Január a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyen
Januárban is igyekeztünk a gyerekeket színes, érdekes tevékenységeken keresztül maradandó élményekhez juttatni.
Mesterségem címere témahét keretében a gyerekeknek lehetőségük volt különböző foglalkozásokat megismerni, meglévő tudásukat gyarapítani. Beszélgettünk szüleik, hozzátartozóik foglalkozásáról, népszerű, minden gyermek által ismert mesterségekről. Ehhez kapcsolódóan terveztük meg tevékenységeinket, ötletekkel, eszközökkel tettük színesebbé a gyerekek szerepjátékát is.
A hét folyamán vendégeket is fogadtunk, akik érdekes eszközökkel mutatták be saját foglalkozásukat. Így megtudhattuk pl. mit csinál a műtős egy műtét előtt, vagy mit csinál egy mikrobiológus, és mi minden érdekes dolog vár a nagyokra az iskolában.
Ezúton is köszönjük szépen a Szülők és Nagyszülők lelkesedését, az érdekes bemutatkozásokat, amivel hozzájárultak témahetünk színesebbé tételéhez!
A következő héten a mesterségekhez kapcsolódva az orvos munkája, egészség, betegség megelőzés témája köré építettük a mindennapokat. A hét zárásaként izgatottan vártuk a gyerekekkel a doktor nénit, akivel jól összefoglalták a legfontosabb tudnivalókat a témáról. Köszönjük Dr. Janóczki Katalin, gyermekorvos közreműködését!
Práger Anna, a Lépten-nyomon környezetismereti foglalkozás keretében az állatovódát ismertette meg a gyerekekkel, érdekes, interaktív előadásával.
A hónap zárásaként próbáltunk egy kis havat csalogatni a hóember hetünkön a meséinkkel, verseinkkel, dalainkkal, a faliújságra készült alkotásokkal. Ez most nem sikerült, így nincs más hátra, mint farsangolni, elűzni a telet és várni a tavaszt…
Tolnai Judit
óvodapedagógus
Sportnap az óvodában- „Mozogni jó, mozogni kell!„
Az Óvodánk nagy hangsúlyt fektet az egészséges életmód alakítására. Az intézmény pedagógiai programjának egyik fő célkitűzése az óvoda nyitottságának biztosítása, színes és változatos programok lebonyolítása, melyben a gyermekek szüleikkel együtt aktívan és közösen tevékenykedhetnek. Október 9- én ismét útlevelet ragadtak a Micimackó és a Kenguru csoportos gyerekek, hogy teljesítsék a feladatokat.
Tolnai Judit néni vidám bemelegítésével kezdtük a sport napunkat, ráhangolódva a további mozgásos – játékos feladatokra, az akadálypályák kipróbálására, pl.: labdajátékok, különböző ügyességi feladatok, sor- és csapatversenyek. A támogató szülők lelkes drukkolása segítette a játékokban résztvevőket. Sok nevetéssel teli igazi együtt küzdés és együttműködés jött létre. A fáradt sportolókat a dajka nénik gyümölccsel kínáltak.
Sport nap zárásaként aranyéremmel, emblémával jutalmaztuk óvodásainkat, melyet büszkén mutattak meg szüleiknek. Minden óvodás gyermek, kis és nagy testvér, anyuka, apuka, jól érezte magát!
Várjuk a következő évi hasonlóan kezdeményezett sportnapokat, hogy újra együtt mozogjon óvodánk családjainak apraja és nagyja!
Kurucz Katalin Óvodapedagógus
Márton napi ludaskodások a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyen
A Szent Márton nap, november 11. jeles dátum a népi kalendáriumokban: ekkorra híznak meg a fiatal libák, érik meg az újbor. Márton napjához számos időjóslás is fűződik: Márton olykor fehér lovon jár – tehát fel kell készülni a havazásra; ha pedig Márton lúdja jégen áll, karácsonykor sárban botorkál, vagy ha jókedvű Márton, kemény lesz a tél.
A közmondás úgy tartja, aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik. Óvodánkban mi is próbáljuk a gyerekeket megismertetni a néphagyományokkal. Október végétől folyamatosan beszélgetünk a Márton-legendáról, megismerkedtek a gyerekek Szent Márton püspök élettörténetével, a személyét övező különböző mesés történetekkel, a nevéhez kötődő népszokásokkal, hiedelmekkel. Témahét keretében mind a két csoportban, minden nap változatos tevékenységekkel kedveskedtünk a gyerekeknek. Libás játékokkal, versekkel, énekekkel, közmondásokkal. A csoportokban egész héten lázas munka folyt, a szorgos kis kezek különböző technikákkal libákat és lámpásokat készítettek, amivel a csoportszobákat és a folyósót díszítettük.
ÁLLATOK NAPJA A MESEVÁR ÓVODA TEMPLOM UTCA 15 TELEPHELYEN
Az Állatok világnapjához kapcsolódva állatos heteket tartottunk. Mindennapos tevékenységeink mellett változatos programokkal színesítettük ezt a hetet.Élményszerzésként látogatást tettünk egyik óvodásunk nagymamájához, ahol bővítettük ismereteinket a háziállatokról. Megsimogatták, kézbe vehették a kiscsirkéket, nyuszikat.Beszélgettünk a felelős állattartás fontosságáról. Az óvodában is minden az állatokról szólt, könyveket nézegettünk, képeket csoportosítottunk, állatos társasjátékok játszása során, játékos feladatokon keresztül gyakorolhatták az állatok jellemzőit, hangját, mozgását. A nagyobb gyermekek „Ki mit tud az Állatokról?” játékos délelőttön megmutathatták az állatokról szerzett tudásukat. Összességében élményekben gazdag két hetet töltöttünk el, a gyerekek tudását, ismereteit bővítve.
A Ládafia Bábszínház előadásán jártunk!
