FÖLD NAPJA, AVAGY „ÓVJUK, VÉDJÜK, SZÉPÍTSÜK EGYÜTT „CSALÁDI DÉLUTÁN A MARTON UTCAI ÓVODÁBAN.

Pedagógiai munkánk szerves része a környezetharmóniára nevelés, a környezet védelme, szeretete, amelynek fontos eleme az ünnepek sajátos hangulata, a hozzájuk fűződő hagyományok, szokások felelevenítése. Feladatunknak tartjuk, hogy a gyermekek figyelmét is felhívjuk a környezetünk védelmére. Arra törekszünk, hogy ünnepeinkbe, hagyományainkba a családokat is bevonjunk, Azt valljuk, hogy a jó partneri kapcsolat adja a talaját a közös munkának, hogy a befektetett közös munka a legszebb gyümölcsöt teremje.
Így jött a gondolat, hogy idén először, közösen zárjuk le a családokkal a Föld Hete projektünket péntek délután.
Az egész hetünket e téma ölelte fel és remek lezárása volt eme mozgalmas délután.
Az ötletekből, hogy miként és hogyan varázsoljuk szebbé környezetünket, nem volt hiány, mint a kedves szülők által prezentált virágokból, bokrokból sem. Itt szeretném is megragadni az alkalmat, hogy kifejezzem, kifejezzük köszönetünket mindezekért. Nem beszélve az áldozatos munkájukért, és azért, hogy idejüket feláldozták a közös cél érdekében.
Mindannyian nagyon jól éreztük magunkat, apraja nagyja, a képek, pedig magukért beszélnek!
 
Kövecses Krisztina
Megbízott vezető

Márciusi ünnepkörök a Marton Óvodában

Idén is mint minden évben, megemlékeztünk a hőseinkre Március 15-e alkalmából. Megújulásként várjátékokkal tettük színesebbé a napot. A gyermekek és felnőttek is nagyon élvezték a csatákat. Kiki huszárrá változott, és az ő vezénylésével vonultunk az utcán, fiúk csákókkal, a lányos nemzeti szalagokkal a kezükben verseltek énekeltek az emlékműnél.
Ezt követte a Víz világnapjának megünneplése. Sokoldalúan, különleges ötletekkel teli vizes hetünk volt. A víz fontosságáról, felhasználásáról, annak formáiról bővítettük tudástárukat. A projekt lezárásaként az egész óvoda sétálni ment a Benta patakhoz. Ott egy természetes anyagból előzőleg közösen elkészített tutajt indítottunk útjára.
Alig ocsúdtunk fel, máris nyakunkban volt a Húsvét, ami az egyik legizgalmasabb ünnep, mind a kisfiúk, mind a kislányok szempontjából.  Izgalommal várták , hogy a Nyuszi vajon merre dughatta el az udvaron a sok tojást. Ezt megelőzőleg a kisfiúk vers és kölnivel a kezükben, megöntözték a lányokat, dolgozókat, sok piros tojással és köszönő verssel jutalmaztuk meg őket érte.

Kövecses Krisztina
Megbízott vezető
 

ÜDVÖZLÉGY 2024!  ÖSZEFOGLALÓ A JANUÁR, FEBRUÁR HÓNAPRÓL A MARTON ÓVODÁBAN.
„Új esztendő érkezik,
szóra nyílik szája,
bárcsak teljesülne
minden kívánsága:
– Lányok mindig nevessenek!
– Fiúk bajuszt növesszenek!
– Asszony, férfi boldog legyen,
másnak rosszat sose tegyen!”



