Biztonságos Óvoda Program – Foglalkozásvázlat

Feladat megnevezése: Csoportos kinti tevékenység – Látni és látszani.

Feladat célja: A láthatóság fontossága, miért fontos, hogy a közlekedésben résztvevő másik ember is lásson bennünket, mire valók védőfelszerelések.

Feladattal gyakoroltatott témakör megnevezése: Láthatóságotbiztosító öltözet és egyéb kiegészítők

Feladat részletes leírása:

Az óvoda udvarán előzetesen elrejtettem különböző ruhadarabokat, biztonságos közlekedéshez kapcsolódó eszközöket. 

A csoportnak kijelöltem egy „Biztonság szigetet”, ahova gyűjteni kell az eszközöket. Mielőtt útnak indítottam volna őket, megbeszéltük milyen eszközöket keressenek, ezután indult el a lelkes kutatás a tárgyak iránt.

Kutató munka után három különböző asztalra gyűjtöttük az eszközöket.

Az első asztalra gyűjtöttünk a Láthatósággal kapcsolatos eszközöket. Felelevenítettük a gyerekekkel együtt, hogy elmúlt a nyár és itt van már az ősz. Bizonyára ti is sokat kerékpároztattok a nyáron, van köztettek olyan, aki biciklivel jár óvodába? Itt jó páran feltették a kezüket. Segítsetek nekem, szerintetek ezen tárgyak közül, melyikre van szükségünk ahhoz, hogy jól láthatóvá váljunk, lássanak minket a gépjármű vezetők? Már rögtön meg is érkezet a válasz: biciklis lámpa, biciklis felső, elemlámpa és még kiegészítették, hogy szükség van láthatósági mellényre is, és észrevették, hogy a kabátjukon is van fényvisszaverő csík, minta. Itt még említésre került az időjárás, főleg ködös időben érdemes elemlámpával közlekedni, hogy az autós észrevegye, hogy valaki át szeretne kelni, illetve figyelmezteti arra is. hogy valaki sétál a járdán. 

Meg tudjátok nekem mondani, hogy miért van szükség a bukósisakra? Azért, mert védi a fejünket. Vajon mire van még szükségünk a biztonságos közlekedéshez? Térdvédőre! Könyökvédőre! – hangzott a válasz. Ezeket átraktuk egy másik asztalra. Végül maradtak a „kakkuktojások”, melyek egyik csoporthoz sem tartoznak.

Csoportos benti tevékenység vázlat

Korcsoport: 5-6 év

Feladat megnevezése:

• Közlekedési járművek tulajdonságai, szétválogatása megadott szempontok alapján, fontosabb közlekedési táblák megismerése

Feladattal gyakoroltatott témakör megnevezése:

• A biztonságos gyalogos közlekedés gyakorlása. Hogyan illik közlekedni a tömegközlekedési eszközökön?

Feladat részletes leírása:

• Mesélj a képről!

Előkészület: Meg kérem a gyerekeket, hogy üljenek le törökülésben a szőnyegre. 

Elővettem egy színes képet, amely egy közlekedési szituációt ábrázolt.

Először, átbeszéltük milyen járművek láthatók a képen: autók, busz, gyalogosok, kereszteződés, jelzőlámpa..stb.

Majd egy történetet kezdtem el mesélni, beleszőttem azokat a szavak, melyek a képen látható.

Pl.: Tegnap délelőtt elindultam busszal otthonról, nagyon sok kereszteződésen mentünk keresztül, hol piros, hol zöld volt a lámpa. A busz a piros lámpánál megállt a zöld lámpánál elindult. Sok autóbuszmegállónál megállt, én az iskolával szemben lévő megállónál szálltam le. Ahogy leszálltam a buszról a zebránál lévő lámpa rögön pirosra váltott. Nagyon nagy volt a forgalom, a barátom már várt rám. Mikor zöldre váltott, én azért körülnéztem, egyszer balra, egyszer jobbra.

A történet elmondása után, megkérdezem a gyerekeket, hogy:

– Szerintetek a buszon, hogy kell viselkedni? Csendben és mindig le kell ülni.

– Ha le szeretnék szállni a buszról akkor használjuk a jelzőgombot.

– Szerintetek a gyerekeknek szabad közlekedni egyedül az utcán? Nem, mindig apukátok vagy anyukátok kezét kell fogni.

Ha nincs gyalogos jelzőlámpa akkor, hogyan kelünk át az úton? A zebra előtt mindig körül kell nézni. Akkor lépjünk le, ha az összes autó elhaladt

Próbáljanak ők is elmondani egy történetet.

Közlekedési járművek:

Előkészület: Előző nap, többféle szárazföldi, vízi, légi járművet kinyomtattam, kivágtam, majd készítettem három „plakátot” – egyre rárajzoltam egy autót, másikra egy hajót, harmadikra egy repülőgépet.

A gyerekek a törökülésben ültek a szőnyegen, én pedig a szőnyegre, Mielőtt elkezdtem volna kirakni a lefordított képeket, előtte átbeszéltük, hogy ki mivel szokott óvodába járni? Válaszokból számomra kiderült, hogy sokan autóval közlekednek, páran biciklivel járnak, és körülbelül ugyanannyian gyalog. Akik autóval járnak, azok egyrésze azért mert, messze lakik az óvodától, gyalogosan és biciklivel azok közlekednek, akik közelben vagy az óvoda környékén laknak. Majd tovább beszélgetünk, arról, hogy a vonat az környezetkímélőbb, mint az autó. Ezek után lefordítva leraktam a szőnyegre a kinyomtatott járművek. Minden gyerek felfordított egyet. Majd átbeszéltük, hogy melyik járműnek mi a neve, mire használják, esetleg utaztak már tömegközlekedési járművekkel. 

