvodában és az Ifjúságiházban
Télapó itt van!
Ez a hét a Télapóvárásról szólt. Az utolsó dekoráció is felkerült a falakra, ablakokra, a termekben. Minden tökéletes volt a nagyszakállú fogadására. Már hétfőn izgatottak voltak gyermekeink, szerdán megérkezett végre a várva várt Télapó, aki nem jött üres puttonnyal. Sorra kopogtatott be minden csoportba, kezdve a kicsinyekkel. Amíg megpihent a gyerekek énekkel és verssel kedveskedtek neki. Mindenkivel kedélyesen elbeszélgetett, megemlítve 1-2 „jóság ígéretet”. Ajándék nélkül senki nem maradt. Búcsúzásként csoportképet készítettünk a kedves, öreg Mikulással.
Csütörtökön meghívást kapott óvodánk a Művelődési házba, ahol Szigeti Eszter és a Csodavilág mesezenekar Mikulás napi koncertet adott. Sok ismerős dallam csendült fel, amit együtt énekeltünk. Nagyon szépen köszönjük a csodálatos élményt.
Kardos Ildikó
munkaközösség vezető
Egészségre nevelés
A hét az egészségre nevelés címszó alatt telt. Volt mozdulj nap, mosd a fogad ügyesen, készítsünk gyümölcs levet, és végül: meglátogatott minket a „gyermek orvos” Kiki néni személyében.
Márton nap és Márton napi „ludaskodás” a Marton utcában
A Szent Márton nap, november 11. jeles dátum a népi kalendáriumokban: ekkorra híznak meg a fiatal libák, érik meg az újbor. Márton napjához számos időjóslás is fűződik: Márton olykor fehér lovon jár – tehát fel kell készülni a havazásra; ha pedig Márton lúdja jégen áll, karácsonykor sárban botorkál, vagy ha jókedvű Márton, kemény lesz a tél. A közmondás úgy tartja, aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik.
Óvodánkban idén is megrendezésre került a Márton nap, Márton napi ludaskodás, november 10-én.
Beszélgettünk a gyermekekkel Márton-legendájáról, megismertettük őket, Szent-Márton püspök élettörténetével, a személyét övező különböző mesés történetekkel, a nevéhez fűződő népszokásokkal, hiedelmekkel. A témakörök témákra bomlottak és tevékenységekben valósultak meg. Mind a négy csoportban, minden nap változatos tevékenységekkel kedveskedtünk a gyerekeknek. Libás játékokkal, versekkel, kreatív dolgokkal, énekekkel, közmondásokkal, lett gazdagabb az ismeretük. Kiállítottuk az óvoda folyosójára azokat a sokszínű libás dolgokat , amit a gyerekek a napok folyamán készítettek. A hét fénypontja a pénteki lampionos felvonulás volt. Ezt megelőzően már kora délután meginvitáltuk a szülőket, egy kis családi kreatívkodásra, ahol közösen a gyermekükkel együtt, egy libás fejdíszt készítettek el, a saját csoportjukban. Eközben libazsíros, libamájas kenyeret, liba formájú süteményt, liba tepertős pogácsát és teát is szolgáltak fel a szülők, melyet ezúton is hálásan köszönünk. Miután már tele volt a pocak és elkészültek a fejdíszek, a héten tanultakból összeszedve egy kis csokrot, mondtuk és énekeltük el a szülőknek, nagy örömükre. Lámpásainkat meggyújtva, elindultuk a Művelődési házba, ahol a néptáncos oktatónk Józsi bácsi és kollegája Kriszti húzta a talpalávalót. A lámpánkból ragyogó fény a jó cselekedet jelképe, amelyet Szent Márton napján minél több emberhez próbáltunk eljuttatni a gyermekekkel, felnőttekkel karöltve.
Köszönjük mindenkinek, akik részt vettek e csodás délutánon.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
Tök jó hét
Az idén egy egész hetet szenteltünk az ősz utolsóként betakarítandó termésének. Már a hét elején el kezdtük gyűjtögetni a különböző méretű és formájú tököket. Elkészült a tök jó sarok, ahol kiállítottuk a hét folyamán készült tök jó alkotásainkat. De a java még hátra volt a bulinak, ami péntökre esett. A délelőtt folyamán egy tök jó mesével kedveskedtünk a gyerekeknek. jómagam és Kiki néni előadásában, Bálint Ágnes Mazsola és Manócska, meséjének, az Ehető házikó című részét játszottuk el. Ebéd után tökös süteményeke,t és sült tököt kóstolhattunk a szülők jóvoltából. A délutáni szülős programot a kevésbé tök jó idő miatt bent tartottuk, de ez nem szegte kedvét a megjelenteknek. Elsőként 4 bátor jelentkezőt kértünk fel, akik nem kevesebbre vállalkoztak, mint hogy megfaragják a csoportjuk tökfilkóját Amíg lázasan faragtak a bátor szülők, a gyerekek különböző mozgásos és ügyességi játékokban tehették próbára bátorságukat. Lehetőség volt akadálypálya leküzdésére, tökös gurítós, dobálós, illetve hamupipőkés játékra, de a tökös puzzle tette próbára nagyobb gyerekeink ügyességét. Aki a kevésbé mozgalmas feladatokat részesítette előnyben, az kézműveskedhetett lufi és papírtányér felhasználásával. A buli végén oklevéllel jutalmaztuk nyertes tökfilkóink készítőit. A rossz idő ellenére sokan eljöttek és remélhetőleg jól érezték magukat.
