Farsangi bál a Dózsa Oviban

Hagyományainkhoz híven, mi már hetekkel a farsang előtt készülődésbe fogtunk.  Februárban szinte ez határozza meg tevékenységeinket. Termet díszítettünk, vidám, mókás farsangi dalokat tanultunk, tréfás versekkel, mesékkel ismerkedtünk. Az együtt gyártott maskarák, álarcok, kellékei voltak a gyermekek játékainak. Ügyes gyermekkezek festették az álarcokat, bohócokat. Izgatottan mesélték kicsik és nagyok, hogy milyen jelmezbe öltöznek majd a farsangon.

A legkisebbek, a kék csoportosok, február 12-én délelőtt öltötték magukra a jelmezeiket. Közülük többen még idegenkedve fogadták ezt a furcsa mulatozást, hisz nekik ez volt „első báljuk”. De a vidámság nem maradt el.
Február 14-én, pénteken délután vette kezdetét a többi négy csoport farsangi bálja. Csodálatosabbnál csodálatosabb jelmezbe öltöztek be – még a szülők is. A csoportokban nagyon jó hangulat volt. Táncoltunk, verseltünk, játszottunk, majd amikor megéheztek a gyerekek, ettek az anyukák által hozott süteményekből, finomságokból.
Zárásképpen meggyújtottuk az udvaron a Kisze bábot, melyre már előzőleg rákötöttük azokat a rajzokat, melyek a gyermekek rossz élményeit ábrázolták. S evvel végérvényesen kiűztük a telet, s mi nagyon várjuk a tavaszt.
Ezeknek a vidám, örömteli együttléteknek jelentősége a közös élmény, amely erősíti a közösséghez tartozás érzését, a hagyományok ápolását és ismeretekkel gazdagítják gyermekeinket.
Reméljük, hogy minden kisgyermek jól érezte magát és jövőre is szívesen bújnak jelmezbe.

Böhm Lászlóné
óvodapedagógus

 


Dózsa György úti óvoda programjai

Óvodánkban hagyományainkhoz híven, idén is megemlékeztünk az állatok világnapjáról. A csoportokban pedagógusaink témahetet terveztek az állatvilág sokrétű megismertetése érdekében, majd a témahét zárásaként október 4-én egy kedves kutyus is ellátogatott hozzánk. Hissykét minden kisgyerek megsimogathatta, kis gazdája pedig válaszolt kedvence gondozásával, életmódjával kapcsolatos kérdéseinkre.

A Lépten-nyomon mobil környezeti nevelés munkatársa, az Állatok kincsei és az Átváltozás mesterei címmel tartott interaktív foglalkozásokat csoportjainknak. Anna néni foglalkozásai segítenek a gyermekek környezettudatos magatartásának formálásában, mely egybevág pedagógiai célkitűzéseinkkel. A programsorozat májusig minden hónapban új érdekességet kínál majd a kis apróságoknak.

A nagyszülők hetét idén először hirdettük meg óvodánkban, annak érdekében, hogy a nagyszülőket  minél inkább bevonjuk az óvodai életbe. Ezen a héten olyan nagyszülőket vártunk, akik élményt nyújtó tevékenységet kínálva, szívesen töltenének el egy délelőttöt unokájuk csoportjában. A felhívásunkra akadt több lelkes jelentkező: Marika dédi gombot varrt a gyerekekkel a Zöld csoportban, Ibolya mama forgács fánkot sütött a gyereknek a Kék csoportban, Zsuzsa mami mesélt a Szivárvány csoportban. A témahéten a gyerekek családi fényképeket nézegettek, családfát készítettek.

Októberben újra ellátogatott hozzánk a Gézengúz együttes. A mozgalmas, zenés előadásban a gyermekek aktív módon vettek rész, a megjelenített mesejátékban több kisgyermek szereplővé válhatott, jelmezbe bújhatott. Az előadás közös tánccal zárult.

Illés Ágnes

óvodapedagógus


Szeptemberi események a Dózsa György úti óvodában

Még alig kezdődött meg intézményünkben a nevelési év, máris programokkal vártuk a szülőket és a gyermekeket. Szeptember 21-én, egy régi óvodai hagyományt felelevenítve, pincenéző kirándulást szerveztünk az Öreg hegyre, melynek során a Tárnoki Kőfejtőt is megnéztük. Szüreti délutánunkat szeptember 27-én tartottuk, tánccal, kézműveskedéssel, és sok-sok finomsággal. Az óvoda játszóudvarát az SZMK-s szülők díszítették fel, egy segítőkész apuka pedig szőlőt préselt a mustkóstoláshoz. Programunk zárásaként ügyes szülők és gyermekek vehették át jutalmukat, a meghirdetett tökfaragó versenyen elismeréseként.

Szeptemberben újra indult a Lépten-nyomon mobil környezeti nevelés programsorozata. Intézményünket havonta látogatja Práger Anna programvezető, aki játékos, interaktív foglalkozásaival hozza közelebb a természetet a gyermekekhez. Legutóbb a pusztákon élő állatokkal ismerkedhettünk.

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani a szülőknek a segítő közreműködésért, a takarítási héten az udvarrendezésben és a szüreti délutánon nyújtott segítségért.

Illés Ágnes

óvodapedagógus


Búcsúzunk…

Dózsa György úti óvoda eseményei

Elérkeztünk a nevelési év végére, ezt akkor érzékeljük igazán, amikor megkezdődnek a Mesevár Óvodában a szakmai napok. A minden évben megrendezett programsorozatnak a Heinrich Antal Ház adott otthont. Az óvodák itt mutatták be a nevelési év során elkészült gyermeki alkotásaikat és műsoros délutánjaikat.

Csoportjaink színvonalas műsorral lepték meg a megjelent hozzátartozókat, a kis fellépők mosolyt csaltak a szülők, nagyszülők arcára.  Versekkel, énekekkel, tánccal búcsúztunk az elmúlt nevelési évtől, s két csoportban nagycsoportos óvodásainktól is.  A Piros és Sárga csoportban a műsoros délután napján búcsúbulit is szerveztünk az iskolába készülő nagycsoportosainknak. A Piros csoportban a szülők saját készítésű filmmel és egy verssel készültek a csoportban dolgozó felnőtteknek, melyet az utolsó pillanatig titokban tartott minden kis óvodás.

