Magyar népmese napja
Föld napja Marton utcai tagóvodában
KISZEBÁB ÉGETÉS, KISZÉZÉS, HAGYOMÁNYÁPOLÓ ÜNNEPSÉG A MARTON UTCAI TAGÓVODÁBAN
Óvodánkban a hagyományoknak megfelelően idén is megtartottuk a kiszebáb égetést, amely a téltemetés és a tavaszköszöntés jegyében zajlik minden februárban. A bábu a tradicionális népi ünnepeken a tél, a böjt és a betegségek megszemélyesítője volt. A babona szerint a kiszebáb elégetése megszabadítja az embereket minden bútól és bajtól, félelmektől. Ezen felbuzdulva a gyermekek és mi felnőttek is papírra vetettük a legnagyobb félelmeinket, hogy a tűz feleméssze, és megszabaduljunk ezektől. Kiki néni seprűs banyának öltözött be, hogy meg elevenítse a bábot. A seprűjéről lepattanva, átadta a gyermeknek a „járgányát”, és mindenki kiseperhette a telet, miközben kántáltuk „Seperjük ki a telet, várjuk már a meleget! „Mesélt a népszokásról, hogy tovább gazdagítsa tudástárukat ezzel a hagyománnyal kapcsolatban. Majd egy vízbe mártott rügyes ággal meglocsolt mindenkit, hogy ne csak betegség mentesek, hanem szépek is legyenek. Majd meggyújtottuk a kisze bábot. A gyerkőcök számos hangszerrel felszerelkezve állták körül a tüzet, és hangosan kiabálták a télűző és tavaszváró verseket, rigmusokat
Kisze, kisze szalmából
Perzselődj a lángoktól
Vörös tűzben , hamvadj el
Nekünk most már tavasz kell!
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejl.Óv.ped.
Télapó kabátja
Képzeljétek, hogy mi történt
Mikulás országban!
A télapó ült egy padon
kék színű kabátban.
Hol lehet a piros kabát?
Bizony nem találja.
Mit tegyen most, hisz sok gyerek
izgatottan várja?
Kérdezi a róka komát
talán ő majd tudja
rajta mindig ott ragyog a
vörös rókabunda
Figyelj róka, jó pajtásom,
segíts a nagy bajban!
Mondd meg nekem, a kabátom
vajon hol is hagytam?
Róka felel, kabátodat
én bizony nem láttam
nem vittem el, hogy néznék ki
egy piros kabátban
Sietek, mert várnak rám a
kicsiny rókalyukban,
gyermekeim csak azt lesik,
hogy a tyúkot hozzam.
Hol a kabát, piros kabát
most hol is keressem?
Bizony nem fekszem le addig
amíg meg nem leltem.
Tűnődik a Télapó és
egyre csak kutatja,
kerek erdőn be is kukkant
miden apró zugba.
Amott ugrál egy kicsi nyúl
fehér a bundája
Füle hosszú, lekonyuló
gyors nagyon a lába.
Kérdezzük meg őt is menten,
hisz van már róla pletyka
Télapó a nagykabátját
valahol elhagyta.
Kis nyuszikám te vagy nekem
minden reménységem
segíts nekem abban hogy a
kabátom megleljem
felel a nyúl segítenék
de félek megtalálnak
emberek járják az erdőt
és nyúlra vadásznak.
Kérdezzük meg a bölcs baglyot
ő biztosan tudja
éles szeme egész éjjel
az erdőt kutatja
mondd csak bagoly hol lehet az
új piros kabátom
elvesztettem, nem találom
de már nagyon bánom
Sose búsuljál ,Télapó
segítek én rajtad
tudom hogy a kabátodat
tegnap hol is hagytad
Ott maradt a krampuszoknál,
bent van a szobában
Indulhatsz a gyerekekhez
a piros kabátban!
Meglett a kabátom,
De még nagy a bánat!
Beteg lettem sajnos,
Vírusos koronába
S nem jöhetek hozzátok,
Be az óvodába
Minden ajándékot,
Begyűjtöttem sorba.
Kiki nénit küldöm,
Hogy ezt mind kiossza!
Jövőre eljövök,
Meggyógyulok gyorsan,
Vigyázzatok nagyon,
Ti is magatokra!
