Biztonságos Óvoda Program megvalósulása a Mesevár Óvoda Dózsa György Úti Telephelyén
Az elmúlt három nevelési évben nagy hangsúlyt fektetett óvodánk a gyermekek biztonságos közlekedésének kialakítására, sokat közlekedtünk tömegközlekedéssel, gyalogosan és minden év szeptemberében megemlékeztünk az Európai autómentes napról.
2020 tavaszán lehetőséget kaptunk az óvodavezetőnktől, hogy részt vegyünk az ORFK Biztonságos Óvoda programjában.
A kialakult járványügyi helyzet miatt 2020 szeptemberében tudtuk megvalósítani a program első részét.
Először kitöltötték a gyermekek a tesztet, melyben felmérték előzetes tudásukat a biztonságos közlekedésről.
Majd megbeszéltük, hogy mit jelent a láthatóság és a biztonság. Ezek után megbeszéltük azt is, hogy milyen felszerelésekre van szükség ahhoz, hogy láthatóan és biztonságosan közlekedjünk, majd csapatversenyben adhattak tudást a gyerekek, hogy tényleg megértették-e a megbeszélteket.
Második foglalkozásunk a távolságmérésről, a közeli és távoli tárgyak távolságának megbecsléséről szólt. Volt olyan gyermek, aki pontosan meg tudta mondani, hogy a megnevezett tárgy hány lépésre van tőle. A mértékegységünk a lépés volt.
Az irányokat az „Előre jobb kezedet, utána hátra…” kezdetű dallal gyakoroltuk, melyet nagyon élveztek a gyerekek.
A környéken kihelyezett közlekedési táblákat megfigyeltük, hogy milyen a formája, milyen a színe, mit ábrázol és megbeszéltük, hogy mit jelent. Azt is megfigyeltük, hogy hol helyezték el őket.
Megbeszéltük az út részeit is, megfigyeltük a járdát és az úttestet elválasztó járdaszegélyt is. Megbeszéltük, hogy a járdán a gyerekeknek és a felnőtteknek hol kell közlekedni (a gyerekek mindig belül, a felnőttek mindig az úttest felől, kívül sétálnak) illetve azt is, hogyha nincs járda, de gyalogosan közlekedünk, mit kell tennünk. Mindig menetiránnyal szemben, az út szélén gyalogolunk, láthatóan.
Azt is sikerült megfigyelnünk, hogy az egyenrangú kereszteződésben kinek van elsőbbsége, ha nincs kint az elsőbbségadás kötelező tábla. Gyakoroltuk a zebrán való átkelés szabályait is, és megbeszéltük azt is, hogy mielőtt lelépünk a zebrára körbenézünk, balra-jobbra-balra.
Miután a gyakorlatban tudatosítottuk ezeket a gyerekekben, jöhetett a játék a memóriakártyákkal. Szétválogattuk őket szín és forma szerint, megbeszéltük, melyik a figyelmeztető, a tiltó és tájékoztató tábla, majd memóriáztunk velük. Ezt követően, akinek volt kedve színezni, olyan feladatot kapott, hogy meg kellett keresni a sorban az ugyanolyan táblát, és a megfelelő színekkel kellett kiszínezni a jót.
Buborék együttes – Közlekedési jelzőtáblák című dalát sokszor meghallgattuk, így már a gyerekek jól ismerik, ez által a jelzőtáblákat is felismerik.
Úgy gondolom, hogyha egész évben folyamatosan fogunk foglalkozni a biztonságos közlekedés alapjaival, akkor mire ezek a nagycsoportos óvodás gyermekek elmennek iskolába, biztosak lehetünk benne, hogy a biztonságos közlekedésüket megalapozzuk.
Költő Marianna
Biztonságos Óvoda Program koordinátora