A búcsúzkodás itt még nem ért véget, hiszen egy kolléganők, Zsuzsa néni nyugdíjas búcsú vacsorájára minden kolléganőnk hivatalos volt. A vacsora nagyon jól sikerült és mi már mindannyian tudjuk, hogy milyen egy igazi lakásétterem.

Illés Ágnes

óvodapedagógus


Óvodakóstolgató


Környezettudatos szemléletformálás a Dózsa György úti óvodában

Óvodánkban nagy hangsúlyt fektetünk a gyermekek környezettudatos szemléletének alakítására, s ennek érdekében igyekszünk minél több környezeti nevelést érintő programot szervezni óvodásainknak. Márciusban a víz világnapján csoportjaink kirándulást tettek, a közelben megtalálható természetes vizeinkhez. A Szivárvány csoport a Zámori-patakhoz, a Sárga csoport a Benta-patakhoz, a Piros csoport pedig a tárnoki halastóhoz látogatott el.  A Zöld csoport a martonvásári Brunszvik-kastély parkjában megtalálható tavat jelölte ki úti célul. Áprilisban hagyományainkhoz híven „Ültess egy palántát!” programot hirdettünk, melynek keretében minden gyermek saját virágpalántáját ültethette el az óvoda kiskertjébe és az előre elkészített virágládákba.  A szülők által felajánlott virágpalánták és a szorgos kis kezek segítségével a Föld napját színes virágpompában ünnepelhetjük majd. Programjaink célja, hogy óvodásainkat a természet szeretetére, tiszteletére neveljük, tevékenységeinket ennek szellemében szervezzük. A nevelési év elején szemléletünkkel összhangban lévő programsorozatot kerestünk, s rátaláltunk a Lépten-nyomon Mobil Környezeti Nevelésre, melynek Szárnyaló programcsomagjára jelentkeztünk is. A kifejezetten óvodások számára kidolgozott interaktív foglalkozás novembertől havi rendszerességgel valósul meg intézményünkben, játékosan, sok-sok eszközzel, mozgással és mesével. A foglalkozások során természetből gyűjtött kincsek, termések, eszközök kerülnek elő, melyeket a gyermekek kézbe vehetnek, megvizsgálhatnak. A foglalkozások témája minden hónapban az aktualitásokhoz igazodik, a legutóbbi foglalkozás témája a víz körforgása volt. A foglalkozások közelebb hozzák a gyermekekhez a természetet, közvetlen tapasztalatszerzés útján bővítik ismereteiket, s jól szolgálják nevelési céljaink megvalósulását is.

Illés Ágnes

óvodapedagógus


Egészség hét

Lehetőségük volt, házi jellegű kenyérsütésre is. A hét csúcspontja a meghívott vendégünk Szökrönyös Kata reformkonyhája volt. Megismerkedhettek a vegetáriánus és vegán életmóddal. Kipróbálhatták ezek ízvilágait. nagyon jól érezték magukat a gyerekek, mint a meghívott vendég is. A héten bővült ismeretanyaguk, tudásuk és színes élményekkel lettek gazdagabbak. „

Aki kíváncsi a receptekre és Kata blogjára VegaKata facebook oldalán követhetik.

 

Angyalok igenis léteznek!

A buszmegállóban kedd reggel fél kilenckor magányosan vártam a buszomat, énekelgettem a karácsonyi mesedarabban rám osztott nyuszi szerep dalát. Igyekeztem memorizálni, s még próbáltam átgondolni, hogy is van a mese, amit nemsokára elő fogunk adni kolléganőimmel. Egy-két próba után nem sok ragadt ránk a szerepünkből, de majd improvizálunk. Egyszer csak megállt egy autó, s egy nálam kicsit idősebb hölgy kiszólt nekem az ablakon: Merre mész? Elvigyelek? Zavartam mondtam, hogy igen, elvégre nemsokára kezdődik az óvodai karácsonyi műsor, a busz meg sehol. Az autóból a Dózsa György úti óvoda parkolójában szálltam ki. Sokat gondolkodtam ki is lehetett a kedves sofőr, hiszen soha életemben nem láttam őt. Arra a felismerésre jutottam, hogy nem lehetett más, csakis egy karácsonyi angyal! Nem akarta, hogy fagyoskodjak a buszmegállóban, meg azt sem, hogy az óvodások sírjanak a nyuszi után, ha lekésném a mesedarabot.

Karácsony közeledtével az óvodában az összetartozásról, a szeretetről beszélgettünk és arról, hogy hogyan tudunk egymásnak örömet szerezni. Bárki lehet karácsonyi angyal, ha egy kicsit figyelmesen jár-kel a világban, és észreveszi, hogy kinek segíthet, kinek okozhat örömet, meglepetést. Az adventi gyertyák meggyújtásakor a gyerekek elmesélték, hogy otthon hogyan készülnek az ünnepekre. A mi óvodánkban adventi vásár előzte meg a karácsonyt, ahol a szülők által felajánlott kézműves termékeket kínáltuk eladásra. Egy fiatalabb Mikulás is ellátogatott hozzánk, teli puttonyával, melyet az SZMK-s szülők segítettek megtölteni. Az óvodai karácsony teli volt izgalommal. A mesedarabban a káposzta majdnem ledöntötte a bográcsot, a gyufa kipattanó szikrája pedig célba vette a kis mókus szürke bundáját. A szerep miatt viszont kár volt izgulni, kolléganőim rejtett színészi képességekkel rendelkeznek, így sikerült mosolyt varázsolni a gyermeki arcokra. A csoportok karácsonyfája alatt szép játékokat, fejlesztő eszközöket találtak az apróságok. Délután minden kisgyermek hazavihette a szüleinek készített meglepetés ajándékot és karácsonyi üdvözlő lapot.

Kedves Szülők! Köszönjük Önöknek együttműködésüket, mellyel sikerült szebbé és gazdagabbá tenni óvodásaink karácsonyát! Intézményünk dolgozói ez úton kívánnak Önöknek Békés Boldog Karácsonyt!