Kardos Ildikó
Az idén először egy különleges és szép napot tartottunk: a festészet napját. A heti témánk az ősz színei voltak, így adott volt a színösszeállítás. Mivel ezeket a napokat igyekszünk együtt megünnepelni, így egy nagy képet készítettek óvodásaink apró kezei. Ki ecsettel, ki a tenyérével és a legkisebbek az ujjukkal varázsoltak különböző formákat a papírra. A közös alkotáson az ősz jellegzetes jegyei mellett megjelentek a csoport állatai. Nagy lelkesen készült ez az ősz különféle jelenségeit felvonultató mű. A felirat is igen egyedire sikerült, mivel ecsetből készültek a betűi.
Kardos Ildikó
munkaközösségvezető
PITYPANGOS TITKOK
Október első hete óvodánkban a jeles napok és világnapok megünneplésével telt. Szinte nem múlt el olyan nap, hogy valamit ne ünnepeltünk volna meg. Hétfőn a csigabiga és a méhecske csoportosaink az időseket köszöntötték műsorukkal a Művelődési Házban.
Szerdán Nagy Gábor zenész, muzsikált nekünk a zene világnapja alkalmából. Nagyon sok ismerős dallam csendült fel, gitárja kíséretében, amit együtt énekelhettünk vele. Megidézte Paff a bűvös sárkányt, de ízelítőt kaptunk népdal feldolgozásokból is. Eljátszottuk a Nád a házam teteje kezdetű nótát, ami nagyon tetszett mindenkinek. A dalcsokor végén pedig, Halász Judit klasszikusával megköszöntöttük a mostanában születésnapjukat ünneplőket is.
A hét utolsó napja sem maradt ünneplés nélkül, hiszen ezen a héten volt az állatok világnapja, amelyre az idén vendéget hívtunk, Glavanovits Tamás, solymász személyében, aki nem érkezett egyedül. Sorra bemutatta tollas és szőrös barátait, akikről sok érdekességet tudhattunk meg. A rögtönzött mini zoo vendégei voltak: Döfi az afrikai törpesün, aki kedvenc sapkájában érkezett, Büdi a vadászgörény, aki nagyon játékos kedvében volt. A bravúros légi bemutatót tartó héja, és a nappal még a rendelését is felfüggesztő bagoly doktor, akit a felnőttek, kesztyűben tartva közelebbről is megcsodálhattak. Ismét nagyon sok ismeretet szereztünk a héten, játék, móka és kacagás közben. Köszönjük vendégeinknek a részvételt, gyermekeinknek a műsorukat és a kitartó figyelmüket.
Kardos Ildikó
munkaközösségvezető
Pitypangban történt:
Szeptember 18-án hétfőn reggel 9-órakor egy fergeteges előadást láthattak az óvoda gyerekei és dolgozói.
Vendégünk volt Kalap Jakab Zsolt és társa akik bábokkal tarkított zenés előadással népszerűsítették a kutyákat. Ezután megismerkedhettünk az EBÁRVAHÁZ dolgozóival és lakóival.
Gróf Kotorék Ferenc nagyon hálás volt egy kis simogatásért, mindenáron szeretett volna a középpontba kerülni.
Melinda és Márk kutyusok friztiz bemutatót tartottak. A friztizt a gyerekek is kipróbálhatták.
Külön köszönjük Barna-Németh Gabriellának csigabiga csoportos szülőnek, hogy lehetővé tette számunkra ezt az élmény dús délelőttöt.
