Új gyerekek beszoktatása a Tigris csoportba

Tudjuk, hogy az óvodai beszoktatás nem egyszerű feladat sem a szülőknek, sem a gyerekeknek. Sokszor nem csak a gyerekeknek, de a szülőknek is nehéz az elválás reggelente, fontos, hogy ők is biztonságban érezzék gyermeküket. Minden gyermek más és más, nekünk kell – a szülő segítségével – mindenkihez megtalálni a megfelelő kulcsot, ahogyan a legkönnyebben eljuthatunk hozzájuk. Nagyon fontos az őszinteség, a bizalom a szülő-óvodapedagógus között, hiszen az óvodai nevelés a családi nevelésre épül.
Óvodánkban anyás/apás beszoktatás működik, így a gyerekek fokozatosan ismernek meg bennünket, egymást, szokás- és szabályrendszerünket. Az első időben a csoport mindkét óvodapedagógusa együtt várja a gyermekeket, segítünk eligazodni az óvodai életben, törekszünk biztonságérzetük kialakulásában.
 A beszoktatás időtartama nem egy, vagy két hét, hanem az egész első év az óvodával, a felnőttekkel, a társakkal való ismerkedésről szól. Az első évben, amikor a kisgyermekek megbetegszenek és egy-két hétig otthon maradnak, szinte minden alkalommal elölről kell kezdeni a beszoktatást. A gyerekeknek hosszabb időre van szükségük ahhoz, hogy érzelmileg biztonságban érezzék magukat az óvodában. Ennek érdekében családias, meghitt, nyugodt légkört alakítunk ki a gyermekek számára, az életkoruknak/fejlettségüknek megfelelő játékeszközökkel, ölbeli játékokkal, mondókákkal, mesékkel, igény szerint test-szemkontaktussal. Segítünk önállóságuk kialakulásában a testápolás, öltözködés és étkezés terén is. Nyugodt, zavartalan szabad játéktevékenységet biztosítunk számukra.
Célunk, hogy minden gyermek jól érezze magát csoportunkban, így valósítható meg, hogy önállóan, kezdeményezően vegyenek részt az óvoda sokféle tevékenységében
.

Az óvoda mindennapjai

Nyár elteltével beköszöntött az ősz. A hosszú szünet után újból megtelt a csoportszobák falai vidám gyermek kacajjal. Kicsikből középsősök, középsősökből nagyok lettek. Tigris csoportban pedig megérkeztek az új kiscsoportosok.
Az óvodai élet mindennapjait átszövik a különböző események, programok, jeles napok.
Az első jelentősebb jeles nap a Mese világnapja volt. Ez alkalomból az óvoda dolgozói bábelőadással kedveskedtek a gyerekeknek. A vajaspánkó című mesét adták elő. Örömmel fogadták a gyerekek. Mese fontos szerepet játszik a gyermeki lélek fejlődésében. Az élő szó fejleszti szókincsüket, kommunikációs készségüket, verbális gondolkodásukat, képzeletüket. Mese által elrepülnek Meseországba, ahol megküzdenek félelmeikkel, akadályokat oldanak meg, választ kapnak lelkük üzeneteire. Hisz a mese a gyermeki lélek gyógyítója, ezt ne feledjük!  Fontos tehát, hogy rendszeresen olvassunk gyermekeinknek mesét!
Szeptember végén – október elején megrendezésre került a Mesevár – nap. Ezen a napon a gyerekek kipróbálhatták ügyességüket. A népi játékok mellett lehetőség volt arcfestésre, kézműves barkácsolásra, zsákbamacskát húzni. Büfé asztalt pedig a finomabbnál finomabb sütemények díszítették.  Köszönjük a felajánlásokat! Ez úton szeretnénk, megköszöni a szülők támogatását, melyet a gyerekek eszköztárának fejlesztésére kívánunk felhasználni.
Októberben ünnepeltük az állatok világnapját. Egész héten a gyerekekkel beszélgettünk az állatok szeretetéről, vádelméről gondoskodásáról. Nagycsoportosokkal együtt elsétáltunk a Tehenészetbe, ahol a gyerekek megismerkedhettek nemcsak a gazdálkodással, hanem az ott élő állatokkal. Mivel itt a teheneken kívül, volt lehetőségük más állatokkal is találkozni: bárány, emu…stb. Nagy élményt jelentett számukra, hogy megsimogathatták a párhetes kis bocikat.
Még ebben a hónapban volt a Gyaloglás világnapja, ennek alkalmából a füles csoportosok felfedezték, és megismerhették a község nevezetességeit, emlékhelyeit. A kirándulás végén játszhattak egy nagyot a játszótéren.
Novemberben egy újabb jeles eseményre került sor. Néphagyományaink közül Márton-napját szoktuk megünnepelni. Ilyenkor minden csoportban, hangos gágogás hallatszott. Ismereteket szereztek a liba külső – belső tulajdonságairól, meséken – verseken keresztül. Az eseményt Márton –napi mulatsággal zártuk, ahol a gyerekek eljátszották a tanult népi játékokat, illetve elmondták kedvenc libás versüket. Szülőket és gyerekeket finom libazsíros kenyérrel és teával láttuk vendégül. Hisz ismerik a mondást, aki Márton napkor libát nem eszik, egész évben éhezik.
Lassan, komótosan, de elérkezett a tél. Téli időszak a várakozásról szól.
 Régi hagyományt felelevenítve családtagok, óvodai dolgozok bevonásával adventi vásárt rendeztünk az óvoda területén, kézműves termékeket árultunk. A bevételt az óvoda támogatására fordítottuk.
Az adventi hetek, a karácsonyvárás egyik legjelentősebb ünnepi időszakunk az év során.
Elmélyülünk, átgondoljuk mindennapjainkat. Egy kicsivel többet foglalkozunk a szeretettel, a
családdal, az otthon melegével. Fontosabbá válnak azok a dolgok, amelyek mellett a szürke
hétköznapokon átsiklunk rohanó életmódunk miatt, de bizony minden nap gondolnunk
kellene rá. Ezeket az értékeket már kisgyermekkorban kell elplántálnunk gyermekeinkben,
hogy felnőve igazi belső értékké, életelvvé válhassanak. Így felnőttként a hit, a remény, a
szeretet, a tolerancia, mások megsegítése, az önzetlenség, a jóindulat, az odafordulás
alapvető igényük és jellemük része lehet.
Első esemény a gyermekek által oly nagyon várt, Télapó ünnepség.
Elsőként az önkormányzati Télapó látogatott el hozzánk, majd jött az óvodai is.
Óvodánk minden csoportjába külön ellátogatott a Mikulás. A csoportok gyermekei verssel és énekkel köszöntötték a Télapót. A kisgyermekeknek egyesével átadta a szülők által készített ajándékcsomagot.
Advent első vasárnapjától felállították a közös karácsonyfát és az adventi koszorút az óvoda aulájába, ahol minden pénteken az összes csoport közösen énekelt és verset mondott, majd meggyújtotta az adventi koszorú gyertyáit.