Illés Ágnes

óvodapedagógus


Őszi események a Dózsa György úti óvodában

Óvodánk őszi programjai, eseményei sok-sok meglepetést tartogattak óvodásainknak. Szeptemberben az autómentes világnapon az óvodapedagógusok által készített KRESZ-pályán a gyerekek saját biciklijeikkel és rollereikkel közlekedhettek, hogy gyakorolják a közlekedés szabályait. Az elsajátított ismeretekről októberben számot is adhattak, hiszen intézményünk egy közlekedésbiztonsági élményprogramot nyert pályázat útján. A Generali a Biztonságért Alapítvány munkatársai óvodánkban egy interaktív délelőtt keretében, működő jelzőlámpákkal felszerelt pályán oktatták a kicsiket a helyes és biztonságos közlekedésre.

A hagyománnyá vált szüreti délelőtt kézműveskedéssel, szőlőpréseléssel, mustkóstolással telt. A Piros csoportos apukák szőlőt préseltek, az anyukák pedig őszi hangulatú dekorációval díszítették fel az óvoda játszóudvarát. Programunkat színesítette Páll Éva néptácoktató táncháza.

A lelkes szülői segítség elkelt a takarítási világnapon is, melyet majdnem meghiúsított az aznapra kirendelt csapadékmennyiség. Az esős délelőttöt borongós délután váltotta, de a rossz időjárás nem szegte kedvét annak a lelkes szülőcsapatnak, akik felajánlották segítségüket az udvarrendezésben.

Októberben az állatok világnapját Bölöni Réka mesejátékával ünnepeltük.

A cselekedtetés, a tapasztalatszerzés nem csupán a jeles napok alkalmával fontos számunkra. Intézményünk folyosóját Márta és Maja néni tették szebbé egy természetfallal, mely nem csupán esztétikumával gyakorol hatást a gyermekekre, hanem környezetünkkel és az állatvilággal kapcsolatos ismereteket, valamint perceptuális élményeket is ad a szemlélőnek. A szülői segítséggel megalkotott matatófal szintén egy újítás az intézmény folyosóján, mely ügyesíti a kis kezeket, ugyanúgy ahogy a folyosón elhelyezett interaktív falvédő is.

Programjaink szülői segítség nélkül nem valósultak volna meg ilyen sikeresen, így ez úton is szeretnénk kifejezni köszönetünket az intézményünkbe járó gyermekek szüleinek!

Illés Ágens

óvodapedagógus

 

 


Családi délután a Dózsa György úti óvodában

„Ess eső, essél, bugyborékot vessél…” szól a népi mondóka, melynek valóságát meg is tapasztalhattuk május 25-én, pénteken. Az eső kora reggel óta csak szakadt, és valóban bugyborékot is vetett az óvoda udvarán összegyűlt pocsolyákban, nem törődve azzal, hogy éppen aznapra tűztük ki a minden évben megrendezett családi-sport délutánunkat. Ezt a napot a szabadban, versenyjátékokkal, ügyességi játékokkal szoktuk eltölteni, megmozgatva szülőket, gyerekeket egyaránt. Mivel a gyerekeknek nem okozhattunk csalódást, a rendezvényt meg kellett tartanunk a rossz időjárás ellenére is, módosított programokkal.  A csoportokban ügyességi játékokat, kézműveskedést szerveztünk. Programunkat színesítette Csaba bácsi Egyensúly-torna bemutatója, és Orsi néni tornája, aki Buborék-tornát tart óvodánkban. A Napocska, aki sok-sok mesében megsajnálja a bajba jutottakat, délután három óra körül segítségünkre sietett, melengető sugaraival elűzte az esőt, megsegítve ezzel a bajba jutott óvónőket. Mire a rendőrmotor és a rendőrautó megérkezett, ragyogó napsütésben fényképezkedhettek a gyerekek a járművekben.

Illés Ágnes

óvodapedagógus


Érezz és tapasztalj!

Témahét és pedagógus minősítés a Dózsa György úti óvodában

Az érzékelés, észlelés fejlődése gyermekkorban igen intenzív, sok-sok tapasztalás útján egyre kifinomultabbá válik. Megfelelően irányított játékok előrelendítik a gyermeki percepció fejlődését, s megtámogatják a sikeres iskolakezdést. Ennek tudatában szerveztem a Piros csoportban az érzékelés, észlelés témakörét feldolgozó témahetet, mely sok újdonságot, meglepetést tartogatott a gyermekek számára. Mezítlábas járdát készítettem különböző felületű, formájú, színű anyagok felhasználásával, annak érdekében, hogy minél sokrétűbb taktilis tapasztalatszerzéshez juttassam óvodásaimat. Az ízlelés fejlesztésére különböző ízű folyadékokat kínáltam, a gyermekek feladata az ízek beazonosítása volt. Kókuszreszeléket szaglás alapján kellett felismerni, majd következett az újabb kóstolás: kókuszgolyót gyúrtunk, nem is keveset, hiszen még a szülőknek és kistestvéreknek is jutott belőle. A hétre tervezett vizuális tevékenységben a látásé volt a főszerep. Csillag és hold alakú gipszfigurákat festettünk ki foszforeszkáló festékkel. A figurák a sötétben világítanak, ezt meg is néztük a varázsdobozunkban. A témahét egybeesett pedagógus minősítő vizsgámmal, így a minősítő bizottság tagjai is részesei lehettek az innovatív tevékenységeknek. De ne gondolja senki, hogy az óvodások hagyták őket tétlenül ülni! A kifestett gipszfigurákat meg kellett nézniük, hogyan világítanak a varázsdobozban, s a kókuszgolyóból nekik is jutott. A hét, különösen a keddi nap igen izgalmasan telt, a gyerekeknek azért, mert érdekes tevékenykedésben lehetett részük, nekem pedig azért, mert mégis csak nagy tétje volt a délelőttnek!

Illés Ágnes

óvodapedagógus 


Óvodánk idén február 4-én volt 40 éves

Ennek keretében kis ünneplést szerveztünk, ahol tortával, gumicukor macikkal és kölyökpezsgővel ünnepeltek a jelenlévő óvodások, és felnőttek

Óvodánk aulájában egy kis kiállítást rendeztünk be az elmúlt 40 évről, fotókkal, régi játékokkal.

