Boldogságóra foglalkozás
( Kis csoport )
A Boldogságóra program december havi témája: Az optimizmusgyakorlása
A reggeli „beszélgető körben” mindenki elmondhatta, hogy volt-e már szomorú, ha igen akkor miért és, hogy ilyenkor kinek sikerült őt megvigasztalni. Elmondhatták , hogy kinek mi okoz örömet nap, mint nap, azon a reggelen mitől lettek jókedvűek.
Egy tükrös játékkal folytattuk, mely az önbizalom növelésére igen nagyszerűen hat. Egy kisméretű tükröt adogatva körbe egymásnak mindenki, aki szerette volna elmondhatta, hogy ha belenéz mit lát szépnek és jónak benne, a gyerekek, főleg külső „szép” tulajdonságokat mondtak, de kis segítséggel ráéreztek belső szépségeikre is.
Mozgásalapú relaxációs gyakorlatokkal folytattuk, az „ Égig érő fa vagyok, megnövök, mint a nagyok…”, a „Puha meleg, felengedek, meleg vagyok, elolvadok” és a „ Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok…kitárom a világom”
Ezután Bagdi Bella: Pozitív gyerek vagyok című dalára színes kendőkkel táncoltunk a szőnyegen.
Elővarázsoltuk együtt a meseszőnyeget és elmeséltem a sok boldog vidám kiskincsnek Bezzeg Andrea: Tódi Törpe varázsszemüvege című meséjét.
Készítettem előre magamnak egy olyan varázsszemüveget, ami Tóditörpének is volt és a mese után mindenkinek megmutattam. Nagy izgalommal azt szerette volna mindenki, ha neki is lenne egy ilyen jót, boldogságot, vidámságot látó szemüvege.
Gyorsan az előre kivágott szemüvegformát varázslatosan kiszíneztük és feltettük. Innentől kezdve mindenki csak a szépet és a jót látta meg. Nagyon boldogan viselte egész nap ezt a szemüveget minden kisgyerek és alig várták, hogy haza is vihessék és az anyukájukra és az apukájukra is ráadhassák.
A téma lezárásaként egy szomorú illetve egy vidám arcot vittem be a gyerekeknek, akiket Szomorú Szilárdnak és Boldog Blankának neveztem el. A gyerekeket két csoportra osztottam. A játék célja az volt, hogy vidámságot kellett egymás arcára varázsolni. A vidám csapat feladata volt a szomorú csapatot gesztusokkal, kis bohóckodással, mimikákkal felvidítani. Majd cserélődtek a szerepek. A gyerekek önfeledten adták át magukat a különböző szerepeknek.
A boldogságórák a csoportunkban mindig nagyon jó hangulatban telnek, a gyerekek szívesen vesznek részt a beszélgetésekben, táncban, mesében és játékokban.
Tárnok, 2020. 12. 18.
Tóth Éva Andrea
BOLDOGSÁGÓRA PROGRAM
Januárban a célok kitűzése és elérése volt a témánk, melyet számtalan játékkal, énekkel, mesével és relaxációs gyakorlattal dolgoztuk fel a csoportunkban.
Már előző héten a beszélgető körben arról beszélgettünk a gyerekekkel, hogy kinek milyen céljai vannak, miket szeretnének elérni, (megtanulni írni, olvasni, szépen színezni, számolni, biciklizni, úszni görkorcsolyázni..) mik azok, amiket elértek már, milyen érzés töltötte el ettől őket. Közösen készítettünk egy Boldogvárat dobozokból, gurigákból, ahova célja mindenkinek elérni és ott megvalósul minden álmuk. Közben hallgattuk Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalát.
A Boldogságóránkat mozgásalapú relaxációs gyakorlatokkal kezdtük. A „Napimádással”, az „Égig érő fával”, a „Puha, meleg, felengedek..” és a „Kitárom a világommal”. Aztán elénekeltük és táncoltunk a Van nekem egy álmom című dalra, majd kivágott mindenki egy nagy szívet és rárajzolta, vagy a múlt héten megbeszélt céljait ráragasztotta a szívecskéjére. Ezután egy kosárba babzsákkal célba dobtunk. Mindenki kipróbálta, milyen érzés, amikor a babzsákja célba ér, hangosan kimondva közben a saját célját. Megbeszéltük, hogyha elsőre nem sikerül a célunkat elérni, akkor sem szabad feladni.
Kicsit megpihentünk a Kerekerdőben, a meseszőnyegen, ahol elmeséltem a gyerekeknek Bezzeg Andrea: A Boldogvár meséjét. A végén a szívecskéjét mindenki elvitte a saját, együtt elkészített Boldog várunkba, majd körbe táncolva elénekeltük Bagdi Bella: Pozitív gyerek vagyok című dalát.