ÁLLATOK VILÁGNAPJA ÉS BOLDOGSÁGÓRA A MARTON UTCAI ÓVODÁBAN
Az állatok világnapját 1931 óta ünnepeljük, Assisi Szent Ferenc, az állatok védőszentjének halála napján. Ő már a 13. század elején azt hirdette, hogy mindent szeretnünk kell, ami körülvesz minket, legyen az élő vagy élettelen.
A világnapon nem csak a vadon élő, hanem minden állat védelmére felhívjuk a figyelmet. Óvodánkban már hagyomány az állatok világnapjának megünneplése. Újra izgalmas készülődéssel teltek napjaink ebből az alkalomból. A projekthéten az állatokról képeket gyűjteni, mesét nézni, hallgatni, mondókázni, verselni, élőhelyeiken felfedezni őket,mindig nagy élmény a gyerekek számára. Állatos színezők mellett készítettünk állatkertet, barkácsoltunk termésekből állatokat. Meglévő, és új tapasztalásukra támaszkodvarendszereztük megszerzett ismereteinket, tudásunkat. Egy kisfilm levetítésével felelős állattartást mutattuk be a gyerekeknek.
A hét folyamán innovációként gyűjtést szerveztünk a Marton Utcai Óvodában. Közel 30 kg száraz és konzerv kutyaeledel gyűlt össze a szülők és a pedagógusok jóvoltából, melyet ezúton is szeretnénk megköszönni. Ezt az adományt a tárnoki EB ÁRVAHÁZ nonprofit egyesület számára juttatunk el. Sajnos a rossz idő miatt gyermekekkel, nem tudtunk elmenni,de Kiki néni autóval és két kisgyermekkel együtt elvitte az adományt, és átadta az összes gyermek és pedagógus virtuális simogatását az ottlakóknak. Az e havi Boldogságóra témája a”HÁLA” , ezt megragadva kapcsoltam össze ezt a témát. Hálásak vagyunk az ott dolgozóknak, az áldozatos munkájukért, az állatvilágnak , amiért oly sok örömet tudnak nekünk szerezni. Ajándékként készítettünk egy „Hála fát”, melynek őszi levelei, az összes gyermek és pedagógus ujjlenyomata volt .Többször hallgattuk meg a hónap dalát is, megismertettem a többi csoporttal is. Ez a téma egy csodálatos dolog, megpróbáltam gyermeknyelven átadni, megfogalmazni, mit is foglal ez a szó magába. A hónap többi napján is , ki fogom domborítani, amikor adódik olyan helyzet, amivel még jobban érezhetik a hála fontosságát, mélységét.
Nemcsak az állatok világnapján, de a hétköznapokban sem szabadna elfeledkeznünk a bennünket körülvevő természetről, élőlényekről. A haszonelvűségnek sok állat esik áldozatul és a kedvtelési állattartás pedig nem mindig alapul a felelősségen. Magyarországon évente többszázezer állat válik otthontalanná (megunás, érdektelenség miatt), a gyepmesteri telepeken az országban több tízezer állat kerül elpusztításra. Borzasztóan elkeserít a gondolat és a tény, ahogyan emberek az állatokkal bánnak. Az ember a környezetében található háziasított és vadállományt a mindennapi élete során széles körben használja. Annyira hozzájuk szoktunk, hogy egyre kevesebb szó esik az állati élet tiszteletéről, pedig az állatok felhasználásának az ember sokat köszönhet. Az állattartás a felelősségen kell, hogy alapuljon. Október 4- én, az Állatok Világnapján, és az év egészében éljünk úgy, hogy a természettel, környezetünkkel, az abban található más élőlényekkel való kapcsolatkor megtaláljuk a humánus normát. Hozzuk létre az élet tiszteletén alapuló állattartást, egy magasabb szintű környezeti kultúrát.
A bennünket körülvevő környezetet mi alakítjuk!
Becsei -Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
ZENE VILÁGNAPJA A MARTON UTCAI ÓVODÁBAN
A zene világnapja minden évben október elsejére datálódik, ennek apropóján különleges délelőttel leptük megy gyermekeink apraját nagyját. Egész nap a zene volt a középpontban, sokat beszélgetett mindenki a saját csoportjában a zene fontosságáról, ki miért szereti a zenét, mit lehet zenére csinálni, és milyen különleges helyet foglal el az életünkben a muzsika. Megbeszéltük, hogy az évszakoknak is vannak hangjai. Utánoztuk az őszi erdő susogását, az eső csepegését, a tél csendjét, a szél halk zúgását, a tavaszi madárcsicsergését és a nyár vidám, örömtől harsogó hangját.