Nevelőtestületünk szívesen látja a régen itt dolgozókat és az érdeklődőket!

                                                  Rádliné Zubor Magdolna


Karácsony a Dózsa György úton


Márton napi libáskodás a Dózsa György úti óvodában

Hagyományainkhoz híven idén is megrendeztük óvodánkban a Márton-napi libás hetet. Hétfőn Márton látogatta meg a csoportokat, egy álruhába bújt óvónő személyében, aki játékos feladatokat osztott a gyerekeknek. A heti tevékenységek során a gyermekek megismerkedhettek a Márton naphoz kapcsolódó népi hagyományokkal és Szent Márton legendájával. A csoportokban egész héten lázas munka folyt, a szorgos kis kezek különböző technikákkal libákat és lámpásokat készítettek. Két csoportban Márton napi süteményeket is sütöttek a gyerekek némi óvónői segédlettel. A legkisebbek szüleikkel együtt készítették el lámpásaikat. A libás hét tetőpontja és lezárása a pénteki nap volt, melynek délelőttjén minden csoport libás felvonuláson vett részt. A libának öltözött óvodások fehér pólóban, libasorban vonultak a tornaszobába, ahol a libapásztorok, akik a hét többi napján óvónőként dolgoznak, és a kis libák együtt elgágogták a héten tanult libás énekeket, versikéket. A legenda szerint a libák gágogással buktatták le Szent Mártont, aki a püspökké avatás elől rejtőzött el. Ezt a jelenetet az óvoda udvarán keltettük életre. A mi Mártonunk elbújt az udvaron, az óvodás libák pedig lelkesen keresték majd hangos gágogással jeleztek, amikor rátaláltak. Végül a püspökké avatásra nem került sor, viszont Éva néni liba formájú süteményét mindannyian megkóstolhattuk. Amikor leszállt a sötét, lámpás felvonulásra indultunk. Az óvoda körüli utcákban sok kis lámpás imbolygott, miközben a gyerekek libás dalokat énekeltek. Az óvoda udvarán zsíroskenyérrel, hagymával, savanyú káposztával és teával vendégeltük meg a résztvevő szülőket és gyerekeket.


Szüreti mulatság a Dózsa György úti óvodában

Már sokadszorra rendeztük meg óvodánkban a szüreti délelőttöt, hogy hányszor is tulajdonképpen azt csak Irénke néni, egykori óvodavezető, a rendezvény megálmodója tudná kiszámolni. Egy biztos, a hagyomány már több mint 21 éves, hiszen Irénke néni 21 éve ment nyugdíjba, s azóta is minden évben ellátogat hozzánk ezen a jeles napon. A délelőtt sikerét szülők, kreatív óvodapedagógusok, dajka nénik és Zsófi néni biztosította. A lelkes szülőcsapat már reggel nyolc órakor kukoricacsövekkel, dísztökökkel díszítette a játszóudvart és előkészítette a kézműves foglakozások színterét. A szüreti mulatságot a csoportok énekes-verses műsora nyitotta, majd kezdetét vették az ügyességi játékok és az ötletes kézműveskedés. Készültek színes karláncok, ékes kis kakasok, szőlőnyomatok, almanyomdák befőttes üvegben és kis gyurma pogácsák. Miközben a résztvevők testi adottságaikat és kézügyességüket tették próbára, a dajka nénik mustot kínáltak, melyet a helyszínen préselt egy hozzáértő apuka. A mustkészítésben nem jeleskedő apukáknak sem tétlenkedtek, talicskában tolták az utazni kívánó gyerekeket. A szüreti délelőttöt Zsófi néni népi táncháza zárta, melyben gyerekek és felnőttek egyaránt ropták a táncot. 


Családi délután és hétvégi családi főzőparti a Dózsa György úti oviban

szülői szemmel

Mint minden évben, idén is megrendezésre került az óvoda kertjében a családi délután: ilyenkor összegyűlnek a szülők, és természetesen a legfőbb érdekeltek, a gyerekek, hogy egymás társaságában eltöltsenek egy jó hangulatú délutánt.

Ez idén is sikerült: az óvónénik sok szeretettel készültek az eseményre, játékokat szerveztek, a „édesszájúaknak” pedig kis büfét rendeztek be.

Az eseményen a programok közül kiemelhető az egyensúly torna bemutatója, melyen a gyerekek „meditálva” is rendkívül jól érezték magukat.

Ezután a néptánc csoport adott előadást mindenki nagy örömére: a gyerekek élő gitárzenére táncoltak, majd bevonták a táncba szüleiket is, vidám hangulatot varázsolva ezzel.

A játékprogramok is nagy sikert arattak:

  • a zsákban ugrás mindig nagyon vidám, sok mosolyt csal az arcokra, főleg, hogy a gyerekek a szülők ellen is megmutathatták ügyességüket.
  • a csoportos kötélhúzás sem csak a gyerekek kiváltsága volt, a felnőttek is kivették részüket a küzdelemből.
  • a bekötött szemmel való tájékozódás és a saját gyermek megtalálása nagy sikert aratott a szülő és a gyerekek között egyaránt
  • a célbadobásnál a gyerekek ügyessége volt megfigyelhető.

A gyerekek nagy örömére a rendőrség egy járműve is részt vett az eseményen, színesítve az élményeket: sokan beültek és kipróbálták a gyermeki szemmel vonzó rendőrautót.

A pénteki családi délutánt szombaton a ballagó Kék csoportos óvodások „bográcsozása” követte. Sok család együtt töltötte az idejét az óvoda kertjében, a szeles időjárás miatt a konyhában készült el a finom paprikáskrumpli, melyet a vendégek jó hangulatban közösen fogyasztottak el délben.

A főzés közben gyorsan repült az idő. Az óvoda udvarán vidám játék hangját vitte a szél, az épületben beszélgető és serénykedő felnőtt csoportok váltogatták egymást.

Szép volt ez a szombat délelőtt, feltöltődve, kellemesen elpilledve búcsúztunk el egymástól kora délután.

