Pitypangos piknik , gyermeknap a Marton óvodában

Sajnos a nevelési évünket lezáró nagy családi rendezvényünknek az idő nem kedvezett. Terveztünk pedig légvárat, készültünk mi felnőttek tánccal, de az eső csak esett, esett, így a piknik, mint az, nem tudott megvalósulni. Na, de mi velünk az idő nem tol ki….a gyermeknapot azért is megtartottuk, hála a leleményes és az agilis, rátermett pedagógusaiknak akikkel együtt dolgozhatok! Előző nap mikor már tudtuk , a pénteki piknik , nem lehetséges, összedugtuk a fejünket, és kiötöltük, hogy hogyan tudjuk a gyermeknapot megünnepelni, még esős időben is. Aznap délután nem volt alvás, Kiki mesebőröndből mesélt, vagyis marionett bábozott a gyerekeknek. A  szerepeket felcseréltük, az óvónénik, daduskák feküdtek le a tornateremben a mesét hallgatva, rosszalkodtak..stb Az egyik terem átalakult diszkóvá, ahol együtt egy óriásit buliztunk, majd a dadusok és azok gyermekei, nekiláttak a palacsinta sütésnek. A gyermekek segítettek a keverésben, a kenésben is, melyet jóízűen el is fogyaszthattak . Mire végeztünk, a nap is kisütött, és ki tudtunk menni kicsit az udvarra, ahol folytattuk a tevékenységeket. Színes szélforgók készültek , melyet a SZMK ajándékaival együtt haza is vihettek. Székfoglalóztunk ,kincskeresőztünk. A gyermekek és mi is nagyon élveztük ezt a napot, csak az sajnáljuk , hogy a szülők most nem lehettek ennek részesei.
Kövecses Krisztina
Megbízott vezető
NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA A MARTON UTCAI ÓVODÁBAN
 
E  jeles nap alkalmából igyekeztünk a gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve, különböző változatos tevékenységeket felkínálva megismertetni őket ezen eszme jelentőségével. A csoportokban beszélgettünk a magyarságról, a nemzetről, a nemzeti jelképekről, színekről, szimbólumokról. Így emlékeztünk az összetartozásról a Földön élő összes magyarról, a régi nagy Magyarországon élő magyarokról, hogy óvodás szinten is interiorizálódjon bennük a magyar indentitásuk.

Kövecses Krisztina
Megbízott vezető
TŰZOLTÓ NAP ÉS RENDŐR NAP A  MARTON UTCAI ÓVODÁBAN