„Bábjáték a ládafiából, ahol a kakas fából van, a muzsika lélekből, a játék szívből”
Október 8-án bábszínházban jártak a nagycsoportos gyerekek, hogy megnézzék a Viadal, avagy a kakas, a császár és a gyémánt félkrajcárja című bábelőadást. Reggeli után buszra szálltunk és elindultunk a Heinrich Antal Házba, ahol már berendezett terem várta az óvodásokat. Mindenkin ismeri a Kiskakas gyémánt-félkrajcárja című mesét. Hallottunk a kakas és a törökcsászár összeakaszkodásáról is. A Ládafia Bábszínház előadásában ezen történések nyomába eredünk ismét a gyerekekkel. A Ládafia Bábszínház egy kicsi színház, mely kicsinységénél fogva nem rendelkezik színházépülettel, épületrésszel, de még színházteremmel sem. Társulata bábok, faragva, öltöztetve. Kellékei a hajdan volt mindennapi élet lassan homályba tűnő megannyi eszköze. Mindez azért, hogy népmeseink életre kelljenek a bábok által. Az óvodás gyerekek szájtátva figyelték a modern feldolgozású mese eseményeit, örömteli kacagással jutalmazták, amikor a kiskakas túljárt a török császár eszén. Az előadás végén felkerekedtünk és hazasétáltunk az óvodába. Köszönjük a lehetőséget!
Természetbúvár foglalkozások a Mesevár Óvoda templom utca 15 Telephelyen
2019. szeptemberében csatlakoztunk a Lépten-nyomon programhoz, amivel támogatni szeretnénk a hozzánk járó gyermekek természethez való pozitív viszonyulását, az ismeretek minél több oldalról való bővülését. A havonta megtartott természetbúvár foglalkozások segítik a körülöttünk lévő világ felfedezéséhez szükséges képességek fejlesztését, mely így remekül kiegészíti, bővíti, más szempontból közelíti meg az óvodában folyó munkát.
Az első foglalkozás témája: Puszták népe. Fedezd fel a füves puszták állatvilágát! A gyerekek ismeretei bővültek a mezőről, mezei állatokról – ürge, mezei nyúl, mezei pacsirta – azok tulajdonságairól, életéről, hangjukról, rájuk leselkedő ragadozókról. A természetben való viselkedésre is kitértek, gyógyfüveket – kakukkfű, kamilla – ismerhettek meg, azok felhasználásáról is esett szó. Mindezt játékos formában, az óvodás korosztály érdeklődésére alapozva, bábokkal, játékokkal, mozgással színesítve. A gyerekek aktív érdeklődéssel vettek részt a foglalkozáson, keresték az „elbújt állatokat”, szagolták a gyógynövényeket, védték meg a pacsirta fészkét a ragadozóktól… Az élmények továbbélésére játékos feladatokat, barkács ötleteket kaptak, így biztosítva az ismeretek elmélyülését. Kíváncsian várjuk a következő kalandot!
Tolnai Judit
Óvodapedagógus
Meseelőadás a Templom utca 15 Telephelyen
Óvodánkban Bölönyi Réka meseelőadását láthatták a gyerekek. Fontos számunkra, hogy értéket közvetítsünk gyermekeink számára. Célunk az olyan irodalmi, esztétikai élménynyújtás, amellyel biztosítjuk óvodás gyermekeink érzelmi, erkölcsi fejlődését.
Ezt figyelembe véve választjuk, hívjuk óvodánkba a számtalan gyermekszínház kínálatából és gyermekirodalmi szempontból is az igényes előadót. Különösen fontos ez a gyermekeknek szóló előadások tekintetében, hiszen a gyermek nyitott a világra, nekünk, pedagógusoknak felelősségünk, hogy mit kínálunk számukra. Az igényes eszközök, bábok, a háttér, az igényes előadás, melyben a verbalitáson túl az ének,a látvány is meghatározó szerepet kap.
Lényeges eleme az is, hogy a gyermekek szereplővé válhatnak, szinte minden mese-előadásban alkalom nyílik az óvodások szereplésére is egy-egy jelenetben. Az Őszi előadás két, már ismert mesét tartalmazott: A három kismalac és a farkas és A Kacor királyt. Különlegessége, hogy a mese szereplői kézzel készített, igényes bábok. Az óvodás gyerekek szájtátva figyelték a modern feldolgozású mese eseményeit, örömteli kacagással jutalmazták a pórul járt farkast. A gyerekek nagy örömére az előadás után a bábokat kézbe vehették a gyerekek, kipróbálhatták megsimogathatták. A közönség apraja-nagyja jól érezte magát, vidám és hangulatos volt a műsor. Köszönjük a remek előadást!
Zenés előadás a Mesevár Óvoda Templom utca 15 Telephelyen
Alig telt el néhány hét azóta, hogy minden gyerek visszatért a nyári szünetről, és az új kiscsoportosok is birtokba vették az óvodát, máris vendégek jártak nálunk. „Sziasztok Gézengúzok!”, hangzott el szeptember végén, az ovisok számára már ismerős köszönés, ezzel üdvözölve a Gézengúz Együttes két tagját. Miután bemutatkoztak az új gyerekeknek, és megtanították nekik is a gézengúz köszönést, kezdődhetett a játék, mese és tánc. A színvonalas előadás, a nyár elmúlását, az ősz sokszínűségét, az állatok őszi gyűjtögetését idézte meg, amelybe a gyerekek is aktívan bekapcsolódhattak. Voltak olyan zeneszámok, amiket a gyerekek különféle mozgásokkal kísérhettek. A gitárral, fuvolával kísért dalok refrénjét szívesen énekelte az óvoda apraja és nagyja. Az élvezetes műsort a „kis Gézengúzok”, nagy tapssal, vidám integetéssel, és a szokásos elköszönéssel díjazták! Az egyik kisgyermek meg is fogalmazta ennek a vidám délelőttnek a hangulatát: „Bárcsak sose ért volna véget ez a műsor!”