Majd miután végleg véget értek az ünnepek, és a hosszú téli szünet véget ért, örömmel találkoztunk újra, mind a szülőkkel és gyermekekkel egyaránt. Január hónapban az idő körforgásával, a hét napjaival, a hónapokkal és az évszakokkal, újévi szokásokkal, téli öltözködés, téli sportokkal, valamint a sarkvidékek élőlényeivel foglalkoztunk. E témaköröket komplexen, minden tevékenységet egymásba integrálva jártuk körül. A képzelet szárnyán, egy varázsige segítségével mindenki ott lehet, ahol csak akar, akár síelésről, szánkózásról, vagy az elmúlt ünnepekről legyen szó… A több héten át tartó készülődés, majd a farsangi mulatozás mind-mind lehetőséget ad arra, hogy feloldja a feszültségeiket, megtanulják a sokféle érzelem kezelését. Oly mértékben korlátok közé szorítja az élet a gyermekeket, hogy folyamatosan keresnünk kell az alkalmat a gátlások oldására.
Már januárban elkezdődik a fantáziálgatás, hogy ki, milyen jelmezt ölt majd magára, azon a bizonyos napon. A gyermekek fantáziájának semmi sem szabhat határt
Vízkereszt után hamarosan elkezdjük a csoportokat , folyosókat  is díszíteni. Sokszor a gyerekek is ötletekkel szolgálnak, hogy miként dekoráljuk a termet lampionokkal, álarcokkal, színes figurákkal, szalagokkal. Közelgett a farsangi időszak, melyet nagyon vártunk, a következő hónap a február erről szólt.
Február 2-a, vagyis Gyertyaszentelő napja szintén az óvodai jeles napok egyikéhez tartozik. A néphit szerint ugyanis ezen a napon ébred fel először téli álmából a medve. Kijön a barlangjából és megnézi, hogy milyen az időjárás. Január utolsó hetétől,  a Marton Utcai Óvoda csoportjai Medve-hetet tartottak, melynek során megpróbálták kicsalogatni az álmos macit a barlangjából .Az óvodapedagógusok kreativitása és leleményessége is azt bizonyította, hogy a gyermekek változatosan és tevékenyen tudtak megismerkedni a jeles nap hagyományaival és magával a medvével. Természetesen a hétre tervezett foglalkozások is erre a témakörre épültek. A gyerekek a közös beszélgetések során felidézhették eddigi ismereteiket a medvével kapcsolatosan. Az együttes verselések, éneklések és mozgásos tevékenységek is erősítették a témahét tartalmát. A vizuális foglalkozásoknak köszönhetően szebbnél-szebb medvék kerültek ki az ügyes kezek alól, mivel festés, hajtogatás, színezés és barkácsolás formájában is megmutathatták legjobb tudásukat az óvodások.
Február nemcsak a MEDVÉZÉS, hanem a FARSANG tekintetében fontos.
Február 02-án izgalommal készültünk idén is a farsangra. Teljesen új arculattal, nem rendhagyó módon szerveztük meg szülőkkel, dolgozókkal együtt az ünnepet. Nyílt családi mulatozás volt a Heinrich Antal Művelődési Házában, melyet megragadva szeretném köszönni, hogy rendelkezésünkre állt. Már napokkal az ünnep előtt elkezdtük a készülődést. Feldíszítettük az óvodát is, a csoportokat, és érdekesebbnél érdekesebb dolgokat barkácsoltunk a héten. Tanultunk verseket, dalokat a farsangi ünnepkörben. Titkolóztunk, sugdolóztunk, hogy vajon ki milyen jelmezbe bújik majd.  A farsang előtti napon tartottuk meg a Pizsama Napunkat, mikor minden gyermek hálóruhába, pizsamába, köntösbe, öltözött, és belophatta az óvoda falai közé a családi estéket. Ez a program már előkészíti a másnapi mulatozás hangulatát, mivel ez is más, mint a többi megszokott napunk.  Aztán elérkezett a várva várt nagy nap. Délután fél 2 órára megérkeztek a szülők, vendégek, gyermekek és megkezdődött a nagy átalakulás. A Művelődési ház megtelt hercegnőkkel, sárkányokkal, dínókkal, szuper hősökkel, sok szülő is újra átélhette a gyermekkorát, mivel ők is lehetőséget kaptak a beöltözéshez. Jó volt látni, hogy a szülői társaság 80% élt is ezzel. Óriási gratuláció nekik ezért!