A májusunk is eseménydús volt ez idáig. Május 3-án a Tárnoki Önkéntes Tűzoltó Egyesület közreműködésével megszerveztük a gyermeknek a „Tűzoltó napot” , hiszen azon a héten volt a Tűzoltók világnapja is. Nagyon nagy élmény volt a gyermekeknek, hiszen először volt az óvodánkban ilyen rendezvény. Két nagy tűzoltó autó is jött hozzánk vendégségbe, a az egyesület vezetőjével, és kollégájával karöltve. Bevezettek minket a tűzoltás csínjába -bínjába. Sok tapasztalatot szereztek a gyermekek – és mi is – velük és a munkájukkal kapcsolatban. A járműveket kipróbálhatták, beleülhettek, megcsodálhatták, még a sziréna is egy próbára fel csendült. Ezúton is köszönettel tartozunk, hogy létrejöhetett ez az élménydús délelőtt.
  Két hét múlva, május 17-én tartottuk a már rendhagyó, de mindig megújuló Rendőr napunkat. Miután felvettük a kapcsolatot a helyi szervekkel, aznap az igen rossz idő ellenére, megérkeztek a rend őrei az óvodánk udvarára. Kedvünket nem szegte a szemerkélő eső sem. Aznap mindenki biciklivel, rollerrel, vagy futóbiciklivel érkezett az óvodába. Hálával tartozunk, hogy idejüket ránk fordítva , biztosították számunkra rendőrautót és még rendőrségi motort is. Elsőként köszöntöttük Juhász Viktor Pétert r.századost, aki a Tárnoki Rendőrőrs őrsparancsnoka, Bátori Miklóst rendőrfőtörzszászlós, járőrparancsnokot, és a Közlekedésrendészeti Osztály motoros járőrét, Mosolygó Lászlót. Már előző napokban kis és nagycsoport is közös verset tanult, hogy cserébe viszonozni tudjuk az általuk kapott élményeket. A Katica csoport bátor gyermekei még egy kis színdarabot is adtak elő, ami természetesen a rendőrökről szólt. Köszönöm a felkészítést.
Nagy öröm volt mindenki számára, hogy belülről is megnézhette, kipróbálhatta, milyen egy igazi rendőr autó. Megszólaltattuk a szirénákat, bekapcsoltuk a megkülönböztető fényeket….A legbátrabbak pedig még egyenruhába is bújhattak, és a rendőrök eszközeit is kipróbálhatták. Még néhány óvónénit is sikerült bilincsbe verniük. A délelőtt során rengeteg élményben volt részük a gyermekeknek, miközben a rendőrök munkáját is megismerték játékos kereteken belül. A nap lezárása egy közös rendőr irányítással egybefüggő kerékpározás , rollerezés volt.
Készültünk egyéb ajándékkal is számukra. A  kis kezük lenyomatából szívet formálva a papírlapra, és köszönet nyilvánító üzenettel búcsúztunk el tőlük.
A jeles napokat is mindeközben megtartottuk, és az Édesanyák köszöntése is mindkét csoportban meghitten zajlott le.
A májusnak még nincs vége, de már igy is azt hiszem van, mi beépüljön a gyermekek tudástárjába, élmény hátizsákjukba.
 
Kövecses Krisztina
Megbízott vezető

APA NAPI MÓKA MARTON OVI MÓDRA

Családias, de annál fergetegesebb hangulatban telt az idei Apa napunk. A gyerekek büszkék lehetnek bevállalós Apukáikra, igazi önfeledt délutánt tölthettünk együtt.
Miután a Katica, majd Méhecske csoportosok verssel kedveskedtek az Apukáknak, kezdetét vette a móka. A tavalyi sikerre való tekintettel Nelli néni idén is elhozta a talicskáit, melyekben a kezdeti szlalom-versen után már 4-5 gyerekkel szaladgáltak a felnőttek bója szedegető versenyre váltva, sőt, gyerekké válva egymást tologatták… nem voltak ez alól kivételek az óvoda dolgozói sem. Aki elfáradt, ovissá alakulva kipróbálhatta, felismeri-e a gyerekét bekötött szemmel, csupán érintés, tapintás útján, míg a gyerekek fordítottak egyet a játékon és hamarosan az Apukák sorakoztak a bekötött szemű gyerekek előtt.
Az épületben az elmaradhatatlan közös kézműves tevékenység mellett borbélyszalon üzemelt erős idegzetűek számára. A vállalkozókedvű Apukák szakállát (…orrát-fülét-szemöldökét…) gyerekeik először jól felpuhították borotvahabbal, majd „leborotválták” egy spatula segítségével. Sajnos elmulasztottunk időpontfoglaló rendszert működtetni, így jó nagy sor alakult ki a szalonunk mellett. Gyorsan pót-széket üzemeltünk be, nehogy valaki kimaradjon az ígéretes mulatságból.
Eseményünket egy nagy közös játékkal zártuk, mely során az udvaron elrejtett kirakó-darabkákat kellett megkeresni, majd egyesült erővel összerakni – apukákat, apaságot elismerő képek alakultak ki belőle.
Köszönjük szépen az élménydús délutánt, reméljük, mindenki legalább annyira jól érezte magát, mint mi és közös élményekkel feltöltődve tért haza.
 
Kovács Enikő
óvodapedagógus

Új év, új év újesztendő

Bár még lelkünket, szívünket átjárta az ünnepi hangulat nyugalma, lelkesen tértünk vissza az óvodai hétköznapokba 2023. évben. Elsőként újévi jókívánságainkat adtuk át egymásnak, hiszen csak így lesz igazán szép ez az esztendő.