Tolnai Judit
Óvodapedagógus
Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelye
Szakmai hét, műsoros délután
Óvodánkban immáron hagyománnyá vált, hogy minden érdeklődő számára nyitottá tesszük szakmai hetünket. A hét keretén belül minden óvoda, minden csoportja bemutatkozik egy kis műsorral a mögöttük álló évben tanult versekből, dalos játékokból, mesékből válogatva. Az apró kezek munkáiból pedig kiállítást rendezünk.
A szakmai hét megrendezése sok lelkes ember összehangolt munkája révén valósulhat meg, akiknek ezúton is szeretnénk köszönetet mondani:
- a gyermekeknek, akik lázasan készülődtek, és szerepeltek;
- a szülőknek, akik ránk bízták gyermekeiket, és támogatnak minket a mindennapokban,
Sasvári Szílvia szülőnek, aki aktívan részt vett a helyszín díszítésében;
- a Heinrich Antal Ház együttműködő vezetőségének, és dolgozóinak, akik nemcsak a helyszínt biztosították a rendezvényhez, hanem segédkeztek a díszítésben, színpad megvilágításában, kihangosításban, ezzel színvonalasabbá téve a gyerekek műsorát.
- az óvodapedagógusoknak, dadusoknak, akik összeállították a kiállítás anyagát, felkészítették a gyerekeket a műsorra, elkészítették a dekorációt, fel- majd leszedték a díszítést a helyszínen, közben zavartalanul biztosították az óvoda mindennapi életét.
A Szakmai hét keretében a csütörtöki volt a Templom Utcai Telephely napja. A Kenguru csoportosok közül 15 gyermek a nyári szünet után már az iskolát kezdi, így a délelőtt folyamán ők voltak a középpontban. Búcsúztatták őket a kisebbek, apró ajándékkal kívántak nekik jó iskolakezdést, megkapták tarisznyájukat pár emlékkel, és tőlük volt hangos az óvoda, amikor körbe járták azt búcsúzó dalokat énekelve.
Délután Vass Ildikó, Marton Utcai Telephely vezetője, valamint Szolnoki Gábor, polgármester Úr beszéde után a gyerekeké volt a főszerep. Először a Micimackó csoportosok léptek színpadra nagy izgalommal. Műsorukban a versek, mondókák, dalos játékok évszakok szerinti válogatásban kaptak helyet, melynek végén A nyulacska házikója című mesét dramatizálták nagy sikerrel.
Ezt követte a Kenguru csoportos gyerekek műsora, melyben a vicces versek, dalos játékok mellett megmutatták, milyen ügyesen táncolnak párban, vagy akár bottal. Zárásként búcsúztattak és búcsúztak, és meglepetés vetítés volt három év képeiből.
A hetet a Kenguru csoportosok oviban alvós bulija zárta, mely igen jó hangulatban telt kincskereséssel, eszem-iszom, dínom-dánommal fűszerezve…
Mindenkinek élményekben teli, gyerekek számára fontos, minőségi időtöltést, időnként láblógatós napokat kívánunk a nyárra, újult erővel, kipihenten kezdődő jövő tanév reményében!
Tolnai Judit Óvodapedagógus
Iskolalátogatáson az Óvodások
Május 23-án Mesevár Óvoda Templom utcai Telephely Kenguru csoportos óvodásai az iskolában tettek látogatást. A reggeli gyülekező után felfedezhették az iskola épületét, különböző helységeit és egy osztálytermet. A gyerekeket több iskolás és felnőtt is ismerősként üdvözölte, ezért hamar sikerült otthonosan érezni magukat ebben az új környezetben. Nagy élmény volt számukra, hogy az első osztályosok egy tanóráján is részt vehettek. Ügyesen és bátran oldották meg az órán elhangzott feladatokat. Nagyon jól érezték magukat és reméljük ez a nap is hozzájárult ahhoz, hogy minél zavartalanabbul kezdhessék majd meg szeptemberben az iskolát.
Kenguru csoportosok kirándulása az érdi Földrajzi Múzeumba
Nagycsoportban fontosnak tartjuk,hogy a gyerekek ismerkedjenek a múzeumokkal, a múzeumban helyes viselkedési normákkal. Sok kisgyermek most volt először így nagy élményt jelentett ez a kirándulás nekik .
A foglalkozáson kissé a megszokottól elérő formában ismerhették meg a négy őselemet az ovisok. Megtudhatják, mi veszélyeztetik a tengerek, óceánok élővilágát, láthatnak vulkánkitörést, és játékos formában meghallgatták a múzeumpedagógus segítségével az élet kialakulását a földön.
Megtapogathatták a kövületeket, megkövült maradványokat. Ismerkedtek bolygókkal és egy kis mesét is megnéztünk, ami játékos formában mutatta be a föld kialakulását.
A foglalkozáson a Magyar utazók, földrajzi felfedezők című kiállításon sétálunk körbe, megállva egy-egy érdekesebb tárgynál.
A múzeum speciális közege elősegítette a komplex látásmód kialakítását, fejlesztését, összefüggésekre mutatott rá, kiegészítette a szerzett ismereteket, szemléltette felkelti a gyerekek érdeklődést adott témával kapcsolatban.
A „különleges környezet”, a gyakorlati tapasztalatszerzésen alapuló élményközpontú ismeretszerzés, a nevelés minél több területének bevonása (testi-, értelmi-, érzelmi-, erkölcsi-, esztétikai-, művészeti-, egészség) fontos szempontja az óvodai nevelésünknek.