Az óvónők és daduskák meglepetéssel készültek a vendégeknek. Repteret varázsoltak a színpadból és egy nagyon vicces táncot mutattak be. Korda György is örülhetett volna, ha látja, hiszen a Reptér című dalára történt a koerográfia. Nagyon köszönjük, hogy Dr. Lukács László polgármester Úr és az Igazgatónő is jelenlétével emelte a délutánunk színvonalát, és ők is részesei lehetettek a mi csapatmunkánknak. Ami óriási sikert aratott. Vastapssal, és vissza-vissza ujjongással ismerték el a belevetett munkánkat. Ezután sorra jöttek a csoportok bemutatkozásai, a kicsiktől-egészen a nagyokig. Hatalmas tapssal jutalmaztak minden egyes résztvevőt. A büfé a szülők jóvoltából, telis –tele volt mindenféle finomsággal. Mondhatjuk, hogy reform, modern büfénk volt, hiszen a szénhidrátcsökkentett sütiktől kezdve a cukormentes üdítőkig, nassolni valókig megfordult minden az asztalon. Ezt követően kezdődött a mulatság Jókat ettünk, jókat ittunk, táncoltunk és a végén elfáradtunk. A tombolasorsolással lett vége ennek a frenetikus napnak, nem volt olyan család, aki ne nyert volna valami apróságot, amivel hazamehetett. Együtt voltunk mindannyian, kis óvodánk apraja-nagyja, a szülőkkel, nagycsaládot alakítva. Szívünk csordultig van szeretettel, boldogsággal. A bevételből a csoportokat fejlesztjük és udvari játékok kerülnek megvételre a Szülői munkaközöséggel karöltve. Hálásan köszönjük a sok-sok támogatást, azt a nagyfokú együttműködést, amit prezentálnak felénk.
Reméljük, a tél elhagy minket és a tavasz gyorsan itt lesz. Segítségül, hogy megsürgessük, a hónap utolsó napján a KISZE BÁBOT égettünk el a hagyományaink szerint, egy újabb innovációval a VILLŐZÉSSEL. A bábu a tradicionális népi ünnepeken a tél, a böjt és a betegségek megszemélyesítője volt. A babona szerint a kiszebáb elégetése megszabadítja az embereket minden bútól és bajtól, félelmektől. Ezen felbuzdulva a gyermekek és mi felnőttek is papírra vetettük a legnagyobb félelmeinket, hogy a tűz feleméssze, és megszabaduljunk ezektől. Kiki Busónak öltözve ismertette meg őket ezzel a jelenséggel is, eredeti mohácsi busóálarcot hozott az óvoda falai közé. A gyerkőcök számos hangszerrel felszerelkezve állták körül a tüzet, és hangosan kiabálták a télűző és tavaszváró verseket, rigmusokat:
Kisze, kisze szalmából
Perzselődj a lángoktól
Vörös tűzben , hamvadj el
Nekünk most már tavasz kell!
Ezután következett a „tavasz behozatala”, a VILLŐZÉS. Zöld ágból font koszorúra, a tavasz friss színeiből – zöld, sárga – szalagokat kötöztünk fel, majd ezzel körbejártuk az óvodát, tavaszt csalogatót énekelve, zenés kíséretben.
Reméljük, hogy a tavasztündér látja a sok csillogószemű kincseink, és pedagógusaink mennyi mindent tesznek, hogy előcsalogassák őt, és végre eljön a Tavasz.
 