Steierleinné Segesdi Orsolya
Óvodapedagógus
Pitypangos szüret
Kicsit borongós szeptemberi péntek délelőtt tartottuk szüreti napunkat. Ráhangolásként a Gézengúz együttes muzsikált nekünk, majd óvodásaink örvendeztettek meg minket egy kis műsorral. A kisebbek verseltek, énekeltek a nagycsoportosok egy hagyományos szüreti tánccal teremtettek, igazi, mustfakasztó hangulatot. Ezután következett a munka oroszlán része, hisz valahogy a szőlőnek el kellett jutnia a ládából, a poharakba. A sok szorgos kéz hamar végzett a munkával és egykettőre illatos must töltötte meg a poharakat. Többen most kóstolták először ezt a nedűt, de a többség már jól ismeri a must ízét. Aki nem a daráló és prés körül szorgoskodott, az különböző kézműves tevékenységekben vehetett részt. A színes gyurma sokakat vonzott az asztalhoz. Készült belőle szőlőfürt, őszi gyümölcsök. Volt, akinek a szőlőből készíthető térbeli alkotások mozgatták meg a fantáziáját. A jókedv kitartott a déli harangszóig, amikor is megfáradt szüretelőink az ebédlőasztalnál pihenték ki a délelőtt fáradalmait. Reméljük mindenki jól érezte magát, és máskor is eljön a gyerekekkel közösen szervezett programjainkra.
Kardos Ildikó
munkaközösség vezető
MAZSOLA NAP A MARTON UTCAI SÜNI CSOPORTBAN 2017.09.01.
Szeptember elsején fél tízkor köszöntöttem a szülőket és a gyerekeket csoportunkban. Immár hagyománnyá vált MAZSOLA NAPUNKAT, Móricz Zsigmond: Iciri-piciri című meséjének előadásával kezdtük. A mesét Ilcsi kolléganőm mesélte én meg a kismacska szerepét játszottam. A gyerekeknek nagyon tetszett, rögtön birtokba vették a kisházat, mely egy hatalmas karton dobozból lett építve, ajtóval, ablakkal, tetővel.
Majd játékos mozgás következett zenére. A kislányok bátrabbak voltak, kört is tudtunk alakítani velük. Ezután két csoportra osztódtunk. Az egyik csoport megnézhette az óvodát kísérettel, az öltözőt a mosdót. A másik csoport elkészíthette a MAZSOLA kitűzőt, melyet hazavihettek a gyerekek. Már csak az emléklapok kiosztása volt hátra, mindenki névre szóló emléklapot kapott, mellé a választott jelet a nyakba. Az időjárás kedvezett nekünk, így hát a gyerekek örömmel vették birtokba a felső udvart, ahol mászókázhattak, mérleghintázhattak, és a homokban a hatalmas napernyő alatt kedvükre játszhattak. Sok mosolygós szülőt fedeztem fel, amint félre lépve néztem a leendő csoportunkat. Nagyon jó dolognak tartom a Mazsola napot, itt lehetőség nyílik a szülőknek egymást megismerni, a gyerekeket a szülőkhöz beazonosítani, eszmét cserélni, jókat nevetni egymás sztorián.
Vass Ildikó
Óvodapedagógus-környezeti nevelő
Óvodavezető-helyettes
Június 2-án óvodánk is részt vett a hagyományos összetartozás napi rendezvényen. Az összetartozást jelképezve a réten egy nagy kört alakítottunk közösen az iskolásokkal. Ezután az óvó nénik előadásában gitár kísérettel elhangzott a Barackfa c. dal, majd a Forrás néptáncegyüttes táncos párja tartott bemutatót, mellyel egy közös táncra buzdította a gyerekeket. A rendezvény végén piros-fehér-zöld színű lufikat engedtek a gyerekek a magasba.
Már 6. alkalommal rendeztük meg Pitypangos Piknikünket, mely egyben a gyermek nap is. Először a PORTÉKA színpad interaktív előadását nézhették meg a vendégek. Ezután a méhecske csoport esernyős tánca következett Mary Poppins zenéjére. Majd a gyerekek a szülőkkel együtt elfogyasztották, ami a kosárból előkerült. Az udvaron mozgásos és ügyességi játékokat lehetett kipróbálni, pl. lisztfújás, vízhordás, halmentés, horgászás, célba dobás. Az épületben kézműves tevékenységek folytak pl. pillangó röptető, pitypang kitűző készítése. Az arcfestésnek volt a legnagyobb sikere. A rendezvény lezárásaként a hagyományos tóparti kerékpártúrára került sor. Köszönjük a felvezetést Gölles Máté szülőnek és a TSMP-nek.
Külön köszönet a Jónás családnak a finom helyben sütött székely kürtös kalácsért és a látványért.