Óvodakóstolgató a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyén
Ez is eljött… szólnak a plakátok az ovik ajtaján. A leendő óvodások szülei számára nagy kérdés, hogy milyen intézményben, milyen környezetben tölti majd gyermekük szeptembertől kezdődően a mindennapjait. Bizony nagyon nagy izgalommal várják a pici gyerekek szülei, hogy fogják elengedni egymást az első óvodában töltött napokon. Ez mindenkinek nehéz, van, aki hosszasan és könnyes szemmel búcsúzkodik, van, aki csak ledobja a cipőjét és már szalad is játszani, de elengedni azért mégis nehéz őket, pedig tudjuk, hogy jó helyen vannak. A tapasztalatok szerint a személyes benyomás mindig meghatározó, és sokat segít a szülőknek. Éppen ezért fontos, hogy a kiszemelt óvoda nyílt napjára- óvodakóstolgatóra menjenek el , ahol lehetőség nyílik, megismerni az óvodát, a napirendet és természetesen az óvó néniket is! Így talán a gyerekek is jobban fogja várni és nem fognak félni az új ismeretlentől!
Családbarát óvodánkban bepillantást nyerhettek mindennapjainkba, megismerkedhettek óvodai közösségünkkel. Szívesen válaszoltunk helyi pedagógiai programunkkal kapcsolatos kérdéseikre is. Nagyon örültünk neki, hogy az idei évben is sikere volt az óvodakóstolgató délutánunknak, ahol a gyerekek együtt játszhattak a már óvodás gyerekekkel, megismerkedtek a csoportszobákkal, játékokkal és egy kis ízelítőt kaptak az óvodai kezdeményezésekről..
Anyák napja
Az én szívem kis óra,
Szeretet a rugója.
Mindig csak azt ketyegi:
Édesanyát szereti.
Április közepétől szeretettel teli, lázas készülődés folyt óvodánk mindkét csoportjában. A gyerekek izgatottan válogattak a színek közül, milyenre is fessék az ajándékot, amivel a számukra legkedvesebb személynek kedveskedhetnek a nagy napon. A csoportszobák az anyák napi versektől és daloktól voltak hangosak, a nagyobbak tánccal is készültek. Szebbnél szebb rajzok és gondolatok születtek Édesanyákról, és persze a Nagymamákról sem feledkeztünk meg!
A Micimackó csoportos gyerekek személyes kapcsolatban köszöntötték Édesanyjukat, a csoportszoba erre az alkalomra kialakított, ünnepi díszben pompázó szegletében.
A Kenguru csoportban ünnepi műsorral kedveskedtek az Édesanyáknak és Nagymamáknak. Kívánunk sok olyan megható, vidám percet, számtalan ölelést, amit adtak és kaptak ezen a napon a gyerekek.
Húsvét a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyén
Mint sok-sok éve, most is több napos készülődés, ráhangolódás előzte meg az óvodai húsvéti ünnepet. Előkerültek a húsvéti jelképek; tojás, bárány,nyúl. A gyerekek különböző technikákkal, különböző anyagok felhasználásával készítették el a húsvét jelképeit: nyuszit, bárányt, tojásokat. Az ünnepet megelőzően sokat beszélgetünk a húsvéti népszokásokról, történeteket hallhatnak tyúkanyóról, a nyuszikról, a locsolkodási szokásokról. Igyekeztünk kevésbé ismert népszokásokkal is megismertetni a gyerekeket: húsvéti zöldág-járás és a komatál- küldés. Ezekben a napokban a délelőtti foglalkozásokon a gyerekek nyuszis meséket, verseket hallgattak, nyuszis játékokat játszottak és idén először volt lehetőségünk részt venni állatsimogatón, ahol többek között bárányt, nyuszikat is simogathattak a gyerekek. Az óvoda és a csoportszobák dekorálása is a húsvét és a tavasz jegyében történt. Természetesen közben folyt a locsolóversek gyakorlása, a lányok a köszöntő versikét mondogatták. Húsvét napján a fiúk végig járták az óvoda csoportjait, és meglocsolták a lányokat illetve az óvoda felnőtt dolgozóit, a lányok pedig türelmesen ültek és várták a locsolókat a csoportban. A szépen elmondott locsolóversekért cserébe megteltek a locsoló kosárkák, tarisznyák, amit a fiúk büszkén vihettek haza. A gyermekek számára nagy élmény volt ez a nap, reméljük, hogy sokáig megőrzik emlékeikbe ezt – a sajnos egyre inkább feledésbe merülő hagyományt.
Kurucz Katalin
Óvodapedagógus
Társadalmi munka a Mesevár Óvodában!
Nem mindennapi munkanapban volt része a Templom utcai Telephely dolgozóinak március 30 -án, amikor is az óvoda udvarán és az épületben tevékenykedtek serényen a szülők és az óvodapedagógusok. A társadalmi felelősségvállalás keretében vállalt munka során az elöregedett padokat állították helyre, összegereblyézték az udvart, virágosítottak, valamint az anyukák kiskertet alakítottak ki. Az óvoda falára a gyerekek tenyérlenyomatai díszítik ezzel is színesebbé téve az óvodát. A gyerekek nagy örömére, az aszfaltra kressz pálya került felfestésre, a teraszra pedig társasjátékok, amit az ovisok nagy izgalommal fogadtak. A szülők sok virágot, festékek, eszközöket ajánlottak fel segítve ezzel a környezet szebbé tételét. Köszönjük mindenkinek a sok segítséget!
Víz, víz, tiszta víz…
Nevelőmunkánk során fontosnak tartjuk a környezeti nevelést. A természet megismerésének, tiszteletének, védelmének megalapozása érdekében törekszünk a gyermekeket minél közelebb vinni a természethez, erre remek alkalmat kínálnak Földünkhöz kapcsolódó nevezetes napok. A Víz Világnapjának alkalmából, közel két héten át gyermekeinkkel különböző tevékenységek keretében jártuk körbe a víz tulajdonságait, felhasználhatóságát, jelentőségét, élettani hatását, védelmének fontosságát.