Kövecses Krisztina
Megbízott vezető

ADATOTT TUDTÁRA KICSIKNEK ÉS NAGYNAK
KINEK VAN MÉG VOLT, FÜLE, KIKIÁLTOTTAM ANNAK! A MARTON UTCAI ÓVODA APRAJA NAGYJA, ISMÉT HAGYOMÁNYŐRZŐ SZÜRETI MULATSÁGÁT TARTOTTA. SZÓLT MINDENKI SÓGORNAK, KOMÁNAK, APÁNAK ,ANYÁNAK, MERT ELJÖTT SZINTE MINDENKI A SZÜRETI MULATSÁGRA
 
Alig ért véget a nyár, az ősz eleje ismét elhozta a jó hangulatot, az immár hagyománnyá vált szüreti, családi délelőttünket. A néphagyományok, a népszokások keretei között az ünnepek, az érzelmekre mélyen ható élmények, fontos részei óvodai nevelésünknek. A gyerekek tapasztalatokat gyűjthettek a népi hagyományokról és anyanyelvi ismereteik is gazdagodtak. Az idei évben a Méhecske csoport szervezte a műsort. Innovációként, a szürethez méltó népviseletbe öltöztek az óvoda dolgozói és a fellépő gyermekek is. Legvégén a táncba, becsatlakozott az óvoda apraja nagyja, szülők, gyermekek, dolgozók egyaránt, óriási hangulattal, jókedvvel, tánccal, énekléssel lett kerek egész, az őszi szürettel kapcsolatos műsorcsokor.
A szülők által hozott szőlőt puttonyba gyűjtöttük. Válogattuk, szemezgettük a finom csemegét. Örömmel, ügyesen préselték, darálták a szülőkkel, pedagógusokkal a gyermekek a szőlőt. A munkáért megérdemelt jutalom, nem maradhatott el, mindenki megkóstolhatta a csordogáló, zamatos nedűt, a mustot.
Mindeközben az udvaron különféle kézműveskedés folyt az óvodapedagógusok és daduskák irányításával. Dudóval, és WC-papír gurigával mártott festék által elevenedhettek meg a szőlő minták a papíron. Jó volt látni, hogy dolgoznak együtt anya, apa és gyermekük. A kreatív dolgokat és a nehéz munkát is a jeles napok cd. -je tette még hangulatosabbá.
Hogy együtt megpihenjünk vendégségbe hívtuk a Gézengúz együttest, akik méltóképpen zárták le a szüreti délelőttünket.
E csodálatos, napsütéses napon  mindenki szíve feltöltődött, amire mindig szükség van e rohanó világunkban.
Szeretném megköszönni, a jószándékú, lelkes szülők munkáját, hozzájárulását a Marton Utcai Telephely minden dolgozója nevében is:
 
Kövecses Krisztina
Megbízott vezető

Mazsola-nap a Marton utcai oviban
Szeptember 1-én, az új nevelési év kezdetével ismét sor került a már hagyománnyá vált Mazsola-napunkra, amikor egy közös program keretein belül először köszöntjük kiscsoportosainkat és családjukat. Rendhagyó és folyamatosan megújuló, ismerkedős  napunkat, most  különleges módon, duplán ünnepelhettünk, hiszen ebben az évben két kiscsoport is indul óvodánkban, a Katica és a Süni csoportok.
Az érkező apróságokat az óvó nénik az udvaron fogadták, sünis, illetve katicás nyakbavalókkal óvodássá avatva őket. Az első találkozást, ismerkedést bábok oldották, így nem csak a „bátrakkal” sikerült kommunikálni, hanem a zárkózottabb gyerekektől is érkezett egy-egy mosoly anya mögül.
A programot megbízott vezetőnk, Kövecses Krisztina nyitotta az óvodások és szüleik köszöntésével és az óvoda dolgozóinak bemutatásával. Kiemelte a családias légkört, az óvodakohézió fontosságát, és a szülő-óvoda közötti, közös célért , szereteten , tiszteleten alapuló együttműködést, hisz ebben rejlik az óvodánk ereje. A tárnoki óvodák között az első, egyedi , közösen megírt indulónk  is ezt tükrözi . Ez a nap remek alkalom volt arra , hogy bemutassuk, és majd meg is tanítsuk minden hozzánk járó gyermeknek, szüleiknek.. Ezzel egy új,innovatív dolgot indítunk, de reméljük, hagyománnyá válik az idő során.
Enikő néni és Nelli néni dalos-mondókás bábelőadásában Süni és Katica megtudhatták, miért fontos óvodába járni és hogy az mennyire jó dolog. Gyorsan megkeresték az óvodát, ahol Éva néni és Zsófi néni már várta őket. Nem is húzták sokáig az időt, ahogy minden rendes óvodában illik, énekes játékba kezdtek, míg kicsik és nagyok együtt nem kígyóztak a kihelyezett asztalok között. Az elmaradhatatlan kézműves tevékenység során
Miután „mazsoláink” így belekóstolhattak kicsit az óvodában zajló irányított tevékenységekbe, kezdetét vette a szabad játék. Amíg a gyerekek birtokba vették a játékeszközöket az udvaron és a csoportokban, a szülőknek lehetősége nyílt kötetlenebb keretek között a pedagógusokkal és az óvodai élettel ismerkedni.
Köszönjük szépen, hogy ilyen sokan megtiszteltek bennünket a jelenlétükkel,!
Várjuk a folytatást: az óvoda dolgozói