Kardos Ildikó
óvodapedagógus
A MESEVÁR ÓVODA MARTON UTCAI ÓVODÁJÁBAN TÖRTÉNT
A tavasz mindig sok programot tartogat óvodánk számára. Miután elköszönt a húsvéti nyuszi megtartottuk a Föld napját, ahol különböző ügyességi játékokkal színesítve tanítottuk meg gyermekeinknek, hogyan óvják környezetüket, és ez által Földünket. Mentettünk szelektíven hulladékot. A nagyok már nagyon ügyesen tették a dolgukat, de a kisebbek is igyekeztek helytállni a feladatokban.
A következő program az Apa nap volt, óvodánkban már több éves hagyománya van e napnak. Az időjárás nem kedvezett, ezért bent kellett tartanunk, de ez nem hátráltatta a lelkes apukákat. Az apukák köszöntése után a Lóci óriás lesz című vers elszavalása következett, mely könnyeket csalt az apukák szemébe, ezután kezdődött a játék. Az egyik csoportban ügyességi feladatokat kellett végrehajtaniuk közösen a gyerekükkel. Volt: ketten egy cipőben, kinek gyorsabb az autója, labdaterelgetés tollas ütővel, és az elmaradhatatlan hátamon a zsákom játékok.
A másik csoportban, aki elfáradt kézműveskedhetett, feladatok: kis kéz a nagykézben, mindenki bajuszos.
Az apukákkal való közös játékos nap után következtek az édesanyák. Minden csoport készült egy kisebb műsorral és ajándékkal. A Süni csoportosok meghívást kaptak az idősek Anyák napjára. A sok vers és dalos játék mellett két rövid színdarab is helyet kapott a műsorban. Az előadást különlegessé tette, az egyik gyermek és óvó nénijének hangszeres játéka, melyre a gyerekek énekeltek.
A május, következő programja a Madarak és fák napja, ahol egy plakátot és egy terepasztalt készítettek a gyerekek, „gyurmaerdő, gyurmadár” címmel.
Kardos Ildikó
óvodapedagógus
Karácsonyi angyalok
Ragyogó szemű óvodásokként szálltak közénk az idei karácsonyi angyalok. A tárnoki Mesevár Óvoda Marton utcai Süni csoportjának pásztorjátéka színesítette a Luca-napi sokadalom programjait. A Művelődési házban immár 16. alkalommal rendezték meg az Iharos Népművészeti Egyesület szervezésében e karácsonyváró hagyományt 2016 december 10-én.
A gyermekek Kardos Ildikó és Vass Ildikó óvodapedagógusok irányításával készültek fel betlehemesükre, melynek címe a Csavargók éjszakája.
Modern megközelítésben tárult szemünk elé a karácsonyi történet. Az ifjú szereplők átéléssel jelenítették meg Jézus születésének eseményét, a mű fanyar humorát is remekül átérezték. Egy kis időre körüllengett a betlehemi csoda és a Megváltó születésének öröme a mi szívünket is melegséggel és reménnyel töltötte el.
A kisded Jézus közénk jövetelének bemutatása gyermekek által, mindig megerősít abban a hitben, hogy a gyermek fogadása, léte a legfelemelőbb örömforrás életünkben.
Hubbes Emese
MÁRTON NAPI LUDASSÁGOK
Hagyományainkhoz híven, idén is megrendezésre került a „Márton napi ludasságok” családi rendezvényünk. Óvodánkban az egész hét a Márton napról szólt. Gyermekeink megismerkedtek a jeles nap hagyományaival, történetével. A felvonulásra az óvónők és daduskák segítségével lámpásokat készítettek a gyermekek. 16.00.-kor volt a gyülekező a Művelődési házban. E vidám rendezvény megnyitásaként a Pesovár Néptáncegyüttes tagja, Józsi bácsi adta a talp alá valót. A közös tánc és éneklés után a Szülői Szervezet közbenjárásával, különféle libából készült ételeket kóstolhattunk meg. Volt a terítéken, libazsíros kenyér lila hagymával, libatepertő, libamájas, liba formájú sütemények, a szülők nagyon kreatívan valósították meg-e színes repertoárt. Hogy közös tevékenykedés nélkül sem múljon el az ünnepség, szülők-gyermekek együtt készíthettek „Lépegetős libákat”.17.00.-kor felöltözve összegyűltünk a Művelődési Ház előtt, és sorra gyújtottuk meg a szebbnél-szebb lámpásainkat. Még a szomorkás idő sem szegte kedvünket, hogy egy közös dal eléneklése után megkezdjük a felvonulásunkat, az óvodáig. Az úton végig nótáztunk, mondókáztunk a héten tanultakból. Elmondhatom, hogy ismét egy kellemes programmal, élménnyel lettünk gazdagabbak, mely által szorosabbá vált közösségi érzésünk, mind a gyermekekkel, mind a szülőkkel egyaránt.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejl.óvodapedagógus