Mindenkinek nagyon szépen köszönjük a részvételt: az óvoda munkatársainak, a szülőknek, és végül, de nem utolsó sorban a legfontosabbaknak, a gyerekeknek.

Biberika Rudi Édesapja (Kék csoport) és az Óvónénik


Anyák napja a Dózsa György úti óvodában

Ma korán kelek, mert ma lesz az anyák napi köszöntés az óvodában. Ez a nap az anyaságról, az anyák megünnepléséről, a meghatódásról szól. Anyaként ha gyermekünkre nézünk a legszebb, legaranyosabb, legtökéletesebb teremtést látjuk. Ez a kis teremtés anyák napján előttünk áll, kezében egy kis ajándékkal, amit gondosan, apró kis kezeivel készített, nagyon izgul, el ne tévessze a versikét, éneket, mi pedig tekintetünkkel biztatjuk, mosolygunk rá, könnyünk is kicsordul.

A Piros csoportban ülök, várom az érkező gyerekeket és édesanyákat. Az ajándékok egy polcon sorakoznak, egy asztalon terítő, vázában virág. Szép sorban leültetem az asztalhoz az édesanyákat, gyermekeik elmondják az anyák napi versikét, átadják az ajándékot. A meglepetéseket még múlt héten készítették a gyerekek: egy szívekkel díszített kis kosárka, benne finom kókuszgolyó. Az anyukák meghatottan néznek gyermekükre és előfordul, hogy még akkor is elsírják magukat, ha a versikét én mondom el a gyerekek helyett. A köszöntés után több gyerek megpróbálja megszerezni a kókuszgolyót, természetesen az anyukák megígérik, hogy otthon majd megkaphatják a finomságot.

A mi óvodánkban nincs anyák napi műsor, az édesanyákat minden évben egyenként köszöntik fel csemetéik egy meghitt sarokban, szépen díszített asztalnál. Az ajándékok az anyák napi köszöntést megelőző hetekben készülnek. Idén a nagyok a Zöld csoportban szívecskéket varrtak, a Kék csoportban szív formájú virágokkal díszített kézkontúr fát készítettek és portréfotót adtak át, szívecskés fényképtartóban. A Sárga csoportban a legkisebbek tészta nyakláncot fűztek, amit virág alakú ékszertartóba tettek, sütöttek még szív alakú citromos linzert is. A Szivárvány csoportban orgonát ábrázoló képet ragasztottak a középső csoportos gyerekek.

Jövőre is lesz anyák napja ugyanitt és ugyanígy, ilyen szépen, kedvesen, meghitten, hogy az anyukák mosolyogjanak, sírjanak és örüljenek, mert megérdemlik.

Illés Ágnes


A húsvéti nyuszi és a Dózsa György úti óvodások

Egyszer volt, hol nem volt, volt Tárnokon, a Dózsa György úton egy szép óvoda. Ebben az óvodában sok-sok kisgyerek, óvónéni és dajka néni készülődött a húsvétra. Bizony jól tették, hogy készülődtek, mert a húsvéti nyuszi, ahogy azt a Mikulástól látta még a múlt században, vagy még annál is régebben, leskelődött be a csoportszobák ablakán, be-beosont a nyitva felejtett ajtókon, settenkedett, kikémlelte, hogy ki az aki megérdemli a húsvéti csokitojást. Szép sorjában végigjárta a csoportokat.

A legkisebbek csoportja a Sárga csoport. Ide járnak azok a gyerekek, akik nagyon szeretik a sárga pitypangot, a baracklekvárt, banános joghurtot és azt amikor a felkelő nap aranysárga sugaraival beragyogja a tavaszi reggeleket. Ildikó néni az alkotni vágyó apróságokkal hagyományos hagymafőzetben festette a húsvéti tojásokat, Gabi néni pedig kiscsibés képet készített a gyerekekkel egy különleges technikával, buborékfólia felhasználásával. A fólia érdekes nyomatot hagyott a papíron. A gyerekek nyuszis üdvözlőlapot is készítettek szüleiknek. A húsvéti nyuszi örömmel látta, hogy akármilyen kicsik a sárga csoportosok, serényen készülődnek a húsvétra. Nem is marad el majd a meglepetés!

A Piros csoportba egy kicsit nagyobb gyerekek járnak. Ők azért lettek piros csoportosok, mert szeretik az érett piros almát, az eperfagyit és persze a piros lufikat. A húsvéti nyuszi őket is megleste. Angéla néni húsvéti tojásos-lepkés üdvözlőlapot készített a gyerekekkel, az öltöző faliújságjáról pedig fehér nyuszifejecskék néztek vissza a húsvéti nyúlra. Meg is lepődött, mennyi hasonmása létezik az óvodában. „Nyuszi fülét hegyezi…” – ütötte meg a húsvéti nyúl fülét egy ismerős mondóka. Hegyezte is a fülét, s amikor bekukkantott a piros csoportba, a gyerekek ügyesen el is játszották a mondókát. Úgy tűnik, itt is rendben mennek a dolgok – gondolta a nyuszi, azzal tovább állt.

A Zöld csoportba járó gyerekek már iskolába készülnek, jövőre már ott várják a húsvéti nyuszit. Ők nem azért járnak ám a zöld csoportba, mert szeretik a spenótot! Hanem azért, mert szeretik a természet üde zöldjét, a zöld almát és nem félnek a krokodiloktól sem, feltéve, ha azok plüssből vannak. „A sibázás egy tárnoki hagyomány”, tudta meg a húsvéti nyúl Zólyomi Zsuzsa nénitől és Éva nénitől. A fiúk vesszőből sibát készítettek, amivel húsvétkor elnáspángolják a lányokat. No, de senki ne gondolja, hogy a lányok ettől megijednek, még örülnek is neki! A húsvéti korbácsolás megvédi őket a kelésektől és a bolháktól. A húsvéti nyúl minden esetre úgy döntött, hogy nem próbálja ki a sibázást, még akkor sem, ha időnként meggyűlik a baja a bolhákkal. A folyosón elhaladva a zöld csoport faliújságján szép pasztellkrétával díszített tojásformákat látott. Ebben a csoportban színes kosarakat készítettek a gyerekek szüleiknek húsvétra.