„Új esztendő érkezik,
szóra nyílik szája,
bárcsak teljesülne
minden kívánsága:
– Lányok mindig nevessenek!
– Fiúk bajuszt növesszenek!
– Asszony, férfi boldog legyen,
másnak rosszat sose tegyen!”

Január első ünnepe a vízkereszt. Ilyenkor sajnos búcsút kell vennünk a szép karácsonyfától, de nem csak emiatt fontos ez a nap, ugyanis január 6. az év első jósnapja is. A néphagyomány úgy tartja: „Ha Vízkereszt vizet ereszt, a tél soká ki nem ereszt.
Majd miután végleg véget értek az ünnepek, bele is vágtunk a tanulásba, persze csak játékosan. Január hónapban az idő körforgásával, a hét napjaival, a hónapokkal és az évszakokkal, újévi szokásokkal, téli öltözködés, téli sportokkal, valamint a sarkvidékek élőlényeivel foglalkoztunk. E témaköröket komplexen, minden tevékenységet egymásba integrálva jártuk körül. Kiemelkedő projektünk egyike a SARKVIDÉKEK voltak. Sok mindent megtanultak az Északi – és Déli sark világáról, hogy milyen az élet az „Örök hóbirodalmában”. Megismerkedtünk az Északi-sarkon élő állatokkal, életmódjukkal. Megbeszéltük, mivel táplálkoznak, hogyan mozognak, miként élnek. Indulás előtt még jó nagyot szippantottunk a kristály tiszta levegőből, majd varázsigénket elmondva, útnak indultunk a Déli-sarkra, a pingvinekhez. A Pingvin megtanította nekünk egy kedves „Pingvin Táncot”, Nagyon élvezték a gyermekek. Elbúcsúztunk tőlük is, és megígértük jövőre újra eljövünk hozzájuk. Nagyon távoli vidékeken jártunk a gyerekekkel, olyan helyeken, ahova csak igen kevesen jutnak el. Bár a képzelet szárnyán, egy varázsige segítségével mindenki ott lehet, ahol csak akar…
Közelgett a farsangi időszak, melyet nagyon vártunk, a következő hónap a február erről szólt.
Február 2-a, vagyis Gyertyaszentelő napja szintén az óvodai jeles napok egyikéhez tartozik. A néphit szerint ugyanis ezen a napon ébred fel először téli álmából a medve. Kijön a barlangjából és megnézi, hogy milyen az időjárás.
Február első hetében a Marton Utcai Óvoda mindkét csoportja Medve-hetet tartott, melynek során megpróbálták kicsalogatni az álmos macit a barlangjából.
Az óvodapedagógusok kreativitása és leleményessége is azt bizonyította, hogy a gyermekek változatosan és tevékenyen tudtak megismerkedni a jeles nap hagyományaival és magával a medvével. Természetesen a hétre tervezett foglalkozások is erre a témakörre épültek. Szabadjáték ideje alatt a gyermekek maguk is igazi mackóvá válhattak, hiszen ki-be bujkálhattak a csoportszobákban felépített barlangokban.
A gyerekek a közös beszélgetések során felidézhették eddigi ismereteiket a medvével kapcsolatosan, emellett még bemutathatták az otthonról hozott, kedvenc plüss macijukat is.
Ezekből mackó-kiállítást szerveztek, így a barna bundások is részesévé válhattak a csoportok mindennapi életének.
Az együttes verselések, éneklések és mozgásos tevékenységek alkalmával minden gyermek megtáncoltathatta és megtornáztathatta saját dörmögőjét.
A vizuális foglalkozásoknak köszönhetően szebbnél-szebb medvék kerültek ki az ügyes kezek alól, mivel festés, hajtogatás, színezés és barkácsolás formájában is megmutathatták legjobb tudásukat az óvodások.