Kérdések:

Vízijárművek

– Vajon, hogy néznek ki, mi hajtja őket? Valamelyik hajónak vitorlája van, van olyan ami a tengeralattközlekedik, sőt van olyan hajó, amit gőz hajt.

– Sokan vagy kevesen férnek el rajta? Személyszállítóhajókon sok ember tud utazni.

– Mit szállítanak? Mire használják őket? Pl.: Kompon átutaznak az emberek a Balaton egyik oldaláról másikra. Az uszály és a teherszállítóhajó rakomány szállít.

Tömegközlekedési eszközök:

– Ismeritek ezeket a tömegközlekedési eszközöket? Földalatti/metró, villamos, hév, troli…

A válaszokból kiderült, hogy a csoport többsége már közlekedett tömegközlekedési eszközön, sokan utaztak már villamoson, buszon, metrón, sőt volt olyan is aki héven.

– Vajon ezek az eszközök miben hasonlítanak egymásra? Metró, villamos, hév sínen közlekedik, a troli, a busz, az pedig az úttesten. 

– Ha már szóba került, ki hol közlekedik, akkor azt is átbeszéltük, hogy a járművek az úttesten, a gyalogosok a járdán, ha nincs járda, akkor az út szélén, és akkor kötelező láthatósági mellényt hordani, vagy olyan kabátot, amin van fényvisszaverő matrica/jelzés, illetve fontos, hogy világos ruha legyen rajtunk, mert jobban látszódunk. Itt átismételtük a láthatósággal kapcsolatos tanultakat.
Járművek

– Ezeket a járműveket mikor láttod? rendőr autó, mentő, tűzoltóautó. Rendőrautót a rendőrök vezetik és akkor látjuk őket, ha baleset van, vagy valami bűntény történt. Mentő autót a mentősök vezetik és akkor látjuk, ha baleset történt, vagy valaki nagyon beteg és kórházba kell szállítani. Tűzoltó autót, a tűzoltók vezetik és tűzoltásnál találkozunk velük.

– Itt utánoztuk a mentő autó hangját.
Légi járművek:

– Itt láthattak, utasszállító repülőt, vadászrepülőt, helikoptert, rakétát.

– Megnéztük, megvizsgáltuk a tulajdonságaikat.

Ezeket a járműveket tulajdonságaik alapján szétválogattuk, először hol közlekednek: vízen levegőben, szárazföldön. Majd szín, tulajdonság (melyek az utasszállító, melyik nem az?, melyiknek van szirénája?, melyiknek van kereke? Melyik működik árammal?..stb.)

 Autó játék!
Mielőtt elkezdődik a játék, megmutatom nekik a jelzőlámpákat, közben mondom a mondókát.

Amikor a lámpa piros, az úttestre lépni tilos,

amikor a lámpa sárga, maradj csak a járdán állva,

de amikor zöld a jel, szabad az út indulj el.

A gyerekekkel megbeszélem a szabályokat, ha piros a lámpa, akkor meg kell állni, amikor sárga, akkor helyben járás, amikor zöld, akkor szabad szaladni.

Egyéni foglalkozás vázlata

Korcsoport: 5-6 év

Feladat megnevezése: Egyéni, Mikrocsoportos, szabályjáték, közlekedési járművek

Feladattal gyakoroltatott témakör megnevezése: Az út részei, alapvető közlekedési táblák megbeszélése

Feladat részletes leírása:

Parkolj az autóddal!

Előkészítettem a játékhoz szükséges táblát. Előző nap egy fekete kartonra ráragasztottam egyenlő hosszú és szélességű csíkokat, 1-6-ig megszámozom azokat. A gyerekektől azt kértem, hogy hozzanak egy dobókockát és kisméretű autókat. Játékszabály csupán annyi, hogy dobókockával, amennyi számot dobott oda kell parkolnia az autónak. Variáció: Nehezíthetjük úgy is, hogy egy másik dobókockára felrajzolunk egy pár közlekedési táblát: STOP = kimaradsz egy körből, PARKOLÓ= oda parkolhat, ahova szeretne, AUTÓÚT= Még egyszer dobhat, ELSŐBBSÉGADÁS KÖTELEZŐ= az autó helyet cserél a jobb oldali szomszédjával (pl.: Jobb oldali szomszéd a kettes parkolóban állt, mi pedig a 4-en, akkor helyet cserélnek). KÖTELEZŐ HALADÁSI IRÁNY= az autó megadott irányba közlekedhet, BEHAJTANI TILOS= másik parkoló helyet kell keresnie.

dobj le!

A játék célja, hogy minél hamarabb megtaláljuk a kártyánkon lévő azonos szimbólumokat. Akinek sikerül, annak ki kell hangosan mondania az azonos szimbólum nevét. Forma és a szín az ugyanaz, csak méretben különbözhetnek. Ezután a két lapot elveszi, majd húzz helyettük újabb kettőt. Minden kör nyertese az, aki kimondja a kártyán szereplő azonos párok nevét. Ez egy izgalmas játék, amit gyerekekkel hosszú idő keresztül játszhatunk. Fejleszti a megfigyelőképességet, megismerési készséget, színérzék, különbség-azonosság észlelése, tér percepció.