A Kék csoportban Szelényi Zsuzsa néni ügyeskedett a nagyokkal. Már ők is iskolába készülnek. A kék csoportosok nagyon szeretik a tavaszi, tiszta kék eget, a tenger kékjét, a tavasszal virágzó kék nefelejcset és persze a hupikék törpikés fagylaltot. Ebben a csoportban szalvétatechnikával díszített húsvéti tojásokat készítettek a gyerekek. Készültek még kis nyuszik is, rózsaszín fonallal. Zsuzsa néni egy szép locsolóverset is tanított a fiúknak:„Bárány húzta rengő kocsin, mindjárt ideszálltam, nesze hát rózsavíz, gyöngyöm, gyöngyvirágom, hol a tojás, piros tojás, tarisznyámba várom.”

A Szivárvány csoportba járnak azok a gyerekek, akik szeretik a színes, tiritarka madarakat, leginkább a papagájokat, a tarka mezőket, a színes festéket és ceruzákat. De legjobban a szivárványt szeretik a nyári záporok után. A nyuszi itt is hegyezte ám a fülét, mert olyasmiről hallott, amiről soha azelőtt. Ivett néni azt mondja egyik délelőtt a gyerekeknek: „Ma írisz technikával készítünk üdvözlőlapot a szüleiteknek!” Na, ezt megnézem – mondta magában a nyúl. Ezt a technikát még nem ismerte. Utólag örült is, hogy nem kell a szivárvány csoportba járnia, mert ezzel a technikával nem is olyan könnyű dolgozni. Csak a legügyesebbeknek való! „Árkot ugrott a kis nyúl, s vagy még tíz utána…” tanítgatja Blaskó Zsuzsa néni a fiúkat egy szép húsvéti locsolóversre. Hasznát is veszik hamarosan, hiszen a néphagyomány szerint a fiúk húsvétkor meglocsolják a lányokat az óvodában is.

Az óvodai locsolkodásra kedden került sor. A fiúk minden csoportban kölnivízzel locsolták a lányokat, jutalmul csokitojást, csokinyuszit kapnak. Ezen a napon a húsvéti nyúl megállapította, hogy a Dózsa György úti óvodások valóban megérdemlik a húsvéti meglepetést. Mind az öt csoport kis óvodásai húsvéti csomagot kaptak, tele édességgel. Bizony, a fognyűvő manókkal vigyázni kell, az ünnepi időszakban! Néhány szülő, akiket az óvónénik SZMK-s szülőknek neveznek, segítettek a húsvéti nyúlnak a csomagok elkészítésében. A nyúl nem értette, mi is az az SZMK, de nagyon hálás volt a segítségért.

Kedden reggel még egy meglepetés érkezett az óvodába, azaz nem csak egy, hanem három is! Három kis élő nyuszikát simogathattak meg a gyerekek, két fehér-tarkát és egy barna színűt. A húsvéti nyúl elküldte egy kis óvodással, Dominikkal három csemetéjét. A nyuszik egész délelőtt az óvodában voltak, minden csoportban eltöltöttek egy kis időt. A Piros csoportban a nyuszik és a gyerekek legnagyobb örömére, Ági néni kivette a nyuszicsemetéket a ketrecből és a gyerekek ölébe tette. Gyöngyi néni gyorsan meg is örökítette a kedves pillanatokat. A húsvéti nyúl nem felejtkezett meg Nelli néniről, Veró néniről, Kriszti néniről, Marika néniről és Zsuról sem. Látta, hogy ők is szorgalmasan azon igyekeznek, hogy a húsvéti készülődés során minden rendben legyen és az óvodai húsvéti délelőtt jól sikerüljön.

A húsvéti nyuszi úgy döntött jövőre is ellátogat a Dózsa György úti óvodába, hiszen nagyon sok élményben volt része, sok érdekes dolgot látott és igazán szívébe zárta a gyerekeket és az ott dolgozó felnőtteket.

Eddig volt, mese volt, ez valóban igaz volt, aki nem hiszi, járjon utána!

     Illés Ágnes

óvodapedagógus


„Piros, fehér, zöld…..” témahét a Zöld csoportban.

Nemzeti ünnepünk: Március 15. A tevékenységet úgy alakítottuk, hogy mindenki szívesen, egyéni fejlettségéhez mérten vehessen részt benne. Változatos, gyermek közeli zenei, anyanyelvi-irodalmi, vizuális, mozgásos anyagot válogattunk össze. Készítettünk huszár süveget, lányoknak pártát.

Gyöngyből kokárdát, „huszárokat edzettünk”. Az Emlékműnél elhelyeztük a „Huszár bábot” amit a gyerekek készítettek.

Az élményekkel gazdag hét közös felvonulással zárult.

Gergely-járás volt az oviban az iskolások jóvoltából.


Farsang az oviban

Óvodánkban minden évben a néphagyomány ápolás szellemében búcsúztatjuk a telet. A télűző farsangi mulatságot megelőző hetekben, napokban minden csoport versek, dalok, mondókák tanulásával, álarcok, maszkok, bohócok, festésével, ragasztásával, díszítésével hangolódott a farsangra. A Piros csoportosok farsangi fánkot, a Sárga csoportosok pedig farsangi süteményt is sütöttek. A kiszebáb elkészítése minden évben a nagycsoportosok feladata, mely nagyon jól sikerült anyókát formázott az idei évben. Az égetésre a farsangi felvonulást megelőző napon került sor. Az udvaron a bábbal együtt a gyerekek félelmeit is elégettük, amit kis lapokra rajzoltak le és tűztek a kiszebábra. 

Míg a kisze lángolt, az óvodások verseket, mondókákat mondtak és ritmushangszerrel kergették, űzték a telet. A szülők jóvoltából meleg sütőtök és sült krumpli várta a gyerekeket a „télkergetés” után, amit örömmel fogyasztottak el az udvaron a dajka nénik kínálása során.