Tárnok, 2020.január
Boldogságóra foglalkozás
Ebben a hónapban a boldogságóránk témája a hála gyakorlása volt.
Egész hónapban beszélgettünk a háláról. Megbeszéltük mit jelent hálásnak lenni, kinek vagyunk és miért hálásak.
A téma bevezetéséhez a munkafüzet 3. oldalán lévő feladatlapot is felhasználtam. Így még érthetőbbé vált a gyerekeknek, hogy mi mindenért lehetünk hálásak.
Cél: A fontos és értékes személyek megfogalmazása, a köszönet és hála érzésének tudatosítása az emberi kapcsolatokban.
Feladat: a fogalom megismertetése, tudatosítása életkornak megfelelően.
Levezetés:
Motiváció: Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem című dalára színes kendőkkel táncolni kezdtem, majd invitáltam erre a gyerekeket is.
A tánc után a gyerekek körém gyűltek, kört alkottunk a szőnyegen és beszélgetést kezdeményeztem- a színes kendők középen voltak. Kérdéseket tettem fel.
– Szerintetek miért vagyok ilyen vidám?
– Képzeljétek el, ma felébredtem és hálát éreztem azért, mert süt a nap! Boldogan igyekeztem hozzátok, hogy együtt legyünk!
– Ti mit éreztetek, amikor felkeltetetek? Finom volt a kakaó, amit édesanya főzött? Finom volt a tegnapi ebéd? Játszottatok együtt a hétvégén a szüleitekkel, testvéretekkel? Voltatok kirándulni, sétálni, meglátogattátok a nagyszüleiteket?….
Megköszöntétek amit kaptatok a szüleitektől? Jó érzés volt? Ezt nevezzük hálának, és még nagyon sok jó dolog tartozik ide.
Egyenként meghallgattuk egymást ki kinek okozott ma örömet- amit köszönettel és hálával átérzett.
Minden gyermek egyenként vett a színes kendőkből, és elmondta, kinek adná és miért. A beszélgetést úgy irányítottam, hogy elsősorban szűk családi körben találják meg a boldog érzést, koncentráltan a szüleikre.
Relaxáció: „ Napimádás” Felálltunk a karunkat rézsútosan a fejünk fölé emeltük kisterpeszben, beszívtuk a levegőt Beengedtük a boldogság tündérkét.
Kifújásnál kiengedtük a gonosz manót. 5 alkalommal.
Mese: (meseszőnyegen) Bezzeg Andrea: A hálafa története című mesét meséltem el a gyerekeknek.
A mese meghallgatása után az asztalnál színes tenyérlenyomatokkal elkészítettük a hálafánkat.
A gyerekek aktívan és boldogan vettek részt a foglalkozáson. Teljes átéléssel táncoltak, őszintén megnyílva beszéltek érzéseikről, a mese szinte elvarázsolta őket és a végén vidáman festegettük ki közösen a tenyerüket és nyomdázva díszítették ki a hálafánkat. Hálás vagyok a gyerekeimnek ezért a Boldog óráért Is.
BOLDOG ÓVODA
Idén a tanévnyitó értekezleten megszavaztuk, hogy a Mesevár Óvoda és tagintézményei részt vesznek a Jobb Veled a Világ alapítvány által elindított Boldog Óvoda programban.
Nagyon tetszett nekünk óvodapedagógusoknak a hitvallásuk, mi szerint a pozitív pedagógia és a pozitív pszichológia segítségével pozitív beállítottságú gyermekeket és embereket nevelhetünk, amit a mai rohanó, elfásult, elgépiesedett világban nagyon fontosnak tartunk. A mi hitvallásunkká is vált.
Nagy megtiszteltetésként éltük meg kolléganőmmel Tóth Évával, hogy egy nívós szép épületben, az Erkel Színházban 1500 kollégával együtt átvehettük a címátadó ünnepségen az oklevelet, a Boldog Óvoda címet, egy oktató csomag kíséretében, mely a továbbiakban nagy segítséget ad majd munkánkhoz, a boldog órák megtartásában.
Költő Mariann
A Sárga csoport gyerekei lerajzolták,mitől boldogok, hogy képzelik el a boldogságot, mit értenek az alatt, hogy boldogság. Sokan rajzolták le családjukat, miközben családi programon vettek részt. A legtöbb gyereknek a család jelenti a boldogságot.
A gyerekek nyitottak, érdeklődőek az új program iránt, szívesen vesznek részt a foglalkozásokon.