- Könyvekben, képeken megcsodáltuk a Földön előforduló vizeket, azok élővilágát;
- Elsétáltunk a Benta patak partjára, megfigyeltük a növényeket, a víz folyását…;
- Különböző kísérleteket végeztünk vízzel;
- Vízi közlekedési eszközös memória játékot játszottunk;
- Különböző technikával készült halak kikerültek a csoportok faliújságaira;
- Hajtogattunk papírhajókat;
- Nem maradhatott el a horgászos játék, és a hajó verseny sem;
- Különböző kísérleteket végeztünk növényekkel;
- Meséinket, verseinket, dalainkat a vízhez kapcsolódó tartalommal terveztük;
- Boldogság óra keretében elkészült a „Hálavitorlás”, táncoltunk a csobogó patak hangjára;
- Felhívtuk a figyelmet a vízivás fontosságára;
- Még jobban odafigyeltünk a vízzel való takarékoskodásra!
Elsődleges feladatunknak tekintettük, hogy a gyermekek figyelmét felhívjuk a víz védelmére. Ehhez igyekeztünk a csoportokban változatos, érdekes tevékenységeket biztosítani, melyek segítségével a gyermekek életkoruknak megfelelően minél több tapasztalatot szerezhettek a vízzel kapcsolatban.
Tolnai Judit
- Mesevár Óvoda Templom Utcai Telephelye
Egészségnap
Feladataink közé tartozik az egészséges életmód alakítása: a gyerekek egészséges táplálkozás iránti igényük kialakítása, rendszeres, örömmel végzett mozgás megalapozása, rendszeres és szükséges tisztálkodási igényük felkeltése, megfelelő életritmust segítő szokások elsajátítása.Ennek érdekében az év során különböző tevékenységek segítségével megismerkednek a gyerekek saját testükkel, annak ápolásával, az egészség megóvásával, rugalmas napirenddel, közben alakítjuk szemléletmódjukat.
Az egészséges táplálkozás alapjait már óvodás korban meg kell alapozni a szülőkkel együttműködve. Ennek remek példája, óvodánkban tartott márciusi egészségnap, melyhez a szülők különféle zöldségek és gyümölcsök felajánlásával hozzájárultak.
A nap folyamán a Kenguru és Micimackó csoportos gyerekek közösen szerezhettek ismereteket a jól ismert, és kevésbé ismert zöldségekről, gyümölcsökről. A játékos tevékenységek során több érzékszervüket próbára tettük. Többek között tapintással állapították meg mi van a takaró alatt, tapintó dobozban lehetett párt találni egy-egy gyümölcsnek vagy zöldségnek, szétválogatták a zöldségeket és gyümölcsöket egymástól… A kreativitásukat is próbára tettük gyümölcs, zöldség fej alkotások készítésével. Szót ejtettünk arról mitől vagyunk egészségesek, mit tehetünk ezért, komatálat hoztunk…, mégis a nap fénypontja a színes gyümölcs- és zöldségfalatok kóstolása volt.
Tolnai Judit
Mesevár Óvoda Templom Utcai Telephelye
Óvodai megemlékezésünk 1848. március 15-ről
Óvodánkban fontosnak tartjuk a gyermekek nemzeti identitásának erősítését. Egy óvodás életében egy történelmi esemény-forradalom a XXI. században nehezen érthető. Könnyebb élménnyé, megérezhetővé tenni, ha eljátszhatják a hozzájuk közel vihető történéseket. Igyekeztünk tehát az egész hetet az ünnep köré tervezni. A kenguru csoportos gyerekek a Kastélyparkban, voltak kirándulni , ahol megnézték az emlékművet és a kastélykertet. Sokat beszélgettünk a forradalomról és arról, hogyan éltek az emberek abban az időben A gyerekek szabad játék alatt történelmünkhöz kapcsolódó színezőket színeztek (csodaszarvas, címer, korona, zászló, térkép). Beszélgettünk anyanyelvünkről, arról, hogy Magyarország a mi hazánk és arról, hogy Tárnokon élünk. Zászlókat készítettünk papírból (bizonyára mindenki számára ismerős a „Piros, fehér, zöld- ez a magyar föld!” Versike)- zászlófestés közben ezt mondogatták a gyermekek. A hét folyamán, az udvaron és a csoportszobában is várról, katonákról szóló játékokat játszottunk. Kokárdát hajtogattunk, majd a fiúknak csákót, a lányoknak pártát tettünk a fejükre. A korábban gyűjtött képek segítségével beszéltünk az ünnepről, és eljátszottuk a toborzást, a huszárok búcsúztatását. A csoportszobában menetelve, dobolva hajtották végre a feladatokat, tisztelegtek, fordultak „Jobbra át!”, „Balra át!”Természetesen nem maradhatott el a vers- és daltanulás sem! A közismert „Menetel az ezred…” kezdetű dalt, Sarkady Sándor: Fel és Drégely László: Pereg a dob c. versét szavaltuk. A mondókák és lovagoltatók is szerepeltek a repertoárban.
Kurucz Katalin
Óvodapedagógus
Farsang
Óvodánkban már hagyomány, hogy a farsangi karnevál napját megelőzően farsangi napokat tartunk. A napokat a csoportok egyéni elképzeléseik, ötleteik alapján valósítják meg. A farsangi nap előtt pizsamapartit tartunk, egész nap énekelünk, népi játékokat játszunk. A farsang napját követően a hagyomány szerinti „Kiszebáb” égetésével, versekkel, rigmusokkal elkergetjük a telet.
A hagyományok értékeinek, tartalmainak gyermekek felé való közvetítése nagyon eltérő az óvodai nevelést tekintve. Teljesen más lehetőségei és jelentőségei vannak a hagyományápolásnak egy olyan környezetben és közösségben, ahol a hagyományoknak gyökerei és jelen korunkra átörökített értékei vannak. Ezeket a lehetőségeket nekünk, pedagógusoknak figyelembe kell vennünk és ennek megfelelően kell a hagyományápolás megfelelő közvetítését megvalósítani. Az autentikus és a modern elemek keveredésével olyan – óvodás gyermek által is megérthető és elfogadható – értékeket teremthetünk, amelyek közvetítik a múlt értékeit, de a ma gyermekének is örömteli élményeket nyújtanak.