A Sárga, a Piros, a Szivárvány és a Zöld csoportosok péntek (február. 24.) délelőtt zárt körűen, a Kék csoportosok délután, a szülőkkel közösen farsangoltak. Ezért délelőtt, a Kék csoportos gyerekek egy rövid kis műsorral fogadták a többi csoportot, ami után kezdetét vette a farsangi felvonulás. A gyerekek vidáman csodálták egymás jelmezét, s büszkén vonultak s mutatták meg sajátjukat a többieknek.

A közös éneklés és verselés után mindenki a saját csoportjában folytatta a mulatozást, ahol az óvó nénik és dajka nénik sütivel, szörppel kínálták őket, játékokat, versenyeket szerveztek nekik, hogy igazán maradandó élmény legyen számukra a farsang.

A Kék csoportosok a szülőkkel közösen báloztak, s töltöttek el egy igazán tartalmas vidám beszélgetős, táncos délutánt, ahol a szülők újra átélhették gyerekkori élményeiket.

Reméljük, hogy sikerült minden gyermek számára maradandó élményt nyújtani a farsangi előkészületekkel, a kiszebáb égetéssel és a farsangi felvonulás-, bál hangulatával is.

Indruck Istvánné


Egészséghét avagy fókuszban az egészséges életmód

Tél közepén, január derekán járunk. Óvodánk gyermekei és a gyerekekkel foglalkozó felnőttek rendhagyó, de nagyon aktuális hétre készültek. Ezen a héten az egészséges életmódra nevelés még hangsúlyosabban előtérbe került, mint az elmúlt hetekben.

A vitaminnal dúsított táplálkozás mellett, kiemeltebb helyen szerepelt a tisztálkodás, az egészségmegőrzés, a testmozgás. A Kormos Kata című mesejáték témánkhoz igazodva felhívta a gyerekek figyelmét a tisztaság fontosságára és ezt a szálat folytatva Makk Marci, Bogyó és Babóca is „elmondták” diafilm vetítése során, hogy ők hogyan őrzik meg az egészségüket.

A Sárga csoportos gyerekek nagy érdeklődéssel vizsgálgatták kedvenc babáikat és mondták el a „hasznos orvosi tanácsokat„ a gyógyulás érdekében. A nagyobbak kiválogatták, csoportosították az egészséges és egészségtelen termékeket, ezzel is mélyítve a gyerekekben a helyes táplálkozási szokásokat. A Zöld csoportosok „ételpiramist” készítettek. Kivágták, csoportosították az ennivalókat, s felragasztották egy piramisformára. Legalulra kerültek azok a termékek, amire a szervezetnek a legnagyobb szüksége van, felülre pedig a „tiltott zónába”, ami a legegészségtelenebb. A gyerekeknek nagyon tetszett a közös munka, mindenki aktívan tevékenykedett a tevékenység során.

Közös zenés tornát szerveztünk a gyerekeknek ahol nem csak megmozgatták az óvó nénik a gyerekek szinte minden testrészét, hanem ügyességi feladatok során gyorsaságuk, koncentrációjuk is előtérbe került és fejlődött közösségi valamint versenyszellemük.

A finom zöldségek és gyümölcsök se maradhattak ki a napok során. A csoportok ízletesebbnél-ízletesebb salátákat készítettek ezzel is megkoronázva a hét élményeit, amivel természetesen a csoportok egymást is megkínáltak és a nap bármely szakában jóízűen fogyasztottak akár kicsik, akár nagyok.

A hét folyamán kegyes volt az időjárás is. Hó, jég is volt az óvoda udvarán. Minden nap kint tudtunk tartózkodni a gyerekekkel, s vidáman szánkóztak, csúszkáltak, hógolyóztak.

Jó volt látni és megtapasztalni, hogy a gyermekeink milyen aktívan és örömmel kapcsolódtak be a tervezett programokba. Mi óvodapedagógusok úgy érezzük és gondoljuk, hogy ebben az életkorban lehet a legtöbbet tennünk azért, hogy az egészségtudatos magatartás alapvető tulajdonsággá váljon a későbbiekben gyermekeink számára.

A környezeti munkaközösség óvodapedagógusai


A „nagy találkozás”- avagy ismét meglátogatta a Mikulás teli puttonyával az óvodásainkat

Már napokkal a Mikulás érkezése előtt nagy volt a készülődés óvodánkban. Elkészült a Mikulásváró sarok, ahová minden csoport elhelyezhette azokat a kedves jelképeket, melyek meghitté, szeretetteljessé varázsolták december 6-ára a „nagy találkozás” helyszínét. Így talált ismét helyet a háncs rénszarvas, a szép mikulásvirág, a mikulássapkás nagymackó… no és még sok hangulatos tárgy mellett a piros fotel, melybe ülve megpihenhetett majd a hozzánk érkező Mikulás bácsi.

A visszaszámlálás megindult, már egy héttel a nagy nap előtt. Gyerekeink minden nap jelezték, hogy már egyre fogynak a napok, míg megérkezik a jó öreg Mikulás. Hogy gyorsabban teljenek napjaink a Kék csoportos nagy óvodásaink megtanultak egy aranyos kis történetet, hogy 6.-án ezzel kedveskedjenek a többi óvodás társaiknak.

Végre elérkezett a várva vár nap! Minden gyermek csinosan felöltözve, csillogó szemekkel, nyitott szívvel és csodaszép versekkel, énekekkel köszöntötte a kedves Mikulást, aki „sok dolga” ellenére nem sietett. Szép, türelmesen elbeszélgetett minden kisgyermekkel, így még a kissé meglepődöttek is mosolyogva köszönték meg a kapott piros csomagot.

Kedves Mikulás!

Ha olvasod ezt a pár sort, üzenjük neked, köszönjük, hogy az idén is ellátogattál hozzánk! Ha időd engedi jövőre is látogass meg bennünket, nagyon fogunk várni!

Szeretettel:

A Dózsa György úti óvodások, óvó nénik és dadus nénik!


A Dózsa György úti gyerekek már nagy izgalommal és várakozással telve várják a Mikulás érkezését!


„Márton Lúdja” témahét a Dózsa György úti Oviban

Hétfőn reggel az óvoda „Libás” dekorációja fogadta gyermekeinket. A faliújság, korlát, libás képek sora volt látható mindenhol. Így indult a „Ludas hetünk”!