Csemegézésből sem volt hiány, mivel megkóstolhatták a cammogó kedvelt nyalánkságait, mint például a mézet, málnaszörpöt, különféle gyümölcsöket, puszedlit.
Február nemcsak a MEDVÉZÉS, hanem a FARSANG tekintetében fontos. E ünnepet megelőző héten CIRKUSZI HETET tartottunk, méghozzá közösen a két csoport, teljes átjárhatósággal. A tevékenységeket, karöltve csináltuk, úgy , minta a két csoport egy csapat lenne. Megismerkedhettek a cirkuszi mutatványosokkal, kinek mi a neve, és feladata a cirkuszban, milyen háttérmunkák folynak a porondon. Végül, a projekt lezárásaként, a tornaszoba cirkusszá vált, és a farsangot megalapozva, mindenki azzá vált, amivé akart a cirkuszi porondon.
Február 17-ére izgalommal készültünk idén is a farsangra. Teljesen új arculattal, nem rendhagyó módon szerveztük meg szülőkkel, dolgozókkal együtt az ünnepet. Nyílt családi mulatozás volt. Már napokkal az ünnep előtt elkezdtük a készülődést. Feldíszítettük az óvodát, a csoportokat, és érdekesebbnél érdekesebb dolgokat barkácsoltunk a héten. Tanultunk verseket, dalokat a farsangi ünnepkörben. Titkolóztunk, sugdolóztunk, hogy vajon ki milyen jelmezbe bújik majd.  A farsang előtti napon tartottuk meg a Pizsama Napunkat, mikor minden gyermek hálóruhába, pizsamába, köntösbe, öltözött, és belophatta az óvoda falai közé a családi estéket. Ez a program már előkészíti a másnapi mulatozás hangulatát, mivel ez is más, mint a többi megszokott napunk.  Aztán elérkezett a várva várt nagy nap. Délután 1 órára megérkeztek a szülők, és megkezdődött a nagy átalakulás. Az intézmény   megtelt hercegnőkkel, sárkányokkal, dínókkal, szuper hősökkel, sok szülő is újra átélhette a gyermekkorát, mivel ők is lehetőséget kaptak a beöltözéshez. Jó volt látni, hogy a szülői társaság 80% élt is ezzel. Óriási gratuláció nekik ezért!
Az óvónők és daduskák meglepetéssel készültek a vendégeknek. Öregasszonyokká változtak, és egy nagyon vicces táncot mutattak be. Ami óriási sikert aratott. Vastapssal, és vissza-vissza ujjongással ismerték el a belevetett munkánkat. Ezután sorra jöttek a csoportok bemutatkozásai, a kicsiktől-egészen a nagyokig Hatalmas tapssal jutalmaztak minden egyes résztvevőt. A büfé a szülők jóvoltából, telis –tele volt mindenféle finomsággal. Mondhatjuk, hogy reform, modern büfénk volt, hiszen a szénhidrátcsökkentett sütiktől kezdve a cukormentes üdítőkig, nassolni valókig megfordult minden az asztalon. Ezt követően kezdődött a mulatság Jókat ettünk, jókat ittunk, táncoltunk és a végén elfáradtunk. A tombolasorsolással lett vége ennek a frenetikus napnak, nem volt olyan család, aki ne nyert volna valami apróságot, amivel hazamehetett. Együtt voltunk mindannyian, kis óvodánk apraja-nagyja, a szülőkkel, nagycsaládot alakítva. Szívünk csordultig van szeretettel, boldogsággal. A bevételből tornaszerek és udvari játékok kerülnek megvételre a Szülői munkaközöséggel karöltve. Hálásan köszönjük a sok-sok támogatást, azt a nagyfokú együttműködést, amit prezentálnak felénk.
Reméljük, a tél elhagy minket és a tavasz gyorsan itt lesz. Segítségül, hogy megsürgessük, a hónap utolsó napján a Kisze Bábot fogjuk elégetni, de az majd egy következő cikk repertoárja lesz.

Kövecses Krisztina
megbízott vezető

Katica-Kenguru csoport közös tevékenysége