A farsangi hagyományok lényeges autentikus elemei: az alakoskodás (egy álarc segítségével valamit vagy valakit megjeleníteni), a vidámság, evés-ivás, a dramatikus és ügyességi játékok, színjáték, zene, tánc, népi műveltségtartalmak és a külsőségeket megteremtő alkotótevékenységek egy modern köntösbe bújtatva, élmény gazdag és értékteremtő lehet az óvodás gyermek számára.
Farsang harmadik napján mindenki olyan ruhába öltözött, amiben szeretett volna- jelmezben vagy akár pizsamában.
A farsangi napok a vidámsággal, játékokkal, alkotással, a tudás és műveltségtartalmakkal nagyon jól készítették elő a farsangi karnevál napját, de a legfontosabb értéke a napoknak, hogy a gyermekek jól érezték magukat!
Kurucz Katalin
Óvodapedagógus
Hóemberek hete a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyén
Két hetes projektünk témája a hó és a hóember volt.
A gyerekek nagy örömére nagy pelyhekben elkezdett esni a hó, lehetett hóembert építeni, hógolyózni, szánkózni,kísérletezni.
Séták során minél több érzékszervvel való tapasztalásszerzésre törekedtünk, és az élmények több szempontú felidézésére. Az apró színes madarakat megfigyelhettük természetes környezetükben, megneveztük őket, (cinege, vörösbegy, meggyvágó, veréb) majd az óvodai madáretetőket is feltöltöttük. Sétánk során ágakat gyűjtöttünk, ezeket majd közös barkácsolás keretében használtuk fel. A megfigyelés az emlékezetbe vésés és felidézés ebben az életkorban a gyakorlati tevékenységbe ágyazott. Az óvodánk udvarán gyermekeink kedvükre szákozhattak, hóembert építettek, hógolyóztak aktívan, tevékenykedhettek.
A megszerzett ismeretek feldolgozása vizuális nevelés keretein belül történt. Türelmüknek és kitartásuk eredménye az igazán gyönyörű hóemberek születtek mind a két csoportban.
Az eltelt hetekben biztosítottuk és lehetővé tettük gyermekeink számára a téma minden oldalról való körbejárását. Probléma szituációkat szerveztünk, drámajátékokat játszottunk, hógolyót, hóembert készítettünk darált háztartási kekszből. Lehetővé tettük, hogy mindenki a maga módján, a maga ütemében, a maga képessége szerint, a lehető leginkább tudjon kibontakozni, fejlődni.
A projekt zárása megszerzett ismeretek tapasztalatok elmélyítése, vizuális formában történő megjelenítése. Kiállítás megszervezése. Az óvodánk előterében,csoportszobákban és a faliújságon kiállítást rendeztünk a két hét alatt elkészült gyermeki munkákból.
A gyermekek őszi képeket készítettek az évszak lezárásaként
Márton nap
A héten tartottuk a Márton-napi megünneplést mécsestartó készítéssel ebben a nevelésben a Kenguru csoportban. Az őszi zöldségekkel,gyümölcsökkel foglalkoztunk mindegyik tevékenységünkben,hogy a gyermeki tapasztalatokat fejlesszük,rendszerezzük. Gyümölcs-és zöldség salátákat készítettek a gyerekek az ebédhez.
TÖK JÓ HÉT
Ez a héten a tökölés jegyében telt a Kenguru csoportban.Tökfaragás,madárijesztő készítés papírból az első lépéstől az utolsóig önállóan
Kirándulni voltunk
A Kenguru csoport kirándult a budapesti Bikás park játszóterére. Ragyogó napsütésben telt a nap rengeteg konfliktusmentes játékkal.Mindenki sok élménnyel lett gazdagabb az út során,fejlődött a gyerekek mozgáskoordinációja a mászókahasználattal.
Őszi élményeink
Alig telt el néhány hét azóta, hogy minden gyerek visszatért a nyári szünetről, és az új kiscsoportosok is birtokba vették az óvodát, máris vendégek jártak nálunk. „Sziasztok Gézengúzok!”, hangzott el szeptember végén, az ovisok számára már ismerős köszönés, ezzel üdvözölve a Gézengúz Együttes két tagját. Miután bemutatkoztak az új gyerekeknek, és megtanították nekik is a gézengúz köszönést, kezdődhetett a játék, mese és tánc. A színvonalas előadás, a nyár elmúlását, az ősz sokszínűségét, az állatok őszi gyűjtögetését idézte meg, amelybe a gyerekek is aktívan bekapcsolódhattak. A gitárral, fuvolával kísért dalok refrénjét szívesen énekelte az óvoda apraja és nagyja. Az élvezetes műsort a „kis Gézengúzok”, nagy tapssal, vidám integetéssel, és a szokásos elköszönéssel díjazták!
Egy szép, őszi napon a Kenguru csoportosok hátizsákot ragadtak, és kirándulni indultak. Az uticél, a tárnoki Halastó volt. A hosszú séta alatt szóba került az évszakok váltakozása, az időjárás, a környezetvédelem, és még sok minden, amire a gyerekek kíváncsiak voltak. Út közben lehetőségük volt megfigyelni a Benta patakot, az útjukba eső növényeket, a fák törzsén, gyökerein, és a mezőn élő parányi élőlényeket. Megkeresték pl. a legmagasabb fát, a legtöbb szirmú virágot, vagy a legkisebb bogarat. A Halastó partján lehetőségük volt a szabadban való mozgásra, bújócskázásra, természet megfigyelésére, valamint a hátizsákok tartalmának elfogyasztására is. Visszafelé énekléssel, találós kérdések megfejtésével, és madarak hangjának figyelésével múlatták az időt. Mire visszaértek az óvodába, kellemesen elfáradtak.