A témahét tevékenységeit úgy építettük fel, hogy a gyerekek megtalálják a fejlettségüknek megfelelő differenciált élmény és tapasztalatszerzési lehetőségeket. A változatos zenei, irodalmi, vizuális, mozgásos, dramatikus, ill. néphagyományokat követő tevékenységek segítsék elő a Márton napi szokások, néphagyományok megismerését.

Hétfőn „Libakiállítást” rendeztünk be az aulában a gyerekek által szülői segítséggel otthon készített libákból. Nagyon sokan szorgoskodtak előző hétvégén, mert a libák szép számmal gyűltek össze. Mindenki megcsodálta a szebbnél, szebb, ötletesnél, ötletesebb alkotásokat.

Kedden versenyjátékok során mérhették össze ügyességüket a gyerekek és a felnőttek egyaránt, ahol természetesen a kukorica kapta a főszerepet.

Melyhez a gyerekek előtte a kukoricacsöveket lemorzsolták. Nelli néni otthonról hozta a „gépét”, s azon lehetett tevékenykedni, a kiscsoportosok kézzel is morzsolgatták a kukoricacsöveket. A gyerekek nagyon élvezték, s talán nem is volt annyi kukoricacső, mint ahányan ki szerették volna próbálni a morzsolót.

Szerdán az óvó nénik egy mese előadással kedveskedtek a gyerekeknek, melynek címe: A ludak. Nagyon tetszett a gyerekeinknek, óriási élmény volt számukra!

Csütörtökön ki-ki a csoportjában libaformát díszített, mintázott, s ezekkel díszítette a faliújságokat. A kék és zöld csoportosok még az ablakpárkányukat is kidíszítették. S ezen a napon már valóban helyet adott az óvoda a „Száz liba egy sorban” kezdetű dalnak, hisz mindenhol egy libába lehetet „botlani”.

Péntekre maradt a hagyományos „Márton keresés”! Egy óvó néni vette fel a fekete kalapot, s bújt el az óvoda udvarán. Rövid keresés után megtalálták őt a gyerekek, s gágogásukkal árulták el, hogy hol is van!?

Itt még azonban még nem volt vége a napnak, hisz a várva, várt lámpás felvonulás délután indult a környező utcákban. Előtte a dajka nénik finom libazsíros kenyere, hagyma és savanyú káposzta várta a gyerekeket, s szüleiket az udvaron. Miután a „Liba szépségverseny” eredményét kihirdettük, indulhatott a menet. Addigra már besötétedett, s mint megannyi Szent János bogár, úgy világított a sok-sok lámpás, s vitte őket a sok kis óvodás, szüleik, s óvó nénik kíséretében.

A gyerekek nagyon jól érezték magukat és ismét sok pozitív élménnyel és ismerettel gazdagodtak az elmúlt napok során. Köszönet a résztvevőknek és szeretnénk, ha a jövőben is minél többen részt vennének hagyományőrző programjainkon.

                                                                          Bhöm Lászlóné (Éva néni)

                                 Óvodapedagógus



Szüreti délelőtt 

A szüreti délelőttünkre, ami már évtizedek óta az intézményben visszatérő programunk most is lázas készülődéselőzött meg. Idén Irénke óvó néni is eljött unokái révén erre az eseményünkre, Ő volt az, aki megálmodta ezt a hagyományőrző délelőttöt. Örömmel elevenítettük fel a régi programok emlékét pl. a mustszívást lopóval.

A délelőttöt a Gézengúz társulat kedves kis őszköszöntő műsorával indítottuk a gyerekek számára, akik interaktívan vonták be a kisebbeket és nagyobbakat a zenés, játékos előadásukba.

Az előadás után minden csoport kivonult az udvarra, amit a kék csoportos szülők feldíszítettek az őszi hangulatnak megfelelően.

Ildikó néni köszöntötte a szülőket és gyerekeket és egy közös éneklésre invitálta a őket, ezzel megnyitva a szüreti délelőttöt. Elénekeltük „Az ettem szőlő” kezdetű dalt, majd táncoltunk is hozzá és minden csoport elmondta a tanult őszi versét. A szülők segítségével előkészített asztaloknál mindenki kedve szerint választhatott a felkínált tevékenységekből, ahol a gyerekek és a szüleik közösen alkothattak.

A kék és piros csoportból a Bagdi testvérpár szülei szorgoskodtak a mustkészítésében, amit minden kisgyermek örömmel megkóstolt, ezért hálás köszönet a szülőknek.

A kék csoportos gyerekek barkács asztalánál őszi színvarázs dugónyomat kompozíció készült, valamint legyezőhajtogatással sünik az avarban. A zöld csoportosok parafa körökből szőlőfürtöket,  a szivárvány csoportos gyerekek főzött gyurmából és tobozokból szintén süniket alkottak kiegészítve őket különböző terményekkel.

A piros csoportosok dióhéjból kishajót, egeret, só-liszt gyurmából pedig csigákat készítettek.

A gesztenyéből, tobozból a sárga csoportosok készítettek babát, csigát, sünit, autót és só-liszt gyurmából tányért díszítettek különböző termésekkel.

A délelőtt programját még színesítette, a kézügyességünket fejlesztve Szabó Miklósné Kati néni aki virágkötő és újságpapír felhasználásával tanított az érdeklődők számára fortélyokat, hogy hogyan készíthetünk szívet, állatfigurát,karkötőt, kosarat és még sok szép dolgot egyszerűen és kreativitásunkat szabadjára engedve a kosárfonáshoz hasonló módszerrel.

 Nagyon élvezték a gyereke és a felnőttek az új csodás technikát és köszönet érte, hogy megosztotta velünk és a szabadidejét feláldozva, aktívan segített még gazdagabbá varázsolni a délelőttünket. Szeretnénk megköszönni a szülőknek az aktív részvételt, a sok gyümölcsöt, termést. A dajka néniknek pedig, hogy idén is rugalmasan kivették a részüket ebből a forgatagos délelőttből.

Reméljük sikerült mindenkit élményekben gazdag pár órával megajándékozni!