A Süni csoport és a Csiga csoport karöltve megszervezte a színes interaktív műsort, és elvarázsoltak minket a zene birodalmába. Ildikó néni xilofonon játszott, Ilcsi néni furulyázott, Kiki néninek jutott a végére a zenés táncos levezetés. Volt minden a repertoárban, hangszer bemutatás, ezek hangjuknak felismerése, megszólaltatása. Énekeltünk, táncoltunk, jól éreztük magunkat. Nagyon tanulságos, tartalmas, hangulatos, és vidám délelőttöt töltöttünk ismét együtt!
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő Óvodapedagógus
NÉPMESE VILÁGNAPJA A MARTON UTCAI ÓVODÁBAN
Óvodánkban, hagyományteremtő, hagyomány őrző céllal megemlékeztünk Benedek Elek író, újságíró, mesegyűjtő születésnapjáról, amely egyben a magyar népmese napja. Erre a napra minden évben az óvodapedagógusok népmesével kedveskednek a gyermekeknek, melynek főszereplői saját maguk. Most sem volt másképp, „Az ember a legerősebb „c mesétadták elő. Enikő néni a Katica csoport óvónénije volt az egyik főszereplő a medve, Kiki néni a Méhecske csoport óvónénije a másik főszerepben a farkas, Ilcsi néni a Süni csoport óvónénije pedig huszárként díszelgett, öreg embert pedig Nelli néni elevenítette meg a dramatizáláson. Fontosnak tartjuk, hogy a népmesékjelen legyenek az óvoda falai közt, hiszen a magyarnépmese gyönyörű nyelvünk valóságos kincseskamráját tárja fel a kisgyermekek előtt. A kicsik nemcsak a nyelvet, hanem a magyar ember észjárását is megtanulják mesehallgatás közben. A gyermek a beleélés folyamatában szárnyaló fantáziájával emlékezetébe vési a mese jellegzetes fordulatait, részleteit, melyek később meg is jelennek a beszédében, tevékenységében és kommunikációs helyzeteiben. Felnőttnek, gyermeknek egyaránt tartalmas, örömteli pillanatokat szerzett ez a délelőtt.
Becsei -Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus
SZÜRETI MULATSÁG A MESEVÁR ÓVODA MARTON UTCAI TELEPHELYÉNEK ÓVODÁJÁBAN.
„Csiripelő kis verebek,
Mi újság a szőlőhegyen?
Az az újság, mondjam mi?
Szüretel a Marton ovi! „
Minden évben gyorsan elrepül a nyár, kinek örömére kinek bánatára. Bár a napsugarak
még próbálkoznak felmelegíteni, felvidítani napjainkat, de visszavonhatatlanul jönnek a hosszú, hűvös esték.
Az ősz eleje ismét elhozta a jó hangulatot, az immár hagyománnyá vált szüreti, családi délelőttünket. Az idei évben a Méhecske nagycsoport szervezte a műsort. Vidám népi táncos műsorral indították a szüreti délelőttöt. A többi csoport is részt vett egy dalos, verses betéttel és ezzel együtt lett kerek egész, az őszi szürettel kapcsolatos műsorcsokor.
A szülők által hozott szőlőt kosárba gyűjtöttük. A szőlő önfeláldozóan húzódott meg az Éva néni által prezentált szőlődaráló, szőlőpréselő árnyékában. Örömmel, ügyesen préselték, darálták a daduskákkal, pedagógusokkal a gyermekek a szőlőt. A jutalom nem maradhatott el, mindenki megkóstolhatta a csordogáló, zamatos nedűt, a mustot.
Mindeközben az udvaron különféle kézműveskedés , és ügyességi , mozgásos játékok folytak az óvodapedagógusok és daduskák irányításával. A kreatív dolgokat és a nehéz munkát is a Kolompos együttes cd. -je, és a Boldogság órákat színesítő Bagdy Bella: A világomban minden rendben van cd-je tette még hangulatosabbá.
E csodálatos délelőttön mindenki szíve feltöltődött, amire szükség van e rohanó világunkban.
Szeretnénk megköszönni, a jószándékú szülők hozzájárulását.
Becsei-Kövecses Krisztina
Fejlesztő óvodapedagógus