Az október is remek élménnyel kezdődött, ugyanis az állatok világnapja alkalmából Kalap Jakab: Kutyabál című gitáros bábkoncertje szórakoztatta a kicsiket és nagyobbakat egyaránt. A magyar kutyafajtákat: komondort, kuvaszt, pulit, pumit és mudit, valamint a vizslát, erdélyi kopót és magyar agárt bemutató előadáson az állatvédelem és a felelős állattartás is szóba került. Az interaktív műsor nagyon tetszett a gyerekeknek, nevetésüktől hangos volt az óvoda (és szerintem, az utca is).
A többi napon sem tétlenkedtünk! Megbeszéltük a nyár során bekövetkezett változásokat, vigasztaltuk a kicsiket, akik lassan felfedezik, hogy jó ovisnak lenni. Tornáztunk kint, és bent, gyűjtöttünk, és nézegettünk képeket, zöldségekről, gyümölcsökről, állatokról, ezekről komplex módon ismereteket szerezhettek az ovisok. A folyosók fala is egyre színesebb a gyerekek alkotásaitól, és persze meséltünk, és énekeltünk és táncoltunk is, hogy minél több élménnyel gazdagodhassanak a ránk bízott gyerekek!
Tolnai Judit
Óvodapedagógus
Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelye
Úszás
Ezen a héten is 20 fővel vettünk részt a Fehér Fóka uszoda úszásoktatásán. A fényképek is bizonyítják a gyerekek jókedvét,az úszás örömét,melyet ez a tevékenység okoz számukra
#zöldenjobb
Zöldel a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelye. Mi is csatlakoztunk a #zöldenjobb mozgalomhoz!
Környezeti nevelésünkhöz elsősorban a helyi lehetőségeket, adottságokat vesszük figyelembe. A különféle tevékenységeket erre építjük, és komplex módon tervezzük. Az óvodáskor egy rendkívül érzékeny időszaka a fejlődésnek, éppen ezért már óvodáskorban nagyon fontos szerepet szánunk a környezeti nevelésnek. Ennek érdekében minden olyan alkalmat, lehetőséget megragadunk, mely ezt támogatja, segíti.
2O18-április második felében a Játszókert által meghirdetett pályázatára készítettek tablót a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephely Kenguru csoportos gyerekei. A pályázat szemlélete hasonló a mienkhez. Szeretnénk a gyerekeinket ökotudatosságra nevelni. A pályázat teljesítéséhez műanyag kupakot is kellett gyűjteni. A csoportba járó gyerekek szülei nagy lelkesedéssel kezdtek bele a kupakgyűjtésbe, amit az óvodában gyűjtöttunk össze. Köszönet Petrei Csilla anyukának, aki összefogta és a szülőket akik támogatták ezt a kezdeményezést!
A Kenguru csoportos középsősök tömegközlekedési eszközökkel kirándultak a Bikás parkba.A vonaton udvariasan,kulturáltan viselkedtek az ovisok az utasok ,az óvodapedagógusok megelégedésére.A játszótér uniósan modern,izgalmas és érdekes volt a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt. ,,Ilyen játszóteret,mászókát építsünk az óvoda udvarára-mondták hazafelé többen a csoportból.”
Élménynek azonban nagyon maradandó a csoportunknak.
Kellerné Tóth Krisztina
Április 20.-én tartottuk a tavaszi Sport-napunkat Zumba-bemelegítéssel kezdődően.Ezt követték az óvodapedagógusok által tervezett,megvalósított játékos mozgásos feladatok.A gyerekek útlevelekbe nyomdákat kaptak a sikeres megvalósításért.A délelőtt végén izgő-mozgó oklevelet kapott minden kisgyerek!
Ezen a héten a Micimackó és Kenguru csoportban is szakmai bemutató foglalkozások voltak .A hospitáló óvodapedagógusok nagy érdeklődéssel vettek rajta részt,a gyerekek pedig nagy aktivitással működtek közre a tervezett játékokba,mint a képek is bizonyítják. A szabad játékban megvalósított fejlesztési feladatokra koncentráltak a pedagógusok,a tervezési dokumentálásra valamint a stratégiai terveknek való megfelelésre.
Kellerné Kriszta
„Fel, fel óvodások a mozgásra!”
Ezzel a mottóval és szellemében indítottuk a március 15-i hetet a Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyén. A három csoportunkban a hétfői, keddi napokon a mozgásé a főszerep, így az ünnepet az életkori sajátosságok figyelembevétele mellett átültettük ebbe a tevékenységünkbe.
A Micimackó csoportosok az újdonság erejével használták a mozgásfejlesztő hatású, a frontálisan használható ejtőernyő eszközünket. A Malacka csoportosok a nagymozgásokat, mozgáskoordinációt fejlesztő Greiswald-padot használták a mozgás napjukon. A Kenguru csoportosok a drámapedagógia eszközeivel idézték meg a katonák lovas tudományát;Gyí,paci paripa,Gyí,te paci mondókákkal ,Aki nem lép egyszerre c.gyermekdallal masíroztak. Az erőpróbákat is kiállták a tevékenység alatt: bordásfalon függeszkedtek,mesebeli lovaikon akadály felett átugrottak,gerendán egyensúlyoztak „folyón átkelve”. Minden elvégzett feladatért jutalomgombákat nyertek, és a játék végén pedig pozitív megerősítést, elismerést. De, nem csak erőnlétüket tették próbára a gyerekeink, hanem az óvoda dekorációjáért is” megtették a magukét”!
Az óvoda falait is dekorálták a gyerekek az ünnep jegyében kicsik és nagyok egyaránt. Hajtogattak lovat, kokárdát, és készítettek nemzeti színű virágot is. Ezen a héten még saját készítésű lovacskát is fognak készíteni barkácsolás keretében zokniból és nádból. Az ünnepünket képekben is élvezhetik az olvasók, sok szeretettel fogadják tőlünk: a Mesevár Óvoda dolgozói és óvodásai.
Ezen a napon is nagyon érdeklődőek voltak a nagycsoportosok,amikor matematikai tapasztalataikról adtak számot.A mesét nagy átéléssel hallgatták,s ezt követően szép „hétszínvirágot”ragasztottak.
A saját készítésű dominóval elmélyülten játszanak a Kenguru csoportos ovisok.Szeretik már ebben az életkorban is a szabályjátékokat.
Szabad játék a Kenguru csoportban
Karácsony a Kenguru csoportban
11.22-én színházi előadást néztek meg gyerekeink Lúdas Matyi címmel a Templom úti Telephelyen Bölönyi Réka és „régi „óvodásunk Kurtos Mancika anyukája jóvoltából. Színvonalas bemutatónak lehettünk részesei:ezúton szeretnénk Nekik megköszönni !
Sportnap és Szüreti délelőtt a Mesevár Óvoda Templom Úti Telephelyén
Ezen a héten, a „vénasszonyok nyarán”, megtartottuk ezt a két őszi programunkat. A képek is bizonyítják, hogy aktívan töltöttük együtt, felnőttek és gyerekek, ezeket a tapasztalatszerzésre alkalmas tevékenységeket. A szőlővel kapcsolatos ismereteket bővítettük. A mozgás kapcsán nyomda járt minden elvégzett feladatért; a legtöbbet gyűjtőnek pedig aranyérem járt! Élményekkel gazdagodtunk, a szülőktől pedig elismerést kaptunk mi óvodapedagógusok.
Mert az udvaron lenni jó
Meseelőadás a népmese világnapja alkalmából
Megnéztük az edzőparkot
Kirándulás a Gellért-hegyre
A Kenguru csoportos óvodásaink a vénasszonyok -nyarán kirándulást tettek a Gellért-hegyre. Tömegközlekedéssel utaztunk:vonattal,villamossal és metróval, A csúszda-park lett a kedvenc helyük. De gyakorlatot szereztek mozgólépcsős közlekedésből is! Dicséretre méltóan közlekedtek a járműveken! Hamarosan újra indulunk !
Ezen a héten tartottuk az Állatok Világnapja alkalmából a házi állatok találkozóját a Kenguru csoportban. A csoportbeli gyerekek behozták otthonról a házi állataikat: halat,rákot,teknőst,csirkét,tyúkot,nyuszikat. Az állatok közelségét nagyon élvezték a gyerekek. Megfigyelték,megsimogatták őket. Mindhárom csoportunk részt vett ebben a közös programban.
-A Zene Világnapja alkalmából megtartottuk a Kenguru csoportban az első gyermektánc kezdeményezésünket. A népzenei hangszerjáték alatt közösen gyakoroltunk motívumokat,játszottunk gyermekjátékokat,és kreatívan önálló improvizációkat mutattak be a középső csoportos gyerekek.
Keller Kriszta
„Fűben, fában orvosság!” témahét a Kenguru csoportban
A Kenguru csoportos óvodások a szeptember harmadik hetében életkori sajátosságaiknak megfelelően ismerkedtek a gyógynövényekkel,fűszerekkel,természetes gyógymódokkal.
A gyerekek által behozott képekkel,könyvekkel ismerkedtünk a védett ,gyógynövényekkel és a mérgező növényekkel. Volt olyan kisgyermek, aki mentát, kakukkfüvet, citromfüvet, hársfavirágot,kamillát, csipkebogyót hozott. Így hozzáláttunk a teafőzésnek.
Egyik ovisunk édesanyja meglepett minket gesztenyemézzel is, amit szintén megkóstolhattak a gyerekek. A teánkat akácmézzel és citrommal ízesítettük és reggeli közben elfogyasztottuk.
Fontosnak tartjuk a gyerekeket a környezetvédelem fontosságára a környezet megóvására nevelni, ezt a célt szolgálta a heti témafeldolgozásunk is.
A Mesevár Óvoda Templom utcai Telephelyének Kenguru csoportosai megkezdték a projekt-szemléletű módszer szerint az óvoda környéki őszi kirándulásaikat. Terméseket gyűjtöttek:mogyorót,vadgesztenyét,diót. Célunk a minél sokoldalúbb tapasztalatszerzés. A következő alkalom a közeli játszótérre lesz,minek keretében a gyalogos közlekedést fogják gyakorolni a játék mellett. Nagyon élvezik a gyűjtögetést,ezt a képek is bizonyítják.
Keller Kriszta
Postamúzeum
A Postamúzeum és a Magyar Posta utazó kiállítással emlékezett meg az önálló magyar posta megalakulásának 150. évfordulójáról. A Magyar Posta az utazó kiállítást a ma postai célokra használt legnagyobb méretű, 18 tonnás teherautóban rendezték be. A kamion május 4-én indult országjáró útjára, hogy felkeresse azokat a településeket, amelyeken 150 éve postahivatal nyílt meg. Május 11-én reggeli után a Kenguru csoportos gyerekek kisétáltak a tárnoki általános iskola elé, ahol megnézték. Már a lépcsőn való felkapaszkodás is igazi kihívás volt a kicsiknek. A kiállítás bemutatta a függetlenné válás történetét, a posta egyesítését a távíróval és távbeszélővel, valamint azt, hogy hogyan alakult ki a századfordulóra a világ egyik legjobb postaszolgálata. A kiscsoportos gyerekek nagyon élvezték a történeteket és érdeklődve hallgatták, figyelték a távírót, a postakürtöt, régi postaládát. Rácsodálkoztak a régi még falra szerelhető telefonra, egyenruhákra. Az ügyesebb gyerekek életnagyságú régi ruhákba „öltöztethették” fel a bemutatott postai dolgozókat, huszárokat ábrázoló táblákat. Köszönet azoknak a postai dolgozóknak, akik gyermek közelivé tették a kiállítást és ezzel sok örömet okoztak már az óvodás korú gyerekeknek is.